Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Pánikbeteg vagyok fél éve,...

Pánikbeteg vagyok fél éve, szeretnék "sorstársakkal" beszélgetni. Kinek mióta van, hogyan kezeli? Leírnátok a történeteteket?

Figyelt kérdés

Sziasztok. Fél éve pánikbeteg vagyok, 1 hónap alatt kialakult agorafóbiám, szociális fóbiám. Emiatt magántanuló lettem... vannak napok, mikor olyan rossz, hogy a házból sem merek kimozdulni, mert elkap a rosszullét. De van, mikor képes vagyok nyugodtan biciklizni a városban, esetleg kisebb boltba menni. Antidepit, nyugtatót nem szedek, nem is akarok, mert csak tünetmentessé tesznek, én pedig meggyógyulni szeretnék véglegesen. Nem beszélve a mellékhatások, meg a függőség. Járok pszichológushoz, aki segít sokat, csak sajnos havi 1 alkalommal van rá lehetőségem, amit kevésnek érzek. Van egy barátom, pont pár héttel azután ismertem meg, mikor kijött rajtam ez az egész... Neki is voltak pánikrohamai már, szóval maximálisan megérti a helyzetem. Nagyon nagyon szeretem és mellette szinte semmi bajom. Ha vele vagyok, tudok az utcán sétálni, decemberben vonatoztunk 4 órát, boltba mentünk, étterembe. A baj evvel az, hogy távkapcsolat és havi 1-2 napnál többet nem tudunk találkozni amíg suli van. Azt már felderítettük a pszichológussal, hogy mitől alakult ki a problémám, mai napig rengeteg családi probléma, szülők váltak, mostoha szülő, költözés, stb. Itthon néha lelki terrorban élek sajnos, ez nagyon rátesz. Egy kiadós balhé után egész éjjel pánikos vagyok és csak sírok. Kicsi koromban sokat voltam egyedül, nem éreztem, hogy szeretne a családom... talán ezért vagyok a barátom mellett nyugodt, és mellette biztonságban érzem magam. Meditációt és relaxációt próbálok jóideje, be is vált, míg januárban sajnos meghalt mamám. Azóta alig tudok meditálni, rosszabbodott az állapotom, de próbálok minden akaraterőmmel kimászni belőle. Vannak még itt hasonló helyzetű emberek? Súlyosabb pánikbetegek, fóbiások? Depressziós nem vagyok, barátomnak köszönhetően, az életkedvem, humorom megmaradt és nagyon, mindennél jobban szeretnék meggyógyulni és vissza kapni a régi életem!! :( A magántanulással a barátaimat is elvesztettem, egy osztálytársam maradt, akire számíthatok. Akiknek sikerült kigyógyulni, kérem írja le, hogy sikerült, mennyi ideig volt pánikbeteg. Üzenetekért, tanácsokért is nagyon hálás lennék.

Köszönöm szépen előre is!!! :)


16 éves pánikbeteg lány



2015. márc. 5. 01:22
1 2
 1/15 anonim válasza:

Elmúlik. Érdemes Szendi Gábor könyvét olvasni, nekem sokat segített. Alapvetően a pánikroham az egy stressz válasza a szervezetnek, jó sok hormon termelődik és a test/agy tudatalatti ezt szeretné elégetni. Üss vagy fuss relfex. Ha nem tudod elégeti a hormonokat (szó szerint), azaz nem tudod a helyzetet erővel vagy meneküléssel megoldani, akkor úgy maradsz és termeli a szervezet az adrenalint, kortizolt, miegymást amihez éppen kedve van - ezek pedig bekapcsolják az összes stressz választ - gyors szívdobogás, szédülés, légszomj, stb. Persze okozhatja más, nem pszcihikai eredetű betegség, először ezt kéne kivizsgálni, mondjuk teljes vérkép, mellékvese és pajzsmirigy funkció mindenképpen meg egy szívultrahang. Ha ez mind negatív, akkor kifaggatni dokit, hogy mi más ötlete van még.


