Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Gyógyszer- és alkohol függő...

Gyógyszer- és alkohol függő anyámnak még több nyugtatót írt fel a doki. Mit lehetne ezzel tenni?

Figyelt kérdés
Anyukámnak komoly problémája van azzal, hogy különböző gyógyszerekre iszik, 10 éve tart ez az állapot, régen csak néhány havonta jött elő, most ott tartunk, hogy 1 hónapból egy hetet végig iszik, gyógyszerezik. Eddig 4x vitte el a mentő. A 3. után megnéztem a papírokat és láttam, hogy az addiktológus még több eleniumot írt fel neki, illetve azt ajánlotta, hogy rengeteg mozgás szükséges. Anyukám nagyon boldog volt emiatt és verte a mellét, hogy most már az orvos szerint is szüksége van a nyugtatóra, de a mozgás az hülyeség. Ma megint elvitte a mentő... Szerintetek mit lehetne ebben a szituban tenni? Mivel már elköltöztem otthonról nem tudok folyamatosan ott lenni, hogy állandóan átkutassam a szobáját, apukám pedig már nagyon belefáradt ebbe a harcba. Félek, hogy egyszer közúti balesetet fog ezzel okozni, vagy neki lesz valami baja (mert sokszor így vezet, mire hazaér kiesik a kocsiból), attól félek a munkahelyét is elveszti el a sok be nem jelentett "szabi" miatt.(Bár így is csodálom, hogy ilyen türelmes főnöke van.) Amit tenni tudok, hogy elvesszük tőle, amit találunk, elzárjuk a kocsikulcsokat (de akkor meg jön azzal, hogy a saját nevén lévő kocsiját nem vehetjük el tőle, ami sajnos igaz). Mivel a család lelki világára is lesújtó hatással van ez tanácsokat várok, mert az ötletekből már kifogytunk. Köszönöm!

2015. dec. 3. 12:00
 1/8 anonim ***** válasza:

Mozogjon RENGETEGET, ha már felírta az orvos. Ha a nyugtató nem hülyeség, akkor ez sem. Meg akar gyógyulni egyáltalán?


Nem tudom, fateromnak is baja van az alkohollal, de nem tehetek ez ellen semmit. Pláne, hogy titokban csinálja, amennyire tudja. Ez az ő függősége... ez az anyukád függősége... De ha ennyire vesélyes anyud, akkor keressetek valami jobb pszichiátert, és derítsék ki együtt, mi okozza nála ezt a problémát mélyen.

2015. dec. 3. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Nálunk is van ilyen a baráti körben. Mi is tanácstalanok vagyunk. Sehogy se tudunk segíteni. Nem is akar vagy nem fogja fel, hogy változtatni kéne. Mindenkire megharagszik, aki segíteni akar.

Az lenne a jó, ha nem engednék ki azonnal a kórházból, hanem ott kapna kezelést és orvosi felügyelet mellett leszokna a függőségeiről.

2015. dec. 3. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
A kórházban beszélj a kezelőorvosával, mondd el a problémákat neki, hátha rátudja beszélni elvonó kezelésre. Aki a nyugtatókat felírja, biztos nem tudja, hogy anyukád iszik rá, mert így elvetethetné a jogsiját is közúti közveszély okozás miatt. Talán ezzel tudtok hatni rá. Gyógyulást anyukádnak, nagyon nehéz ebből kimászni egyedül.
2015. dec. 3. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Én egyszer nagyon kiütöttem magam (sokadjára), a szüleim kihívták a pszichiátert, akihez jártam (némi anyagi ellenszolgáltatás segítségével), ő rögtön beutalt a kórházba. Már vittek is taxival. Egy hónapot voltam benn, persze saját felelősségre hazajöhettem volna, de az orvosok meggyőztek, hgy maradjak. Akkor rendbe jöttem - egy darabig..
2015. dec. 3. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Az okot kellene kideríteni, hogy mi elől menekül, mert hogy az alkoholizmus, drogfüggőség, gyógyszerfüggőség egy menekülés a problémák elől. Ez egy jóval összetettebb probléma, mint amilyennek elsőre tűnik, épp ezért nem lehet azzal megoldani, hogy elvesszük tőle a kocsikulcsot és elzárjuk a piát meg a gyógyszereket.

