Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Hogyan tudnám legyőzni az...

Hogyan tudnám legyőzni az emberektől való félelmemet?

Figyelt kérdés

17 éves vagyok.

Mostanában (főleg mióta közéspikolás vagyok) sokkal visszahúzódóbb lettem. Nem nagyon merek megszólítani embereket, félek egy hogy elszúrok valmait, esetleg hülyeséget mondok. Akkor is ha ők szólitanak meg, lerázom őket, úgy érzem jobb nekik nélkülem. Hiányzik a társaság, de ugyanakkor eléggé izzasztó beszélni emberekkel. Állandóan félek hogy valmi rosszat mondok, esetleg tönkreteszek valamit. (mondjuk általában az idegesség miatt megtörténik.)

Ettől a problémától eléggé bunkónak tűnök, mert ösztönösen lerázom az embereket, bármilyen kedvesen közelítenek.

Példa: Mindig viszek cukrot az iskolába, mert félek hogy rossz a szájszagom. Látta valaki hogy van egy zacskó cukrom. Kért egyet, de nem adtam. Ki tudja? Lehet hogy pont egy rossz ízűt adok neki. Lehet hogy pont mérgezőt. Nehéz ezt elmondani. A lényeg hogy tahónak tűntem. Ha valaki valamire megkér nem segítek. Mi van ha elszúrok valamit?

Osztájkirándulásra se megyek, főleg hogy ottalvós. Elég húzós lenne 30 idegen emberrel. Félek hogy valami cikis dolgot csinálok. Néha köszönni se merek. Nem tudom mi lesz így.

Szóval most hogy így ecseteltem ezt egy jódarabig, jönne a kérdésem:

Van valaki akinek ilyen problémája van/volt? Hogy gyúgyultok/gyúgyultatok ki ebből? Minden választ szívesen fogadok.


2015. febr. 21. 21:28
 1/8 anonim ***** válasza:

Nekem van ilyen problémám.

Ha akarsz beszélni, írj.

19/L

2015. febr. 21. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Ez van velem is... :/

13/f

2015. febr. 21. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
na nekem is volt ilyen problémám nem mertem emberekkel beszélni mert mindig azt hittem rosszat gondolnak rólam. Most én szoktam lenni a társaság központjában sokszor nem kell félni nekem is sikerült legyőzni ezt most pedig olyan hobbim van amivel a eléggé a középpontba kerülök ki kell mozdulni és nem kell félni mindenkinél van hogy olyat tesz amin mások nevetnek van hogy megbántasz valakit de ezek mind a élet részei.Nem kell félni erőltetni kell a beszélgetést és napról napra jobban fog menni. Ha ez ne m volt elég írj privátban és beszéhetünk
2015. febr. 21. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Én annak idején, amikor középiskolába kerültem, nagyon bunkó osztályba jutottam. Már előtte is kissé introvertáltabb voltam a szokásosnál, s a középiskola, a megváltozott helyszín, körülmények, alapvetően tahó társaság és az új elvárások, megfelelési kényszer... A fejemre nőttek. Már 9. osztály elején is rendkívül bosszantott, hogy 14 évesen másról sem szólt minden áldott hét eleje, minthogy hétvégente milyen bulikban itta magát részegre a fél osztály. (Én korábban egészségügyi probléma miatt magántanuló voltam évekig, ki is maradtam egy évet a suliból, később is kezdtem eleve, idősebb voltam az osztálytársaimnál, 16 évesen jutottam középsuliba.) Még az általános iskolámból felvett volt osztálytársam is eljutott 3 hónapon belül erre a szintre, pedig nem ilyennek ismertem.


Emellett a tanárok többsége sem volt túl szimpatikus, bár magával az iskolával nem volt különösebb gondom. A matektanárt pl. kifejezetten kedveltem, a korábbi semmitmondó matektudásom 4-5-ös átlagra tornáztam fel a segítségével.


Ez fél év után iskolaváltáshoz vezetett, egyébként. Kiközösítve éreztem magam, egy barátnőm volt, akit az osztályunk szintén hasonlóan kezelt, még egy másik lányt beleértve... Utána jobb lett, de azóta is magamba fordulósabb vagyok, ha hivatalos ügyet kell intéznem, kész, végem. Rettenetesen ideges vagyok, ha bármiből vizsgáznom kell, vagy meg kell felelnem valahol, többször elszúrtam a forgalmi vizsgámat is. No persze, erre a családi háttér is rátesz egy lapáttal...