Ha meg nincs fizikai oka:

Valamilyen módon el kéne menekülnöd a családi terror elől; túl fiatal vagy ahhoz, hogy egyedül dönthess, de talán van egy nagyi akinél lehet kanapézni néha, stb.

Gyógyszer nem megoldás, azt azért írják mert mást nem tudnak, az élethelyzetet megváltoztatni sem. A hiedelemvilágod is megmarad, lassan fog változni. Szokták pánikosokat úgy is gyógyítani, hogy szembe kell nézniük a félelmük tárgyával sokszor és nullázzák így az élményt, viszont egy aktív, működő és adott esetben tényleg életveszélyes folyamatot (pl. alkesz késsel rohangáló szülők) nem lehet így gyógyítani és az állapot is fennmarad amíg a szituáció, néha utána is egy ideig.

Menekülni kell, szerintem ez a legjobb megoldás; ha szülőkkel lehet beszélni akkor velük egyeztetve, ha nem akkor megtalálva a kerülőutat, gyámhatóság-nagyi kombó, stb.

Arra készülj fel, hogy lehet a szerelem nem tart örökké, nagyi meg mindig nagyi marad szóval lélekben inkább a biztos ponthoz ködődj szerintem.


És még egy ami nagyon fontos: ha jön a pánikroham, akkor pörögsz, utána pedig fáradt leszel. Amikor fáradt vagy, akkor ha tudsz, pihenj. Lesznek rémálmok amik feldolgozzák ami történik. Álmokat és pánikrohamot nézd mintha egy külső szemlélő egy szerepjátékban, mintha nem is veled történne. Nehéz, nekem segített. Pánikrohamnál meg kell tanulni a légzés lelassítását. Ez a legjobb eszközöd. Az első percben megfulladsz, de akkor is órán nézed és számolod: 10-15 lélegzetvétel percenként. Nem lehet több, csinálhatod zacskóba légzéssel is. Szemléld magad kívülről és minden pánikrohamnál gondolj arra, hogy ez nem egy halálos betegség, ebbe - főleg 16 évesen - nem lehet belehalni. Nagyon rossz de túléled. Pihenj, aludj amennyit tudsz, ha nem otthon, akkor rokonoknál. És ha lehetőséged van rá beszélgess másokkal akik hasonló cipőben járnak (mint én is, nem akarom túlzottam hosszúra fogni, írok még ha érdekel) mert a kapcsolatok segítenek; szükséged van, hogy meghallgassanak.