Mindenképpen szükséges lenne egy pszichológushoz elmennie, hogy az okokat feltárja, majd ezek ismeretében már sokkal könnyebb rávenni őt egy elvonóra, vagy bármilyen kezelésre. Ez viszont rengeteg türelmet, kitartást kíván mindenkitől. Szóval, az első lépés, hogy édesanyád beismerje, hogy problémái vannak az alkohollal és a gyógyszerekkel, hogy hajlandó legyen elmenni egy pszichológushoz, lehetőleg olyanhoz, akinek a függőségek a szakterülete. Vagy a legjobb lenne olyan addiktológust találni, aki egyben pszichoterapeuta. Itt anyukád ha vállalja,olyan alternatív stressz kezelési és probléma megoldási módszereket fog tanulni, amit a pia és a gyógyszer helyett használhat. (Az alkohol elvonásánál szükség lehet nyugtatókra, illetve más gyógyszerekre, hogy megelőzzék a delírium kialakulását, ami akár halálhoz is vezethet...)Második lépés, hogy vállalja a terápiát és az elvonót. Talán ez a legnehezebb, de nem lehetetlen. Ilyenkor a családtagok támogatása szinte elengedhetetlen, és tényleg nagyon nagy kitartást és türelmet kíván. Nem lesz egy leányálom, arra most fel kell készülnötök. Lehet, hogy elsőre nem fog neki menni. Van, aki a második, harmadik elvonó után kap észbe, vagy akkor ha már valamilyen súlyos következménye lesz a függőségnek...

A legfontosabb, hogy maga az érintett akarja a változást!

2015. dec. 3. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Egy kis segítség:

[link]

2015. dec. 3. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a válaszokat!

A problémát beismerte, tudja, hogy helytelen, de mégis állandóan elkapja a gépszíj. Bármilyen megoldást kínálunk akkor kitalálja, hogy abba ő belehal. Az elvonó nem tudom, hogy működik, de mivel ő megállja 1-2 hónapig, hogy semmi aztán egy hétig K.O, se kaja, se semmi. Fel sem kell. Az okon sokszor gondolkozunk, mivel mindene meg van, bár sajnos az utóbbi években a szerető család kezd eltávolodni, mert azért ennyi év alatt mindenki belefáradt már. Azonban hetente talál ki magának valamilyen halálos betegséget és, amint kiderült, hogy egészséges jön egy újabb és újabb. Pszichológusnál volt már, szerinte az humbug hülyeség és többet árt mint használ. az, hogy mozogjon rengeteget kizárt, mert már akkor kiakad ha a kert végébe kell kimenni, "én azt ugyan nem fogok, ne nézz már hülyének" a hozzáállása. A kezelőorvos csak ordított, hogy ha nem hiszünk a módszerében keressünk mást...Megpróbáltunk hinni, megint kórházba került...Más dokihoz nem hajlandó menni, nehogy ne írjanak fel neki gyógyszert.

2015. dec. 3. 18:28
 8/8 anonim ***** válasza:
Én is hasonló helyzetben vagyok, bár én nem piálok, én csak gyógyszerezem, de azt minden nap. Teljesen megértem anyukádat, szerintem adjatok be neki valami kamu dolgot amivel ráveszitek, hogy ne vezessen kiütve. Arra nem fog hallgatni, hogy: mert be vagy lőve. Én se hallgatnék rá, akkor is józannak érzem magam. Persze, hogy fél az új orvostól. Azt tanácsolom, állapodjatok meg vele, hogy megmaradhat az oevosnál, de mindent betart amit az orvosa mond. Ebbe könnyebben beleegyezne, bár én még sose voltam orvosnál ezzel. (nem is megyek.)
2015. dec. 4. 07:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!