Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mitől vannak furcsa, visszatér...

Mitől vannak furcsa, visszatérő álmaim?

Figyelt kérdés

Egy éve 21 éves koromban kezdődött és azóta időszakosan jön elő.

Általában úgy kezdődik, hogy alszom az ágyban és egyszer csak egy zuhanás érzést érzek + zsibbad az agyam, talán az angol nyelv érzékelteti jól, hogy "to fall asleep", csak nálam a zuhanás után nem az alvás jön.

Ilyenkor többnyire az alvás és az ébrenlét között lebegek. A tudatom fáradt és aludni szeretne, de van valami, ami nem hagyja, hogy elaludjak. Amikor ezt érzem már tudom, hogy mi fog történni, de nem tudok ellene mit tenni, mert mozgásképtelen vagyok, a testem már felkészült a mély alvásra. Megfigyeltem, hogy minél jobban próbálkozom, "kapálózom", hogy felébresszem magam, annál inkább lesz fájdalmas. Ilyenkor szó szerint fájdalmat érzek. Miután vége a zuhanásnak, a fülemben nagyon erős zúgást hallok, ami egyben egy erős fájdalommal is jár a fejemben, mintha elektromos vezetéket nyomnának az agyamba a füleimen keresztül. Ilyenkor minden hang 500x erősebb, pl. amikor "kipattintom" a fülem, ami ilyenkor reflex szerűen történik magától, akkor az robbanásként hallatszik, (mint amikor túl tekered a "gaint" a keverőn és minden clipingel.), vagy amikor hallom, hogy elhalad a villamos a ház előtt, akkor az olyan érzés, mintha a fejemen menne át. Ilyenkor 90%-ban a tudatomnál vagyok, de még az elején többnyire álmodtam valamit, pl. hogy nyitva van a szemem és próbálok megmozdulni/segítséget szerezni, de utólag mindig tudom, hogy valószínűleg meg sem mozdultam és végig csukva volt a szemem. Volt olyan is, hogy egy férfihang magyarázott valamit, de teljesen érthetetlen és összefüggéstelenül, nem is volt egyszerű értelmezni, mert minden egyes hang olyan érzés, mintha megrázna a 220V.

A legrosszabb az egészben, hogy sosem tudni meddig tart ez a "tortúra".

Általában az a módszer vált be, hogy a körülmények ellenére megpróbálok lenyugodni és elaludni, ez az egyetlen út, hogy kijöjjek belőle.


A minap viszont más volt a helyzet.

Megint jött a zuhanásérzés, már lélekben felkészültem a megpróbáltatásokra, próbáltam minél jobban ellazulni, hogy tovább lendüljek az alvás fázisába, de most nem fájdalmat éreztem, hanem, hogy egy lény van felettem, ami nagyon közel hajol hozzám, nem látom, de érzem, a hőmérsékletét a leheletét meg azt is, hogy nagyon finoman hozzá ér az arcomhoz meg a nyakamhoz.

Ez így önmagában nem hangzik annyira vészesnek, de érzésre olyan volt, mintha egy madártollal birizgáltak volna, kombinálva azzal, hogy nem tudok megmozdulni.

Konkrétan esélyem sem volt arra, hogy ellazuljak és elaludjak... Végül úgy jöttem ki ebből, hogy amikor már "fizikailag" nem bírtam, felriadtam.

Ez csak úgy lehetséges, hogy annyira pszichoszomatikus volt az érzés, hogy az agyam felébresztette a testemet, hogy reagálni tudjon a "külső" behatásokra.


Persze minden egyes ilyen "álom" után úgy kelek fel, mint akin átment az úthenger.


1 év alatt kb. 10-15 ilyen alvásproblémám volt, különböző intenzitásúak, teljesen random időkben. Volt hogy egy héten 3x is, de volt hogy hónapokig egy sem.

Azt még észrevettem, hogy a koffein vagy más pörgető szerek, gyúrós cucc, energiaital, általában nincs jó hatással rám és növelik az esélyét annak, hogy előjön ez a probléma. Elég az is, ha nap elején iszom egy kávét. Ilyenkor eléggé fel is megy a vérnyomásom, de kicsit olyan érzés, mintha az adrenalinom menne fel, nehéz halkan beszélnem, mert olyan mintha gombóc lenne a torkomban, muszáj valamit csinálnom, minden más, ami egyébként megszokott tempóban megy sokkal lassabbnak tűnik, türelmetlen vagyok, stb... Nagyon ritkán van, hogy pozitív hatása van a pl. energiaitalnak és jó érzést ad.