2015. márc. 5. 02:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszodat! Kivizsgáltak kórházban szeptemberben, csináltak teljes vérképet, EKG-t, szívultrahangot, pajzsmirigy vizsgálatot, vércukrot néztek, várnyomást, szóval megvolt minden vizsgálat. Szervileg teljesen rendben van minden. Családdal az a probléma, hogy a szüleim elváltak, anyummal élek és az elmebajos mostoha apámmal. Anyunak hiába mondom, hogy nem bírom, költözzünk el, vagy valami, szerintem ő is fél tőle, meg a magánytól. Így inkább itt marad... szinte minden nap ordít velünk, szid bennünket, mocskosabbnál mocskosabb jelzőkkel illet, de főleg engem cseszeget. Apukámat szeretem nagyon, a bökkenő az, hogy 300 km-re lakik. (Barátom is, aki amúgy 18 éves) Így mikor apunál vagyok, nagyon jó a körérzetem, ott találkozok barátommal is. Ami itt szúrós, apunak van egy élettársa, aki - fogalmam sincs miért - ki nem állhat engem. Sajnál tőlem mindent, sokszor hallom,hogy kibeszél. Pedig nem adtam rá okot szerintem, mindig igyekszek kedves, tisztelettudó lenni, néha felajánlom, hogy segítek takarítani, főzni, ha hosszabb ideig vagyok náluk. Nagyim... na igen. Ő volt, aki felnevelt, akivel eddig megbeszéltem a problémákat, akit felhívtam telefonon 1-1 balhé után, hogy megnyugtasson. Ő meghalt január 25-én... igazából azóta vagyok nagyon rosszul, alvászavarom is lett, reggel előtt nem tudok elaludni, maga az elalvás is 2-3 órába telik, ideges vagyok, remegek, görcsölnek az izmaim, sokszor már sírva fakadok... hiába vagyok álmos, sokszor ha lecsukom a szemem, szédülök. Minden rokonom, szerettem 300 kmre lakik egykupacban, ugyanis mi költöztünk anyummal ehhez az emberhez. Késsel hálaisten még nem rohangált, de sokszor fenyegetett, iszik is rendesen, főleg hétvégén, szinte mindig részeg, anyut nagyon kihasználja, de ő meg vakon követi! :( Apuhoz szerettem volna menni pár hónapra, de mivel most mamim meghalt, anyu sírva könyörgött, hogy ne hagyjam most őt magára, így itt maradtam. Csak így meg én bolondulok meg. :(( Tegnap is olyan balhé volt, egész éjjel reszkettem, hajnal 3-ra pánikrohamom lett, úgy megszédültem, majdnem elájultam a szobámban. Amúgy konkrétan pánikrohamaim ritkán vannak, havonta egyszer talán. Vagy ritkábban. Inkább ilyen állandó szorongás uralkodik rajtam. Nagyon köszönöm, a további válaszokat és el sem hiszitek mekkora könnyebbülés már írásban is kiadni magamból!
2015. márc. 5. 02:20
 3/15 anonim válasza:
Nehéz eset, ahogy olvastam, inkább szorongásos problémáid vannak, mint pánikbetegség, bár a kettő nem zárja ki egymást. Nekem (már csak nagyon ritkán) pánikrohamaim vannak. Egy időben minden nap többször is előjöttek a rohamok. Én néha-néha egy xanaxal enyhítettem a szorongásom, ami önbizalmat adott nekem így később már nem volt szükségem rá. Nekem a közlekedési járműveken jöttek rohamok és ebben az esetben segített. Ha be is veszek xanaxot akkor is csak egy 0,25-nek a felét (egésszel kezdtem), ha érzem hogy utazás elött szorongok egy kicsit. Nem tudom hogy ajálljam e, mert neked teljesen más természetű a problémád, félő hogy rászoknál, ha ez így kitölti a mindennapjaid. Tudom könnyű mondani, de próbáld valahogy nem a szívedre venni ezeket a dolgokat...az az ember neked egy senki és a szavai is érjenek csak ennyit. Tudom tinédzser vagy, dúlnak a hormonok, az érzéseid is sokkal erőteljesebbek ilyenkor (én legalábbis magamról ezt tudom mondani), de próbáld meg kizárni a rosszat az életedből. Egy nagyon jó falra fújt szöveget olvastam külföldön, ami nekem segített egy kicsit a fölfogásom megváltozásában: Enjoy your problems! Próbáld meg így fölfogni, nem egy egyszerű dolog, tudom. És én a helyedben ha tudnék többet lennék apukádnál, vagy a barátodnál (ha erre van lehetőség).
2015. márc. 5. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
Sajnos tudomásul kell venni, hogy ennek MINDIG van biólogia oka is, 2 okból: egyrészt teljesen hasonló körülmények között más ember (méghozzá sok, nagyon sok) nem lesz pánikbeteg, másrészt ennél sokkal-sokkal enyhébb vagy semmilyen stressz élethelyzetben lévő embernél is előjöhet, vagyis kvázi életviteli magyarázat nélkül.
2015. márc. 5. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:

Tegnap 16:35 köszönöm szépen, sokat segítettél! <3 Ezentúl megpróbálom lesz*rni ezt az embert.. persze nem egyszerű, így hogy vele élek, de igazad van, talán túlságosan sokat foglalkozok vele úgy lelkileg. Igaz hatalmas sebeket vésett bennem. 3 hét múlva megyek apukámhoz és a barátomhoz, remélem ott jobban leszek!

