Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Szociális fóbia? Hogyan...

Szociális fóbia? Hogyan kezeljem? (Bővebben lent. )

Figyelt kérdés

Nem tudom miért teszem fel a kérdést. Csak félek.

Most, hogy kezdődik az tanév, bepánikoltam.

Én úgy szoktam félni, hogy ha egyszer kapok pozitív visszajelzést vagy megerősítést, akkor általában erőt tudok venni magamon és normális ember módjára tudok viselkedni. De most megint kezdhetem előröl.

Szeretem az osztályom, de a nyáron nem nagyon találkoztam velük. Félek, hogy egész nyáron engem beszéltek ki. Nem félek, rettegek.

Egész nyáron tanultam (próbáltam lemaradást behozni). De előre rettegek, hogy ha felszólít egy tanár, akkor leblokkolok. Úgy érzem, hogy a tanár csak azért szólít fel, mert biztos benne, hogy nem tudom. Úgy érzem, hogy az osztálytársaim alig várják, hogy felsüljek, hogy jobb színben tűnjenek fel. Hogy biztosak benne, hogy fel fogok sülni. Összezavarodok, bepánikolok, leblokkolok. És persze azt is elrontom amit tudok.

A versenyeken ugyanez. Tavaly egy fontos versenyen is ez volt, amire rengeteget tanultam. Az utolsó forduló szóbeli volt. Ezerszer begyakoroltam a tételeket (előre fel lehetett készülni). Ám amikor megláttam a "zsűrit" elkezdtem vörösödni, izzadni, dadogni. Mindent elfelejtettem, összevissza beszéltem. Persze nem értem el jó helyezést.

Rettegek a tanévtől. Pláne az érettségitől (még egy év).

Iyyekszem, rengeteget tanulok, készülök, de hiába. Az alapvető tevékenységek (rendelés, idő megkérdezése, stb) is hatalmas gondot okozzak.

Hogyan győzzem le?

Elegem van belőle.

Csak azt szeretném, hogy elmúljon. Vagy hogy újra erőt tudjak venni magamról? Csak múljon el a rettegés.

Előre is köszönök minden választ.



2014. aug. 31. 21:07
 1/2 anonim ***** válasza:

Tudom, hogy aki nem éli azt meg, mint te talán "könnyen" ad tanácsot. Gyerek és fiatal koromban én is pánikoltam az iskolában, mert maximálisan jól akartam teljesíteni.

Ugyan nem gondoltam arra, hogy rajtam szórakozik a tanár, az osztálytárs, amit teljesen kizárok a Te esetedben is! Hidd el, sok gyerek elő sem vette a könyvet nyáron és azt hiszem csodálnak is téged páran, azért, hogy szorgalmasan tanulsz.Tudom, hogy manapság ciki tanulni, (legalább is azt illik mondani :-)), de belül sok diák érzi azt, hogy tanulni kéne, csak nincs semmi motivációja, semmi kedve.

Bizonyára van egy kis fóbiád, mert hétköznapi dolgok miatt nem kellene pánikolj. Nem ártana, ha az iskola pszichológushoz fordulnál segítségért, vagy ha hozzá nem akarsz, akkor más pszichológushoz. Biztos tudnak segíteni, és azt mondom ne halogasd, mert még nincs nagy fokú fóbiád. Ezt még könnyen le lehet győzni.

Az érettségi miatt meg főleg ne aggódj. Sokat tanultál és tanulsz, és ha szakember segít a félelmeid leküzdésében, meglásd maximálisan fogsz teljesíteni.

No, nyugalom az új tanévben! :-)

2014. aug. 31. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Nekem szociális fóbiám volt, súlyosabb állapotban mint ez, még az utcára se mertem kimenni. De ez nem biztos hogy az. Vagy ha az ez még enyhébb. Addig amíg nem korlátoz szerintem nem lehet betegségről beszélni. Persze nem vagyok orvos. Az hogy zavarban vagy tömeg előtt nem kellemes, de ez még nem betegség. A másik az, hogy félsz az érettségitől, attól más is fél akinek fontos. Az látszik fontos számodra mit gondolnak rólad mások, a legvalószínűbb hogy mások nem foglalkoznak veled ennyit. Mivel én már 30 elmúltam sok hasonlót tapasztaltam már. Azt biztosan tudom, hogy az nem jó ha ettől betegség tudatod van, de az jó ha elbagatellizálod.


A legfontosabb, hogy ne vegyél semmit túl komolyan, tapasztaltból mondom hogy a laza hozzáállás sokszor jobb eredményt hoz mint a görcsölés. Persze ez nem azt jelenti, hogy ne tanulj. Szedj HOVA -t ez egy gyógynövény kivonatú nyugtató. De a görcsölés nem vezet túl sok jóra. Nem fél a kudarcoktól sem.


Ez egyébként az intelligens emberek betegsége, az hogy menyire betegség már nézőpont kérdése. Főleg az hogy honnan számít annak. Nem egy könnyű állapot a szociális fóbia, vannak dolgok amiknek a felismerése évekbe telik. Ami enyhíthet az állapoton.

2014. aug. 31. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!