Ez is kb. azóta van így, mióta az alvásproblémám. Azelőtt bármennyit ihattam kávét, nem nagyon éreztem meg.


Van valakinek hasonló problémája? Mitől van ez? Mit lehet ez ellen tenni?



2014. nov. 28. 17:12
 1/7 anonim válasza:
Te jó ég ember, keress fel egy pszichiátert, ilyenről még sosem hallottam.. Korod? (ja, és a keverős dolog; mi közöd van a hangtechnikához? :) )
2014. nov. 28. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

"Egy éve 21 éves koromban kezdődött és azóta időszakosan jön elő." Tehát most 22 éves vagyok.

Egyébként zenélek és onnan a hangtechnikai ismeret.

2014. nov. 29. 02:37
 3/7 anonim ***** válasza:

Nekem úgy jön le ,hogy tudományosan akarod megközelíteni és megoldani a dolgot.Szóval gondoljunk bele logikusan.Nyilván a való életedben lévő problémák vannak a háttérben hisz mi más lehetne?!

1.Nem tudsz mozdulni-Tehetetlen vagy az életben(vagy valamelyik területen)

2.Megrázás,fájdalom,moraj....Volt vagy van trauma az életedben?

2014. dec. 5. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Üdv! Nyugi, nincs semmi baj veled, ez csak alvásparalízis. Olvass utána, nagyon sok embernek van ilyen, köztük nekem is. Elalváskor vagy felébredéskor jelentkezik, a lényege az hogy az elméd előbb ébred fel mint a tested, ezért nem tudsz megmozdulni(mivel álmodba a test mindig "lebénul" hogy ne mászkál mozogj álmodban). De mivel ez egy fél éber állapot lehetnek hallucinációk, akár hangi képi érzéki is. Nekem is voltak durva élményeim, főleg addig amíg nem tudtam hogy mi is ez valójában. A lényeg az hogy ne félj tőle, próbáld meg inkább élvezni és akkor nem lesz olyan rossz. Ám akinek sokszor van alvásparalízise az sokkal könnyebben meg tudja tanulni a tudatos álmodást, ami viszont nagyon jó dolog. Remélem tudtam segíteni!
2014. dec. 9. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Attól tartok, hogy nekem ez a tudatos álmodástól alakult ki.

Senkinek nem ajánlom a gyakorlását, mert nem véletlenül van szükség az alvásra.

Egy idő után már, amikor elkezdtem irányítani az álmomat, akkor odajött egy hiteles személy hozzám, pl. az apám és azt mondta, hogy ez nem álom és próbált vissza vinni a tudattalan álmodás állapotába, de amikor ennek ellenére elkezdtem tudatosan irányítani az álmomat, akkor automatikusan 1-2 másodperc után felébredtem.


Egyébként olvastam sokat a paralízisről, de sehol sem írták, hogy bárkinél is fizikai hatása lettek volna, a (bénultságon kívül). Mint, ahogy az álomban sem fáj, ha pl. elüt az autó...

2014. dec. 10. 16:18
 6/7 anonim ***** válasza:
Persze nem szabad minden éjszak tudatosan álmodni de néha néha nem lesz tőle baja az embernek. Ám mint írtam nekem is voltak hasonló élményeim, és hidd el hogy ez paralízis.Sokat olvastam róla én is, és van akinek durvább és van akinek csak annyi hogy nem tud megmozdulni, ez egyénfüggő. Nekem volt olyan hogy szinte nem kaptam levegőt, erősödő fülzúgás nálam is megvan, olyan mint ha szét akarna robbanni olyankor az agyam,és az egész testem zsibbad,van hogy hallom hogy valaki beszél hozzám, volt olyan többször is hogy láttam valami sötét árnyat aminek pirosan világított a szeme és jött felém és mire odaért volna akkor tudtam csak megmozdulni és hát persze addigra eltűnt. Olyan is volt hogy éreztem hogy valami megfogja a lábam és húz ki az ágyból,és még sorolhatnám. De nekem már vagy 6-7 éve vannak ilyen élményeim, és már megtanultam kezelni, mostanra már nem ilyen durvák. A lényeg az hogy nem szabad parázni tőle mert attól lesz még rosszabb, mikor előjön próbáld tudatosítani magadba hogy ez csak az alvásparalízis és hogy nem lehet tőle bajod, pár perc és vége. Fogd fel egyfajta éjszakai "kalandnak":D
2014. dec. 10. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Nekem nem azzal van a bajom, hogy félelmetes, mert nem az. Már hozzá szoktam. Hanem az, hogy miatta nem tudom kialudni magam és ez ki hat a masnapjaimra.
2014. dec. 12. 11:49

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!