Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mit jelent a hasítás? Mármint...

Mit jelent a hasítás? Mármint pszichiátriai szempontból?

Figyelt kérdés

2014. aug. 25. 11:42
 1/5 hektorr7 ***** válasza:
76%

Valaki feketén-fehéren gondolkodik akkor arra azt mondják hogy hasít. Tehát számára nem lehet egy ember jó is meg rossz is. Vagy jó vagy rossz nincs árnyalat.


Példa rá: János pletykálkodott Istvánról és ezek után István gyűlöli Jánost. Nem ismeri el semmilyen jó tulajdonságát Istvánnak.

Viszont ha István tesz egy szívességet Jánosnak és bocsánatot kér onnantól János idealizálja és magasztalja Istvánt.


Szóval a hasítás szorosan együtt jár az idealizációval és leértékeléssel. A hasítás, idealizáció és leértékelés is primitív elhárító mechanizmusok.


Mindegyik súlyos személyiségzavarokban fordul elő

2014. aug. 25. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

A hasítás egy mechanizmus, ami izolálja, és külön tartja az egymással ellentétes tapasztalatokat, self-reprezentációt, indulatokat, impulzusokat; besorolja jó-rossz ill. kellemes-kellemetlen kategóriákba.


Ez gyermekeknél nagyon jellemző. Példa rá: A gyermek az apját vagy az anyját tökéletesnek képzeli. Hiába veszélyes rá, a gyermek nem fog szorongani akkor sem, ha a szülő veszélyes helyzetnek teszi ki őt. A szerelem is hasonló dolog. Az a fél, aki iránt szerelmet érez a másik fél - tökéletesnek, etalonnak jelenik meg a gondolataiban. Semmi hiba nem lehet benne, "mert jó".


Úgyszintén a szülő sem mondja azt a gyermekére, hogy az én fiam nem olyan okos, mint az osztálytársa. E helyett azt gondolja/mondja, hogy az én fiam tökéletes. Ez idővel elmúlik.


A gyermekekben csak néhány éves korig van meg intenzíven, a felnőtt korban sem tűnik el, hanem vannak helyzetek, amik erősíthetik a hasítást.

Példa: Ideális esteben a gyermek úgy érzi, hogy minden tökéletes körülötte. A szülei szeretik, a környezete kényelmes, és biztonságos. Nem érzékeli azt, hogy az apja iszik, és azt sem, hogy három generáció egy két szobás lakásban lakik. Amikor felnő a gyerek, akkor is inkább a jó élmények maradnak meg.


Vagy akár az, amikor az egyik testvér nagyon nem szereti a másikat. Ez nem a tipikus jelensége a hasításnak. Felnőtteknél a válófélben lévő embereknél gyakori.



Sok mentális betegségben megfigyelhető, de legszemléletesebben a Borderline-zavarban szenvedőknél. Rövid időn belül egy dolgot végtelenül jónak, majd rossznak érez az illető.


A hasítás nagyon gyakori a tini lányok körében. Olyan 16-17 év körül a leggyakoribb. Amikor elkezdenek nagyon barátnőzni, hármasban járnak a WC-re. Majd az egyik valami túlságosan nagyított dolgot mesél el a többi kettőnek. Erre a többi két barátnő elkezdi utálni a negyedik személyt (akiről szólt a túlnagyított negatív dolog), és emiatt már az is elkezdi utálni, aki az erősen felnagyított történetet előadta.


A hasítás igen erősen működik a disszociatív zavarokban szenvedőknél. Olyannyira, hogy inkább hasadásról célszerű beszélni, mert nagyon ellentétes, sokszor egymástól független énállapotok jelennek meg.



A hasítás nem probléma pszichiátriailag addig, ameddig nem "működik túl", mint a Borderline-személyiségzavar esetében.



dr.

2014. aug. 25. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Utolsó rátapintott a lényegre! Mivel pszichiáter borderline személyiség zavaral diagnosztizált. Mellette evészavarom van és GAD. Szóval nem túl jó párosítások :)

Hasításosan védekezek, mellette projektív identifikáció, szomatizáció, konverzió, tagadás, idealizálás, devalválás amik jelentősek. Szakvéleményben legalábbis ezeket említették. Volt MMPI tesztem, Rajzvizsgálat is többek között.


Én nem gondolnám egyébként hogy mindent szélsőségesen látok. Mondtam is a doktornőmnek, nem hinném hogy szélsőségekben gondolkoznék. Ő azt mondta de igen! Na most kinek higgyen az ember? :D

Előző válaszoló köszönöm a hosszas kifejtést. Ez abban erősített meg hogy nem nem vagyok súlyos eset, mivel a felhozott példái nem illenek rám!


Gyógyszereket is szedek: xanaxot naponta 3x0.5 mg és napi 3 szem fluoxetin-zentiva kapszulát

2014. aug. 25. 15:19
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Kedves Kérdező!


Most kezdte el szedni a gyógyszereket?

Ha régebb óta szedi, akkor javaslom, hogy kezdje el csökkenteni a Xanaxot.


Keményen rá lehet szokni, ezért én "alkalmi" gyógyszernek, kiegészítőnek antidepresszáns mellé 3-4 hétig, illetve nagyon súlyos tartós szorongásra, néha alvási nehézségekre írom fel. El is kerültem azt, ami sok más pszichiáternek gondot okoznak: az alprazolám, klonazepám probléma. Sok beteg jár azért pszichiáterhez, hogy kielégítse a nyugtatófüggőségét. Pszichés függőséget jóval gyakrabban okoz, mint fizikait. Csak ugye egy alapból kevesebb önkontrollal rendelkező pszichiátriai betegnek ezt nagyon nehéz elviselni. Egy egészséges embernek is nagyon komoly problémát jelentenek a gyógyszerfüggőségek. Okosnak kell lennie az orvosnak, és kész.


SR változatot szed?


Vannak gyógyszerek, amikkel a szorongást, izgulást lehet csökkenteni komoly függőség nélkül.


Egyébként a Floxet tipikusan étkezési zavarokra használt antidepresszívum.


dr.

2014. aug. 25. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Bakos G. Bence válasza:
Kedves Kérdező? Remélem, azóta javult az állapotod!
2019. szept. 19. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!