Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mi a meglátásotok erősen...

Mi a meglátásotok erősen antiszoc személy műalkotásának "élvezetéről", pl gyilkosságot elkövető személy esetén?

Figyelt kérdés

Elsősorban szakemberek válasza érdekel, de másodsorban bárkié, szintén.


Olyan esetekre gondolok, mint pl Varg Vikernes (Burzum), klasszikus norvég black metal, és dark-ambient komponista és gitáros, elektronikus zenész esete.


Ugyanis úgy gondolom, az ideológia általában NEM fedi le KÖZVETLEN MÓDON a zenét. Én jóindulatú ember vagyok, mégis tetszenek egyes black metal alkotások, hiszen lehetnek közös lelki pontok az alapjában eltérő erkölcsű emberek között is, pl megélt sérelmek kifejezése műalkotások által.


Más kérdés, h sajnos van, aki pl gyilkosság elkövetésével is kiéli a frusztrációit, de ezen ösztön nem feltétlen fejeződik ki az alkotásban, vagy ha igen, akkor nem feltétlen káros azok megosztása másokkal, alkotáson keresztül, sőt, építő is lehet! Én így látom. Mégis, felmerül bennem olykor dilemma, hogy van-e ebben vmi morbid. torz, v bármi furcsaság, hogy én mint jóindulatú ember, nyitott vagyok egyes, erkölcstelen művészek alkotásaira is? Elvégre a pszichológusnak is dolga meghallgatnia őket - főleg szóban, nemde? ;)


Bár a fő dilemmám, h számos ilyen alkotást még élvezek is, de talán a közös olyan pontok miatt, melyek nem erkölcstelenek, gondolok itt a már általam említett frusztráció, szomorúság, depresszió megosztására pl zenében, versben - és ez nem erkölcstelen, sőt, építő, sőt, talán a létező legépítőbb és legterapikusabb hozzáállások egyike a világban a műalkotás készítése és befogadása.


Mégis felmerül olykor bennem a dilemma: míg pl fogyatékkal élők alkotásait "divat" élvezni (bár ez sajnos sznobizmus, ha divatból vagy sajnálatból teszi valaki), addig egy szintén nem szokványos emberét nem sokan élvezik, és sokan felháborodnak azon, h bármi módon befogadó rájuk bárki is, aki utóbbi gyilkosságsorozat, vagy embertelen, extrém gyilkosság elkövetése miatt nem szokványos, és egyben alkotóművész.


Konkrét példa: a black metal zenei műfajnak több hulláma volt, egészen eltérő hangulatúak, és ideológiájuk sem egységes, bár többségük pogány, ateista, és ha nem is mind, de sokuk sajnos sátánista ideológiájú személyek által készült zenei alkotás e stílusban, mégis, szerintem egy adott zene nem feltétlen fedi le a szándékolt ideológiát (pl ha kicseréljük az éneket, éneksávot, teljesen más szövegűre), és ebből kiindulva így már csak az alkotó személye maga lesz benne, ami nem feltétlen annyira konkrét és megfogható, mint pl egy ideológia.


De itt számomra a fő kérdés: az, h egy súlyosan antiszoc ember kifejezi önmagát mint valódi művész, az erkölcsös módon befogadható-e, magas erkölcsi nívóval bíró emberek számára? Az én válaszom: igen, de némi bizonytalansággal.


Arra is érdekel tehát véleménye főleg szakembereknek: van-e okom némi bizonytalanságra e tekintetben, és mi lehet az a homályos pont, ami kis részt elbizonytalanít ebben engem, magamra mint alkotás befogadó erkölcsös emberre nézve? Talán a többség rosszallása csupán, ami elbizonytalanít engem? Mert akkor semmi gond! A többség gondoljon, amit akar...


De mi van ,ha tudat alatt más okok miatt zavar engem, h pl Vikernest is szeretek hallgatni, meg általában black metal-t és mint erkölcsös és nem ateista, nem sátánista személy?


Egy biztos: erkölcsileg nem ingat meg engem ez a zene. Egészen biztosan más húzódik meg bennem mint dilemma. De vajon mi... Én nem érzem, h átragadna rám valamiféle erkölcstele n attitűd, ha black metal-t hallgatok. Inkább feloldódok, ha éppen búskomor vagyok! Mivel homeopátiásan ("kutyaharapást szőrivel" elven) hat rám! Kiélem melankóliámat és kicsit a dühömet is levezeti, ha hallgatom. Ez csak egészséges, nem? Akkor hát nem itt húzódik meg dilemmám, bizonytalanságom oka afelől, h furcsa dolog-e hallgatnom black metalt... De vajon mi...



