Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Hol tudnék részletesebben...

Hol tudnék részletesebben utána olvasni annak az emberi tulajdonságnak (vagy pszichés betegségnek) melynek a jellemzője egyszerű szavakkal ez lehetne: "elrontották a játékomat, ezért most már nekem ez nem kell"?

Figyelt kérdés
Úgy tudom a pszichológia tudományában ez nem ismeretlen fogalom, és ha minden igaz, akkor pont ezzel a mondattal idézik ezt.

2014. aug. 12. 00:12
 1/2 anonim ***** válasza:
44%

Lehet hogy a kognitív disszonanciára gondolsz?


"A kognitív disszonancia szociálpszichológiai elmélet, melyet Leon Festinger amerikai pszichológus alkotott meg 1957-ben.


Az elmélet alapgondolata, hogy amikor valamilyen új információ vagy tapasztalat ellentmond a korábbi elképzeléseknek vagy ismereteknek, akkor disszonanciát, belső feszültséget élünk át. Ez a disszonancia szorongáskeltő állapot, melyet csökkenteni igyekszünk.


Például valaki egy bizonyos márkájú mosóport vásárol, mivel azt gondolja, hogy az a kapható legjobb termék. Ilyenkor a vásárló által tartott tudattartalom (kogníció) az, hogy jó mosóport vett. Ha azonban a vásárlás után olyan ismeret érkezik, mely szerint kapható egy jobb mosópor is (például egy reklám révén), akkor a két ellentmondó tudattartalmat valahogyan összhangba kell hozni......"


(wikipédia)

2014. aug. 12. 02:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ! Részben erről van szó, de a mosóporos példára lebontva, itt annyiból másról van szó, hogy ez esetben amikor kiderül, hogy van egy jobb mosópor, az illető úgy döntene, hogy a rosszat, amit vett azt azonnal kis is dobja. Vajon így is helytálló a kognitív disszonancia elmélet erre a kérdésre? Az a helyzet, hogy nem tudom eldönteni.
2014. aug. 13. 21:42

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!