Szerintem, amit te leírtál, az néhol többnek tűnik, mint puszta megfelelési kényszer. Inkább szorongás, valahol azért ismerősnek tűnik. Miért feltételezed, hogy mérgezett cukrot adsz az osztálytársadnak ugyanabból, amiből te is eszel?


Az egész biztos, hogy nem tudsz mindenkinek megfelelni a környezetedben, ne is akarj, mert felőrlöd magad ezzel a gondolattal. Mindegy, hogy milyen kedves vagy valakivel, valaki más bunkónak fog nézni, vagy egyenesen azt gondolja, kerülendő vagy, akár az írásod, a kifejezési stílusod alapján. A legjobb, amit tehetsz, hogy első sorban ezeket hidegen hagyod, nem tudsz nagy bajt csinálni. Én is gyakran hoztam már kellemetlen helyzetbe magam, de megtanultam elviccelni a dolgot, jobbat úgysem tehetek. Ha másnak okozok kellemetlenséget netán, elnézést kérek. Mára már eljutottam arra a pontra, hogy szívesen beszélgetést kezdeményezek vadidegen emberekkel a repülőgépen, amikor utazom (sokat utazgatom, személyes okokból). Régen megijesztett még a gondolata is, és hivatalos szituációban még mindig így vagyok vele, nehezen merek megszólalni.


Első körben, hogyha jó a kapcsolatod a szüleiddel, vagy legalább egy idősebb testvérrel, valakivel beszélj ezekről. Nem mondom, hogy pszichológushoz menj egyből. Esetleg egy jó barát is sokat segíthet. Nekem is van két-három áldott jó, közeli barátom, akik igazából mind külföldiek, de sokkal jobban megértjük egymást, mint bárkivel a környezetemben. A párom is nagy segítségemre van a mindennapi dolgaimban.


Igazán nem tudom, hogy csináltam-e bármi különöset, ami a középiskola óta gyökeresen más lenne (most 21 vagyok, csak 5 év telt el azóta). Volt két igen szerencsétlen párkapcsolatom is, amikből tanultam. A családommal való nem túl kielégítő kapcsolatom ellenére a bátyáimra mindig számíthatok, és mindig a bátyámhoz fordulok, ha bármi problémám van. Pedig néhány éve többször megfordult a fejemben, hogy pszichológusra volna szükségem, lebeszéltem magam erről, és igazából a mindennapi életben nincs, ami akadályoz különösebben. Persze, vizsgahelyzetben, nyomás alatt hajlamos vagyok rosszul teljesíteni.


Javaslom, hogy találj te is valakit a környezetedben, akiben megbízol, aki előtt nem érzed kínosan magad, akivel meg tudod osztani a gondolataidat, mert sokat tud segíteni. Legalább családon belül biztos akad ilyen.


Ne haragudj, hogy ilyen hosszúra és össze-visszára sikerült az írásom, kicsit késő van már...


21/L

2015. febr. 22. 04:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
4es válaszoló: a szociális fóbiát nem lehet csak így leküzdeni.:) és a kérdezőnek valószínűleg az van.
2015. febr. 22. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

5-ös válaszoló!


Elismerem, hogy a kérdező által felvázolt szituáció bizonyos aspektusait nem tudom átérezni, ez talán érezhető is volt a válaszomban, amit elég kapkodva, hajnalban írtam :)


Nem vagyok sem pszichológus, sem szakértő a témában, csupán reméltem, hogy bizonyos párhuzamok alapján leírom a tapasztalataim, hátha ki lehet venni belőle valami hasznosat is.


Szociális fóbiával az egyén maga talán jobban meg tudja ítélni, hogy szüksége van-e szakemberre vagy sem, elvégre csak ő tudja, ez mennyi feszültséget okoz a mindennapjaiban, mennyire akadályozza dolgokban.


#4 voltam.

2015. febr. 22. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Szakember se segithet ha mar keso. Nekem se segitett. De erdemes megprobalni.
2015. febr. 22. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2015. febr. 22. 16:57

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!