2014. dec. 9. 18:23
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
Képzelj inkább pasinak továbbra is. Hazudtam, pasi vagyok, 40 éves. János a nevem. Erős testalkatom van, zömök, de nem hájas. Csupa izom. Tejet iszom. Szóval ne írj ennyi szmájlit kérlek. Kiégeti a szemeimet. Amúgy nem magyaráztam semmit sehova, te írtad, hogy 95%-ra veszed, hogy aszociális vagyok. Introvertált, szociális fóbiás vagy autista. Ennyi. 95%-ra vetted, hogy egy nyimi-nyominger vagyok. Ezt már nem magyarázod ki! Amúgy offolhatok bármennyit, ettől még nem jön kevesebb komment másoktól. Túl hosszan írtad le, unalmas végigolvasni. Estem már ebbe a hibába. De azért várjunk. Én itt várok veled.
2014. dec. 13. 02:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 A kérdező kommentje:

"Kortól, nemtől és bármitől függetlenül képes lennél velem elbeszélgetni semleges, mindkettőnk számára érdekes témákról, vagy közösen játszani valamiféle online játékot mondjuk, ha élsz ilyesmivel?"


Pont hogy erre lennék nyitott, mármint legalábbis az előbbire: semleges, mindkettőnk számára érdekes témákról beszélgetni. De mintha nem erre hajlanál. Így az a gyanúm, lassan meg foglak unni, ugyanis felesleges a kekeckedés, amit tettél.


Ezenkívül egy ideje off felé tereled a kérdésem témáját.

2014. dec. 13. 15:04
 13/17 anonim ***** válasza:

Rendben, tisztázzunk mindent, tiszta lap. Először is, nem kekeckedtem. Csak felhívtam a figyelmed arra, hogy "a szociálisan életképtelent csak te magyaráztad bele" és a "95%-ra veszem, hogy te aszociális vagy" némiképp üti egymást. Nem kell magyarázkodnod, hogy nem is úgy értetted, és csak Einsteinhez akartál hasonlítani, nem kell. Nyugi, ha nem így volt sem kereslek meg, lol.


Másik, az offolásról. Nem támadtam, tényleg kevés az ember, aki ezen az oldalon hajlandó végigolvasni egy ilyen hosszú és ekkora töménységű szöveget, tulajdonképpen én sem szoktam, ha más a téma, de az antiszociálisokról szóló kérdések mindig felkeltik az érdeklődésem, és mivel éppen baromira unatkoztam, gondoltam, megpróbálok választ keresni, találni a kérdésedre. Attól, hogy én elkezdtem offolni, nem fogja NEM leírni a véleményét az, aki megtalálja a kérdésedet és érdemben szeretne reagálni rá. Nem miattam nem jönnek ide, hanem mert valószínűleg nem túl sok emberben ébreszt gondolatokat a felvetésed. Vagy lusták. Vagy buták. Vagy ebből tetszőlegesen kettő, vagy mindhárom.


A kissé nyers stílus a sajátom, te érzékenynek tűnsz, semmit nem kell magadra venned, minden, amit leírok, félkomoly.


DE! Le az offolással, és ha szeretnéd, gondolkozom még ezen egy kicsit.


Írtad, hogy a horrorfilmekhez hasonlítod a zenéket, amiket szeretsz. Horrort nézni teljesen elfogadott és populáris dolog, egyrészt mert az emberek többsége szeret borzongani, másrészt mert a világuktól teljesen külön tudják választani a filmeket, másfél óra belezés-félés, és vége, visszatérnek az életükhöz. Meg azt is tudják, hogy a horrorfilmek készítői valójában nem gyilkosok, nem betegek, nem... abnormálisak, így ez valahogy elfogadhatóvá lett.