Utolsó: Több pánikbeteg, szorongásos problémás ismerősöm van, akiknek ilyesmi gyerekkoruk volt, mint nekem, szülők elváltak, szeretethiány, mindennapos családi háború... és igen, a gyerekkor nagyon meghatározó ezeknél a problémáknál. A pszichológusom szerint a mostohám hozta ki, a probléma gyökere a kisgyerekkoromra nyúlik vissza, de ami felszínre hozta, az a jelenlegi helyzetem. Én is így érzem. Köszönöm a válaszokat, kérlek írjatok még, akik tudnak segíteni, tanácsot adni, esetleg hasonló problémákkal küzdenek!

2015. márc. 6. 00:25
 6/15 anonim ***** válasza:

Szorongás és pánik kéz a kézben van, mivel ugyanaz a gyökere, bár ez alól kivétel is van, mivel nem egyféle pánik van.Ezért a zacskós lélegzős módszer nem mindig és mindenkinél működik.

Nekem szorongásos pánikom van. Egyetemre járok, de lassan alig tudok bemenni órákra.

Ugyanaz a történet mint neked. Elvált szülők, családi háborúk itthon. Én anyukámmal vagyok így, csak akkor inkább agresszívabb leszek, ami jól hat a pánikra, de az is probléma persze.

Ilyenkor az a baj, hogy az ember jobban ki van szolgáltatva a környezetének, és átveszi a rezgéseket. A pánik is könnyebben alakul ki ilyen helyzetben. Ellenben ha sikerül megtalálni a belső dolgait valakinek, akkor nincs pánik. ha van dolgod, célod, stb az életben, akkor nincs pánik. Persze nem mondom hogy hibás vagy, vagy valami, mert nem igaz, én csak leírom a törvényszerűségét a dolognak, nem elmarasztallak.

Nekem egyébként elég szar most. Elmentem egy terapeuta pszichiáterhez akiről azt hittem segíteni fog, de a jelenlétében egyszerűen nem tudok ellazulni, azt érzem egyre feszültebb vagyok, és éreztem hogy vizslatja a tüneteket, és nekem "viselkednem" kell. Mondanom sem kell, egyre rosszabbul lettem, és majdnem kimenekültem az ülésről, mikor azt mondtam magamban, hogy akár ki is mehetek, amit akarok, az lesz, és ez megnyugtatott, de az biztos hogy nem túl szimpi az ember, és a rossz előérzeteim megerősödtek, és már látom hogy ő is egy pszichiáter a sok közül. Nem leszek jobban attól hogy előtte vagyok. Ha a pszichológusi énjét, meg gyógyszermentes énjét veszi elő, akkor esetleg, de ez a az orvososdi, vizsgálósdi, "lefoglak, lekötözlek, mert pszichiáter vagyok" című történet soha nem fog megnyugtatni és jobbá tenni. Na mind1 ez az én történetem, de leírtam.

Gyógyszert ne szedj szerintem, még ha a dokid azt is mondja. Ezek elvakultak, és rögtön a legrosszabbra gondolnak. Fel se merül, hogy önmagadat is tudok kontrollálni ilyen helyzetben, amivel lehet csökkenteni a rosszulléteket.

Se antidepi, se nyugtató. Ha végképp nincs megoldásod, akkor 1-1 frontint, xanaxot bevehetsz, de ne vedd túl komolyan, mert ahogy írtad, nem fognak meggyógyítani.

Nekem ez jött be.


Higgyél magadban, és csináld azt, amiről belül azt érzed hogy neked jó. A terápia meg csak úgy tud működni (ha jársz), ha bízol a terapeutádban, és meg tudsz nyílni előtte, őszintén beszélni a dolgaidról. Ha ez nincs, akkor menekülj, mert pénz és időpocsékolás. Nekem ez a véleményem.

