Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Hogy lehetne segíteni? Mit...

Hogy lehetne segíteni? Mit kell ilyenkor tenni? (Skizofrénia)

Figyelt kérdés

Múltkor már kértem itt segítséget. Ez volt az: http://www.gyakorikerdesek.hu/egeszseg__mentalis-egeszseg__7..

Azóta kórházba került az ismerősöm, mert a szomszédok kihívták hozzá a mentőt. De pár nap múlva hazaengedték, a gyógyszereket már a kórházban sem vette be, azt mondta. Amíg kórházban volt, nem tudtam vele beszélni, be sem mehettem hozzá, mert csak családtagok látogathatják, egyébként nincs látogatás.

Most hogy kint van, beszéltem vele. Ugyanúgy van, mint volt! Ugyanazok a kényszerképzetei vannak, amik voltak. Ahogy próbálok a betegségről beszélni, rögtön "támad" hogy hagyjam abba, ő nem beteg. De nagyon rosszul van. Nem tudom, így mi lesz vele. A családja is teljesen elfordult tőle. Egyedül él. Nagyon aggódom érte. Nem értem, hogyan engedhetik ki ilyen állapotban a kórházból. Ahol egyébként már ismerik is, mert már többször is volt bent. Hol lehet segítséget kérni? Mit csináljak? Csak bólogassak a meséire? Menjek bele a "játékba", mintha nem tudnám, hogy csak kitaláció, amiket mond? De úgy érzem, hogy azzal csak ártanék. De ha elmondom neki, hogy csak képzeli ezeket és beteg, akkor meg rám is megharagszik teljesen és velem sem fog már szóba állni.

Van valakinek ilyen ismerőse, családtagja? Ti mit tettetek?



2015. szept. 11. 14:35
 1/10 anonim ***** válasza:
Ha ugyan úgy van mint volt akkor vissza kellene mennie a kórházba mert csak ott tudnak segíteni rajta. Az első lépések között van a felismerés és az elfogadás azzal kapcsolatban, hogy beteg. Ha ennyire nincs tudatában a betegségének annak ellenére, hogy kezelték már lehet másik dokinál kéne próbálkozni. Valamint a gyógyszer amit felírnak neki szednie kéne mert a tünetek megszűnnek vagy enyhülnek ha szed rá valamit. Illetve ezt ő nem "kitalálja" szerinte azok amiket lát/hall léteznek ezért is haragszik meg ha rávágod, hogy "ne kamuzz már" stb. Persze az is nagy gond hogy elfordultak tőle a családtagjai egy ilyen beteg előbb-utóbb folytonos megfigyelést igényel. Szóval, kedvesen és megértően kezdj el vele beszélgetni ha olyan dolgokról is van szó amik valójában nincsenek óvatosan vezesd rá, hogy menjen vissza a dokihoz vagy segíts másik dokit keresni neki mert ha jó kezekben van enyhülhetnek a panaszai. Persze ha már régóta van ez a betegsége és "kezelhetetlen" akkor zárt osztály. De gondolom ott még nem tart ha kiengedték. Már ha tényleg segíteni szeretnél neki.
2015. szept. 11. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Most is zárt osztályon volt. Nem tudom, hogy jöhetett ki.

De hogy lehet rávezetni, hogy beteg?

Ha csak megkérdezem tőle, hogy hogy van, már akkor kiakad, hogy miért hogy lenne. jól

2015. szept. 11. 19:47
 3/10 anonim ***** válasza:

A zárt osztályról is kiengedik előbb-utóbb, hiszen nem tarthatják ott őket hónapokig, és nem is érdeke az orvosoknak, hogy így legyen.

Olvastam a régebbi kérdésedet is, és ha így alakulnak a dolgok, akkor lassan az egyetlen, amit a CSALÁDJA tehet érte, az, hogy gyámság alá veszik. Sajnos nem értek a jogi dolgokhoz, nem tudom, mikor következhet ez be, de onnantól a szülők alávethetik kényszergyógykezelésnek és akkor kénytelen lesz szedni a gyógyszereket.