A zenei ízlésed szerintem abban különbözhet az emberek szemében egy-egy horror megnézésétől, hogy a zenei ízléshez valahogy sokkal könnyebben kötnek (és általában ennek alapja is van) szubkultúrát, életstílust, és akkor egyből beskatulyáznak téged is, főleg, ha egy picit, akár csak egy egész kicsit is úgy öltözködsz, viselkedsz, mint adott szubkultúrák tagjai (de ezt te is írtad). Mondtam, hogy hallgattam tizenévesen ilyen zenét, és közben sosem öltöztem úgy, mint egy metálarc (lol, micsoda kifejezés. metálarc. büszke vagyok magamra. nem, nem vagyok.) viszont ismertem valódi metálarcokat, akikről ordított a zenei ízlésük, emiatt sokakban keltettek félelmet, de valójában tök jófejek voltak. Nyitottság...


A másik, a sorozatgyilkosok. Nem arra gondoltam, amit te hoztál példának, hanem a valódi, véres, brutális sorozatgyilkosokra. Akik igazából éltek, élnek, és vagy elkapták őket, vagy nem, de ölték/ölik az embereket, és rengetegen rajonganak a témáért, mintegy... "pszichológiai érdeklődésből", gondolom én. Mármint teljesen normális emberekről van szó. Te ezzel nem találkoztál? Könyveket írnak róluk, van egy külön tévécsatorna, ID Discovery vagy micsoda, ahol egész nap valós gyilkosságokat játszanak újra, sorozat- vagy egyéb gyilkosok életútjait mutatják be, stb. Aztán a sorozatok. Dexter, Criminal Minds, Hannibal. Az emberek imádják. Mindet. Rajongásig. Egyébként én is, de ez gondolom nem lep meg. És tök érdekes egyébként, hogy ők ezt így leválasztják az életükről, mármint nem is láttam még senkit, aki hozzád hasonlóan gondolkozni kezdett volna azon, miért is élvezik ők ezt ennyire? Valószínűleg egész más a magyarázatuk, puszta érdeklődés, kíváncsiság... a horrorhoz hasonló borzongás keresése... szerintem nagyon kevesen gondolnak bele, hogy ilyen beteg emberek mászkálnak közöttük, és az meg sem fordul a fejükben, hogy esetleg áldozatok lehetnek. Akkor az miért fordulna meg, hogy erkölcstelen dolog, vagy bármilyen szinten nem normális ezek iránt a dolgok iránt lelkesedni... Engem még mindig az érdekelne jobban, te miért gondolsz bele úgy, ahogy emberek milliói nem teszik. Ezt fejteném meg nagyon szívesen. Írtad, hogy erkölcsileg nem ingat meg. Akkor csak az lehet, hogy ellenérzést táplálsz az ilyesféle meberek iránt, valamilyen szinten, és ezért erőltettem annyira, hogy VELEM kényelmetlen-e beszélned. Nekem a válaszaidból (mármint miután tisztáztuk, hogy antiszociális vagyok) az jött le, hogy hirtelen átcsaptál mentegetőzésbe, aztán túl kedvesbe, aztán sértődöttbe/hárításba. Nem kell ám beismerned, de vagyok ennyire jó megfigyelő. Ezért írtam félig viccből, hogy mióta megtudtad, pszichopata vagyok, már nem is vagy kedves, erre kaptam egy szmájliktól csöpögő választ. Nem bántani akarlak, nehogy magadra vedd! De van benned valami nagyon erős ellenérzés, esetleg még akár, talán, esetleg némi kis félelem is, ezt le tudnám fogadni. A félelemben nem vagyok biztos, de az ellenérzésben igen. Az autistákról mindig nagyon együttérzően, elfogadóan írtál, ezért írtam azt a kommentemet, hogy tulajdonképpen az enyém is valami agyi elváltozás okozta másság... persze oké, az autisták nem bántanak másokat és társadalmilag elfogadhatóbban viselkednek, de a kulcs az agyban van, mármint a kapocs az eltérés maga.


Olyasminek képzelem, mint amikor egy megrögzötten homofób ember rájön, hogy az addig imádott együttesének a frontembere meleg (mert mondjuk coming outolt vagy mittudomén). És akkor ütköznek benne a pozitív érzések, amiket önmaga a zenéhez köt, és kötött mondjuk évekig előtte, meg a negatív érzések, amiket a melegekhez. Érted a hasonlatot... Érted hát, értelmes vagy. És mondjuk nem azért homofób, mert ő maga látens meleg, ahogy te se azért vagy valahol mélyen pszichopata-fób, mert megvan benned a hajlam. Csak van ez a feloldhatatlan konfliktus, hogy hajlandó leszel-e elfogadni a tényt, hogy számodra elfogadhatatlan emberek valami számodra nagyon élvezhetőt csinálnak, vagy sem. Ha úgy érzed, nem, akkor tudnád hirtelen nem hallgatni ezeket a zenéket? Vagy mittudomén, áttérni a metál egy olyan irányzatára, ami nem köthető a sátánistákhoz, de zeneileg ugyanolyan élvezhető? Ezt nem hiszem amúgy. Dehát akkor meg csak el kell fogadni, hogy vannak ezek az emberek, akik ilyenek, és megkeresheted az okot magadban, hogy mi taszít bennük, akár csak minimálisan is. Tulajdonképpen engem is ez vonzott ide, ez érdekel. Az ok, ami benned van.


