Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Hogy és kiknél alakul ki az...

Hogy és kiknél alakul ki az alexitímia?

Figyelt kérdés
(Gyengébbek kedvéért az alexitímia érzelmi analfebetizmust jelent) Az alexitímia jelen van már gyermekkorban/tinédzserkorban vagy a huszas években jelenik meg? Ez a dolog öröklődő vagy csak valami tragikus esemény váltja ki? Lehet hogy valaki 13-14 évesen normális utánna valami esemény következtében pl. 16 éves korában alexitímiás lesz?
2014. okt. 3. 15:28
 1/1 anonim ***** válasza:

Érdekes volt ez a kérdés, így külön még nem foglalkoztam az alexitímiával, csak személyiségzavarok "kísérőtüneteként" ismertem :)

Mivel legtöbbször a nem megfelelő szülő-gyerek kapcsolatból eredeztetik (anyuka nem képes megfelelően visszatükrözni a gyermekei érzéseit, vagy éppen szelektíven tükröz, esetleg érzelmileg nehezen megközelíthető, vagy éppen nagyon is hullámzó, kiszámíthatatlan az érzelmeiben), kétlem, hogy ez egy később alakulna ki, hiszen már a gyermekkori kapcsolatokban is problémákat kellett volna okoznia. (Hacsak az illető nem talál valamilyen megfelelő módszert a mentalizálásra, amivel elhitetheti a környezetével, hogy érti mi zajlik másokban... bár így is nehéz lenne elhitetni, hogy minden rendben van.)

Ha jól értem az a gondod, hogy nehezen érted meg a körülötted lévőket? Nehezen ismered fel a saját érzéseidet, vagy úgy gondolod, hogy nincsenek is érzelmeid? (Ha nem rólad szól a kérdés, akkor elnézésedet kérem.)

Ha igen, megértem miért pont az alexitímiát választottad a tüneteid leírására.

Fontos megérteni, hogy teljesen rendben vagy, hiszen eljutottál odáig, hogy kérdezz, utánaérdeklődj, vagyis szeretnéd jobban megismerni a problémádat és esetleg változtatni rajta. Ez egy első lépésnek nagyon jó, máris nem kilátástalan a helyzet :)

Az, hogy ténylegesen milyen diagnosztikus kategória lenne rád igaz, nehéz önmagadtól megállapítani. nem azért, mert nem tudsz utánaolvasni, vagy éppen nincs meg a megfelelő háttértudásod és elszántságod, hanem mert érintett vagy a kérdésben, így egyes tüneteket önkéntelenül is felnagyíthatsz (pl. nem rendítenek meg közeli hozzátartozók halálesetei-> egy ilyen "abnormális"-nak tűnő viselkedés nagyobb szerepet kaphat a "tünetek" felsorolásakor, mint pl. a lehangoltság általános érzése, pedig mind a kettő ugyanolyan fontos!). Mindenképpen javaslom, hogy keress fel egy szakembert, hiszen csak jobban járhatsz, ahol lehet hogy kiderül, hogy amit alexitímiának hittél, teljesen más (pl. egy depressziós epizód, vagy éppen egy szociális gátoltság) :)

Én egyáltalán nem vagyok a téma szakértője, ezért kérlek ne higgy el nekem semmit megfontolás nélkül. :)

2015. jan. 4. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!