Egyébként volt már korábban is pánikolós időszakom. Olyan hogy 1-2 órás rohamok heti 3-4x. Ezeket tudatilag tudtam mindig rendbe rakni. Ha csak pánikod van, akkor semmi gyógyszerrel tökéletes javulást el lehet érni. Ha más problémád is van, akkor muszáj doki, de csakis jóféle, és csakis rövid ideig. Én nem bírom azokat az embereket, ahová csak a kényszer visz, de tudom hogy néha kellenek.

2015. márc. 6. 03:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:

Én kisebb-nagyobb megszakításokkal 4 éve vagyok pánikbeteg,de mostanra már tudok uralkodni magamon és nincsenek rohamaim. Véleményem szerintem csak az akaratod kérdése. Persze a pszichológus segíthet rávilágítani a problémára,de megoldani csak te tudod. :) Remélem sikerülni fog! :)

14/L

2015. márc. 6. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:

Kedves Utolsó előtti! Köszönöm szépen a válaszod! :) Nálam is ez a szorongásos pánik van, nem rohamokban tör rám, hanem csak szorongok, félek, emberek közt már szédülök, remegek, hányingerem van, összeesés érzetem. (Jópárszor estem már össze, egyszer itthon a mostohám balhézása közben, majdnem mentőt kellett hívni már) Gyógyszert nem fogok szedni, tudom, hogy az nem segít és 16 évesen nem is tenne jót. Igazából úgy vagyok vele, hogy ha el van terelve a figyelmem, leköt valami, pl. elkezdek söprögetni, vagy legutóbb apuval 2 órán át dobozokat ragasztottunk, az égvilágon semmi bajom nem volt... barátom mellett sincs. Tehát jól vagyok, egy szem gyógyszer nélkül! Ez erősít abban, hogy gyógyszer nélkül is van ebből kiút. Most, hogy itt a tavasz, talán már jobb lesz a helyzet, tegnap is már egész nyugodtan kint voltam egy fél órát.


Utolsó köszönöm a te válaszodat is, sajnállak, hogy már ilyen fiatalon küzdesz a pánikos tünetekkel, és igen, tudom jól, hogy valahogy nekem kell legyőznöm, de iszonyú nehéz, és annyiszor, de annyiszor padlóra küldött ez a nyavaja, de mindig felállok.. Köszönöm a jókívánságod, remélem nálad is rendben marad minden! :)

2015. márc. 7. 02:45
 9/15 A kérdező kommentje:
Egyébként az jutott eszembe, mivel a legtöbb pánikbeteg a rohamokról számol be, hogy naponta többször is azok sújtják, lehetséges, hogy én nem is vagyok pánikbeteg? Mert nekem konkrét rohamaim ilyen havonta egyszer, ha vannak. De akkor mi lehet a problémám? Pl. 1 hónapja beteg lettem, estére be kellett menni az ügyeletre. Biciklivel mentünk anyummal, azt még egész jól bírtam, de a dokinál majd megőrültem! Olyan 10 percet ültem ott, kérdezgetett, vizsgált... csurom víz volt már a tenyerem, ideges voltam, nyugtalan, ilyenkor folyton babrálom a táskám, hajam, remeg a lábam, úgy éreztem ha nem mehetek ki innen perceken belül, elájulok. Szédültem is már a végére. Ahogy kimentem a levegőre, felszálltam a biciklire, nyugodt tudattal, hogy ez is megvolt, mostmár mehetek haza, semmi bajom nem volt. Ez nem volt pánikroham, de akkor mitől van ez? Próbálok rájönni mitől félek ilyenkor, miért szorongok, de nem tudok rájönni. Van, hogy már magamra kiáltok, hogy hagyd abba, nincs semmi, amitől félned kellene! meg ilyenek. néha segít-néha nem :/
2015. márc. 7. 02:53
 10/15 anonim ***** válasza:
Szia! A #7-es vagyok.Nem fejtettem ki az előző válaszomban ,de velem is az van/volt,hogy bizonyos helyzetekben (amikor úgy érzem,hogy nem tudok menekülni)rám tör a szorongás,amit általában pánikroham kísér. Szóval az utolsó kérdésedre válaszolva,szerintem ez pánikbetegség.
2015. márc. 7. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!