Ha megint offoltam és untatlak, küldj el nyugodtan melegebb éghajlatra, nem kell az utalgatás. Akkor ez volt az utolsó hozzászólásom. Nem vagyok sértődékeny, és eskü, lelépek, nem foglak megkeresni akkor se. Semmikor se. Az anyámat is szidhatod, nem sértődöm meg! A normális emberek úgy szeretik kerülgetni, hogy kimondják, a szär büdös. Én leírtam, ami nem tetszett abban, amit válaszoltál nekem, azt hittem, két kommentben tisztázzuk, aztán mehet tovább az értelmes beszélgetés, de nem így történt, és szerintem nem az én hibámból. Tehát ha velem beszélsz, első szabály, nem veszel magadra semmit, második, elfogadod, hogy nyers vagyok és őszinte (és ez feljogosít arra, sőt, elvárom, hogy te is nyers és őszinte legyél velem). Köszönöm. ^.^ Üdvözlettel: János, 40/F

2014. dec. 13. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 A kérdező kommentje:

Az "aszociális" nem feltétlen életképtelen, csak ha idővel se akar ebben fejlődni.

A pszichológiából tudvalevő: pl az autizmus egy spektrum, tehát fokozatai vannak. Aki gyerekkorában enyhébben autista, tehát aspergeres: az képes akár önállóan rájönni, hogyan zárkózhat fel szociálisan az átlaghoz, akár túl is szárnyalva az átlagot! Ezért csak idő kérdése, mikor érik utol / szárnyalják túl az aspie-k az átlagot, szociálisan, és akár már tizenévesen!


Miközben remek művészi, és/vagy tudományos érzékkel bír már gyerekkorától az aspie.


Úgy gondolom, evvel közel sem néztelek le, nem néztelek életképtelennek, sőt...


Ráadásul az egyik gyerek/ember ebben jobb, abban gyengébb, a másik meg fordítva... Mitől lenne hát mindenki "tök béna"?? És mi baj avval, h gyerekkorunkban nem vagyunk tökéletesek mindenben?? Még mi felnőttek is gyengék vagyunk legalább 1-2 életterületen, mindannyian! (Az meg, h ki hány életterületen átlagos, vagy átlag feletti, más kérdés és egyénenként változó.)

2014. dec. 15. 20:33
 15/17 anonim ***** válasza:
Ehh. Lépj már túl ezen... Te mondod, hogy eltérek a témától, hát írtam róla, de csak ezt magyarázod még mindig. Számomra kis túlzással életképtelenek, ennyi. Sose tudnának olyan dolgokat elérni, amiket én tudok. Gondolom, aszociális vagy, ne vedd személyes sértésnek. Az autizmusról nem vicceltem, mikor azt mondtam, a kisujjamban van az egész. Van pár aspergeres ismerősöm, elég mélyen utánanéztem a témának. Vagy te is az vagy, ezért szívügyed? Biztos kinövik sokan, meg tanulható minden, én is csak tanultam rengeteg viselkedésformát, az érzelmekre való megfelelő reakciót például, stbstb, viszont az autista ismerőseim nem mesterei ennek. Sőt. De ugyan, hagyjuk ezt.
2014. dec. 16. 00:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 A kérdező kommentje:

Felvetésedre: én magam nem vagyok se aszociális, se pedig antiszoc.


(Az meg,h valaki mestere a szociális tapasztalatoknak, ismereteknek, avval sajnos vissza is lehet élni - ilyenek pl a pszichopaták.)

2014. dec. 18. 12:06
 17/17 anonim ***** válasza:
Ezzel most aztán megleptél. :DD Engem mint pszichopatát. Fel se tételeztem, hogy antiszoc lennél, csak az aszociálisat kérdeztem (gondoltam).
2014. dec. 18. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!