Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Az empátiát tanulni kell,...

Az empátiát tanulni kell, vagy vele születünk?

Figyelt kérdés

Nem csak az a baj, hogy nem tudok együtt érezni szinte senkivel, hanem egyszerűen képtelen vagyok helyzeteket kezelni. Borzasztó kényelmetlenül érzem magam, ha tudom, hogy valaki vigaszt vár tőlem, vagy együttérzést..

De szeretni nehezen, de tudok. Így barátom is van, aki így teljesen elfogad, ahogy vagyok. Sosem néztem utána jobban ennek a dolognak, de mindig úgy gondoltam, hogy azért vagyok ilyen, mert nem tanítottak meg rá. A szüleim elváltak, az anyám pedig elég hidegen nevelt. Büntetendő volt a sírás, nem volt sem puszi, sem ölelés, mindenben magamra voltam utalva, és nem voltam tanítva valami sok érzelemre. Viszont a barátom szerint egész egyszerűen így születtem, hogy másokkal nem vagyok képes együtt érezni. Most akkor ez hogy van?


2015. szept. 1. 22:57
 1/7 anonim ***** válasza:
Velem velem született,de a társadalom kiölte.
2015. szept. 1. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Természetes az ilyen általad leírt magatartási forma, ha kiskorodban hanyagolták a fizikai érintéseket, vagy az ilyen formáját a szeretetnek, amit egy gyereknek a normális, egészséges fejlődéséhez szükséges megkapnia. Viszont, ha rá kérdeztél, hadd kérdezzek előbb én is valamit.

Ha már épp a szakadék szélén kapaszkodnál, és segítségért kiáltanál, oda menne hozzád egy ember, és a saját életét is kockáztatná azért, hogy semmi bajod ne essen. Mit éreznél? Persze ezután a cselekedet után ő elmenne, és már lehet soha többé nem találkoznátok. Ha megtudod válaszolni, akkor megkapod a kérdésedre a választ.

2015. szept. 1. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Hát ha kapaszkodnom kéne az életemért, valószínűleg félnék, hogy most mi lesz. De ha segítene valaki annak örülnék és ha már nem vagyok veszélyben, akkor megköszönném neki és megnyugodnék. A helyes az lenne, hogy viszonoznom kellene valamivel, de hirtelen ez nem hiszem, hogy ez eszembe jutna. Nem tudom, hogy tudnám e mit tegyek utána.

Volt már hasonló, hogy nem köszöntem meg eléggé azt amit tettek értem, és meg is kaptam a rengeteg lenéző tekintetet a környezetemtől..

2015. szept. 1. 23:33
 4/7 anonim ***** válasza:
Nem a viszonzás a lényeg, hanem hogy éreztél valamit. Ő nem várja el tőled a viszonzást..sőt senki sem várja el a viszonzás. Pár tuskó ember igen, de az már a saját bajuk.
2015. szept. 2. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
És ha az illető lenne veszélyben? Segítenél neki?
2015. szept. 2. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Tanulható. Én is érzelmi elhanyagolásban nőttem fel, nem tanultam meg a SAJÁT érzéseimet, igényeimet értelmezni, kifejezni. És az empátia alapja ez lenne: hogy először önmagunkkal kell megtanulni együttérezni, ezzel párhuzamosan egyszerűen spontán jön a másokkal való együttérzés is.

Én terápiában tanultam meg.

Ha szeretnéd tudatosan tanulni, szívből ajánlom az Együttműködő Kommunikációt. Tréningeken, vagy akár könyvből is elsajátítható, sokat segít az empátia fejlesztésében!

2015. szept. 2. 00:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
kialakul benned kiskorodtól, nevelés kérdése, de ha nem érzed elégnek, igen tanulható.
2015. szept. 2. 07:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!