Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Honnan lehet kideríteni, hogy...

Honnan lehet kideríteni, hogy valakinek Bordeline-ja vagy bipoláris zavara van?

Figyelt kérdés

Egy ismerősömnek igyekszem segíteni, akinek valami ilyesféle problémája van. Olvasgattam a tünetekről és kezelésről, de az elbizonytalanított, hogy a bipolárisnál leírták, hogy gyakran borderline-ként tévesen diagnosztizálják az illetőt.


A kérdésem arra irányulna, hogyan tudom kideríteni, hogy a kettő közül melyik? Az olvasott tünetek hasonlóak. Van-e olyan döntő "kísérlet" ami egyik vagy másik felé billentheti a mérleget.


Nyilván a szakember mint megoldás létezik, de egyelőre nem erre vagyok kiváncsi; most egy előzetes várakozásokat akarom felmérni. Ahogy láttam, a bipoláris kb egy fokozott borderline, így ha körvonalazni tudnám, melyikbe tartozhat, talán megfelelő kommunikálással nagyot lehetne lendíteni az állapotában.


Kérek mindenkit, akinek érdemi információja van a témában; írjon - de a szakember véleményes dolgokat kerüljük el; csak magára a kérdésre válaszoljatok és esetleg a személyes tapasztalataitokat is leírhatjátok, hogy mi hatásos egyik vagy másik esetben.


Előre is köszönöm!



2014. jún. 19. 13:18
 1/8 anonim ***** válasza:
57%
megjelenhet a ket korkep is egyszerre, amugy attol fugg, milyen gyakran valtozik a hangulata. Ha egy ket nap sot egyket ora leforgasa alatt, akkor inkabb borderline, ha ritkabban, pl hosszabb depit koveti egy tobb hetes felhangoltsag, akkor bi. A borderline amugy szemelyisegzavar, vagyis a viselkedesben is lehetneks ulyos zavarok, a bipolaris meg hangulatzavar. Emberi kapcsolatait is meg kell nezni, hogy alakulnak.
2014. jún. 20. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

"Ahogy láttam, a bipoláris kb egy fokozott borderline,"

...nos ez ilyen értelmezésben

nem igaz.

Csak annyiból tűnhet "fokozottnak", hogy tovább tart a felhangolt, mániás állapot.

De az okok (általában) ép ésszel is reálisak, a bipoláris csak fellengzősen túlértékeli a valós öröm helyzeteket.


Ellenben a bprderline-os nem közérthető helyzetekre reagál furcsa módon, teljesen kiszámíthatatlanul.

Hangulatváltozása, kitörése rövid és hirtelen átbillen depressziós tünetbe......


Vagyis, ha muszáj így összehasonlítani akkor a bipoláris "csillapodot, light-os" változata a borderline-nak.


Csak annyi közös van, hogy terápia nélkül ritkán tudják megtanulni a kevert fázisok kitöréseit önmaguk kontrollálni, spontán jelentkeznek a tüneteik.

2014. jún. 21. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
a borderline sokkal inkább ilyen érzékeny tipus, aki önmagát marcangolja, úgy érzi nem szeretik, úgy érzi elhagyják. Nekem a bordiról teljesen az a kissrác jut az eszembe, aki britnie spirs-t siratja a youtyubon. Vagy nézd meg az "egy hét Marilynnel c. filmet. Egy bipi (pl én) sokat agyal fölösleges dolgokon, de néha tud egészen hidegvérű, üzleties, csapongó is lenni, aztán hirtelen átvált érzékeny állapotba. (pl a Mr. Jones c. film ezt is jól bemutatja)
2014. jún. 22. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
a kettő is lehet együtt, legalábbis ismerek ilyeneket
2014. jún. 22. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

igen, lehet együtt, de csalóka, mert pl nálam is az van, hogy a bipolaritásomnak vannak border megnyilvánulásai, de mégsem vagyok borderline.


magamat jellemezve, szoktam érzékeny lenni, amolyan nem értem a világot hogy miért gonosz, és sokat filozofálok ezen. de aztán jön egy korszak, amiben meg élek ezerrel. volt hogy rengeteg pénzt elköltöttem, mert élni akartam. vagy kiléptem a rossz házasságomból bátran, és új életet kezdtem, aztán olyan volt, mintha újra 15 éves lennék, élveztem a szerelmet, a pénzt ami éppen adatott. Nem dolgoztam, csak azt csináltam amit szeretek. Festettem, zenéltem. Sokoldalú vagyok, de néha meg jön egy korszak, amikor mindenen aggódok, és érzékeny vagyok. Munkahelyen nagyon nehezen állom meg a helyem, mert nem ezen a világon élek sokszor. Mellette mégis iszonyú ügyes értékesitő is voltam, nagy emberekkel tárgyaltam milliókról. Tehát ez ilyen. De volt olyan is, hogy sirva kellett kijönnöm a tescobol karácsonykor a haldokló élőhalak láttán (ez már inkább border tünet) de ez inkább attól függ, hogy épp mileyn fázisában van a hangulatom. Azt hiszem inkább a depressziv elmélkedős érzékeny, nem evilágon élős korszakomra jellemző ilyen borderes nem értem a világot és sirok este az ágyamban tünet. a mániában nem foglalkozok én semmivel, csak élvezem az életet.

2014. jún. 22. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Kedves utolsó hozzászóló, az egyáltalán nem betegség tünete, ha sírsz azon, hogy állatokat látsz szenvedni.


Szerintem egy csomó normális dolgot magadban betegség tüneteinek veszel.

2014. jún. 23. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 hosszúhajú ***** válasza:
100%

a borderline-ba vannak olyan "pluszok" ami a bipolárisba nem. pl. énkép teljes hiány,( mindig ) függés másoktól vagy véleményétől ( társfüggés is lehet ), állandó biztatás vágya, ...örökös bizonytalanság, üresség érzet, - vannak ilyen állandó tünetei.

diagnosztizált borderline vagyok, pont azért, mert vannak "pluszaim"

2014. júl. 23. 03:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%
Nálam meg mindkettôt diagnosztizálták.
2014. aug. 2. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!