Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Az "öncsonkítás" ösztönös...

Az "öncsonkítás" ösztönös vagy tanult viselkedés?

Figyelt kérdés

Az öncsonkítás alatt nem az amputációra gondolok,hanem a különböző vágásokra.

Ezt az ember ösztönösen csinálja,ha valamilyen lelki gonddal küzd,vagy egy "tanult" magatartás,amit hallott/látott/tapasztalt másokon hasonló esetekben?


2014. szept. 23. 18:13
 1/4 anonim válasza:
0%
A négyszín-tételnek nincsen praktikus kartográfiai alkalmazása, és nem is kartográfiai probléma megoldásaként született. Kenneth May szerint, aki matematikatörténészként a Kongresszusi Könyvtár atlaszait tanulmányozta, nem fedezhető fel olyan tendencia, hogy a térképkészítők a színek számát minimalizálni próbálnák. Sok térkép a színeket nem csak a politikai régiók jelölésére használja. A legtöbb térkép négynél több színt használ, és gyakran amikor négy színt használnak, akkor éppenséggel négynél kevesebb szín is elegendő lenne.
2014. szept. 23. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Amikor egy ember pl. pszichotikus állapotban felvágja az ereit az szerinted tanult magatartás? Abban a pillanatban annyit ér a rációja a számára, mint a légyfing. Ez ösztönös. Annyira elvielhetlen számára a LÉT, mert olyan fokban fáj a lelke, a léte, hogy csakis a fizikai fájdalom az, ami a lelki fájdalmat felül tudja írni. Ezért vagdos, de ez nem tanult viselkedés.


Ez az a vagdosás, amikor az ember nem szándékosan vagdos és nem azért, mert ezzel akar magának figyelmet/szánalmat/törődést stb. kiharcolni. A szándékos vagdosás tanult és utánzó magatartás.

2014. szept. 23. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Én nem vagyok pszichológus, de etológiában (és leginkább a háziállatok etológiájában) viszonylag jártas vagyok.


Az állatok között is előfordul ilyesmi, a fogságban tartott nagytestű, eredetileg "társas" papagájfajok nagy része, ha nincs megfelelő társasága, kitépkedi a tollait. Ezt nem tanulja senkitől, a kézzel nevelt egyedek épp annyira rászokhatnak, mint mások. Az ilyen mértékű öncsonkítás azonban igen kevés állatnál jellemző, a többieknek többnyire másféle sztereotip viselkedésformája van "szorult helyzetben". Ez elsősorban faj, de néha egyedszinten változó. (Pl. a lovaknál két jellemzőbb sztereotip viselkedésforma ismert, az egyik a gyakran halálos levegőnyelés, a másik pedig a "csak térdeket gyilkoló" szitálás.)


Valószínűnek tartom azonban, hogy az ember esetében a "vagdosás" részben tanult viselkedéselem lehet, mivel - bár ebben nem vagyok biztos, de mintha ezt olvastam volna - egyes kultúrákban, embercsoportokban jellemzőbb ez a viselkedés, mint másokban. A motiváció maga viszont valószínűleg "ösztönös".

2014. szept. 23. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
lehet mindkettő
2014. szept. 25. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!