Te ne menj bele a "játékba", ne bólogass, ne erősítsd meg. Nem kell direkt vitába szállni vele, de ne is éreztesd azt, hogy minden elhiszel neki, mert attól csak még jobban belelovalja magát a tévképzeteibe. Számíts rá, hogy meg fog romlani a kapcsolatotok, és előbb-utóbb tőled is elfordul, sajnos ez benne van a pakliban.

2015. szept. 13. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Sajnos a szülei idősek, nem hiszem, hogy el tudnának ilyet intézni. Gyerekei meg nem foglalkoznak vele.

Igen, sajnos már szinte minden barátjával összeveszett és elzárkózik tőlük. Róluk is mindenféléket kitalál. Nyilván előbb-utóbb rám is sor kerül...

2015. szept. 13. 11:59
 5/10 A kérdező kommentje:
Na, nem gondoltam, hogy ilyen gyorsan sorra kerül erre, de most éppen én vagyok a rossz és kapom egész nap a zaklató üzeneteket. Tudom, hogy beteg, de ez nekem akkor is sok. Azt hiszem, legközelebb százszor is meggondolom, hogy akarok-e segíteni valakinek.
2015. szept. 13. 20:17
 6/10 anonim ***** válasza:

Sajnálom :( Azért tudd, hogy nagyon kedves, rendes ember vagy, hogy a betegsége ellenére is kitartottál (kitartasz) mellette, nem sokan tennék meg!

Emlékeztesd magad arra, hogy aki most zaklat téged, az nem ő, hanem a beteg énje... teljesen szét van esve az agya, azért írogat ilyeneket. A "barátnőd" nem tenné ezt, ha a józan eszénél lenne.

Sajnos nem tudsz mit csinálni vele. Ha gondnokság alá helyezik, talán javul majd a helyzet, de az sem biztos, hogy ez meg fog történni.

2015. szept. 13. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Biztos nem helyezik gondnokság alá. A családjával is nagyon csúnyán tud viselkedni. Őket is állandóan szidja. Ezért inkább nem foglalkoznak vele.

Hát nem egyszerű. Főleg azért, mert szerinte én látok rosszul dolgokat. Amiket hallucinál, azok ugye szerinte igazak. És ha én nem hiszem el, akkor én vagyok a beteg. Szóval érdekes.

2015. szept. 13. 20:57
 8/10 A kérdező kommentje:
Már kezd lenyugodni. Már nem haragszik rám. De most meg mást szid nekem. Ez sem jó érzés, mert nyilván a másik sem szolgált rá.
2015. szept. 13. 20:57
 9/10 anonim ***** válasza:

Értem. Ilyen helyzetben baromi nehéz tanácsot adni, de szerintem szüneteltesd ezt a barátságot addig, amíg a barátnőd jobban nem lesz. Így rá fog menni a te lelki egészséged is, ő meg ettől nem lesz jobban. Semmit nem tudsz tenni érte, ez a betegség ilyen. Max. biztosíthatod arról, hogy ha jobban lesz, akkor nyugodtan keressen meg.

Én nem vesződnék vele tovább.

2015. szept. 13. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm. Most én is úgy érzem, hogy nekem ez sok. Meg hát nem is vevő a segítségre. Nekem is meg van a magam élete, meg a magam problémái. Nem akarom ilyen szinten másét is a nyakamba venni.

Azért keresem időnként, meg érdeklődök felőle. De a személyes találkozásokat mellőzöm egy ideig. Meg ugye nem is tudnék úgy tenni, hogy elhiszek mindent, amit mond.

Gondolom, ha annyira rosszul lesz, akkor megint bekerül a kórházba, ahogy eddig is mindig bekerült. Bár már azt sem tartom megoldásnak, hiszen most is ugyanúgy jött ki, mint ahogy bement, semmivel sem lett jobb.

Talán majd magától jobban lesz valamennyire és akkor értelmesebben lehet vele beszélni.

Köszönöm a hozzászólásokat és a tanácsokat mindenkinek.

Ha esetleg van valakinek ilyen rokona, ismerőse, az írjon még, hogy náluk volt-e valami megoldás, hogyan kell kezelni az ilyen helyzeteket, mit kéne mondani neki, mit nem szabad mondani, stb.

2015. szept. 13. 22:29

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!