Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Skizofrénia és egyéb pszichoti...

Skizofrénia és egyéb pszichotikus állapotok közti különbség? Bővebben lent

Figyelt kérdés

Mi a kettő közötti különbség? Csak hozzáértők és szakmabeliek válaszát kérem. Tudom hogy a skizofrénia egy spektrum betegség, vannak akik teljesen jól funkcionálnak és vannak akiknél az értelem is érintett, nagyon rossz állapotban élnek. A kérdésem az, hogy mégis mi alapján lehet megkülönböztetni a skizofréniát az egyéb pszichotikus, akár periodikusan jelentkező pszichózistól? Gondolok itt a bipoláris depresszióra, a pszichotikus mélységű depresszióra, a mániás állapotra, és a "sima" üldözési mániára a skizofrénia tünetei nélkül. Mikor valaki azt a diagnózist kapja hogy "pszichotikus zavar" akkor melléírják : a skizofrénia tünetei megjelenése nélkül-t.

Tehát ... pszichózis + negatív tünetek + kognitív zavarok(memória és gondolkodás elakadása) = skizofrénia

...ezt tudom. De mégis hogy jelenthető ki ez a diagnózis, ha mind a kognitív zavarok, a gondolkodás és koncentrálás meglassulása lehet mély depresszió tünete is. Sőt a hallucináció vagy az érzékcsalódások is. Akkor mi a különbség?



2016. jan. 21. 18:41
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Micsoda jó kérdés. Most aztán fel van adva a lecke.
2016. jan. 22. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 Kittiket válasza:
Ha egyszer beszélgetnél egy skizofrénnak és egy depresszióssal, lehet h rögtön látnád a külömbséget :) néha könnyű észrevenni a külömbséget, néha az orvosnak is gondot okoz :) pl, ha majdhogynem értelmetlen mondatokat mond, de abból azt veszed ki, hogy el akarják rabolni a földönkívüliek, akik telepatikus úton lépnek vele kapcsolatba, mert hallja a fejében és az egyetlen mód a túlélésre, ha az erdőbe menekül most rögtön és azonnal, akkor az orvos gyanakszik rá, hogy ez nem egy sima depresszió, vagy ha felvágja hasát mert azt gondolja, hogy ott van a nyomkövető, én pl emlékeztem a halálomra, tudtam, h ez nem az igazi élet, vártam a 3. világháborút, minden este pakolgattam a táskámban, hogy ha jönnek a katonák rögtön el tudjak indulni az erdőbe, és emlékszem a folyamatos harcra a tudatos és tudatalattim közt, a tudatalattim állandóan át akarta venni az irányítást, nagyon kimerítő volt, 20 évet öregedtem 2 év alatt kinézetileg :) majd kataton állapotba kerültem és hónapok teltek el úgy hogy egy fia gondolatom nem volt :D olyanokra emlékszem, h a téli hideg csípte az arcomat, aztán a tavasz első napsugara melegítette :)
2016. jan. 30. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Ha valaki depressziós (legyen az bármely ága) az nincs megelégedve az életével, úgy érzi haszontalan, hogy nem tud boldog lenni, stb. Mint a szerelmi bánat, csak sokkal de sokkal rosszabb. A skizophreniában is megvannak a hasonlótünetek így nehéz eldönteni néha, hogy mi is az alapbetegség és mi a kiváltott ok. De mint minden mentális betegségnek ennek is vannak fajtái. Mint az előttem kommentelő is mondta, van a catatone skizophren, ami talán a legjobb és a legrosszabb változata ennek a betegségnek. A legtöbb tünet persze nem az amit a filmekben is mondanak, hogy többszemélyisége van... ez baromság. Csak azért tartják így, mert vannak hallucinációk. Mind hallásilag mind látásilag és ez megrémiszti az embert és erre ösztönösen reagál.

Az üldözési mánia is egy makacs betegség. Odáig elfajulhat kezelés nélkül, hogy az illető az ajtón nem mer kimenni, mert úgy tudja, hogy követik az életére törnek, mindenki őt bámulja. És ez ösztönös reflexet vált ki a szervezetből, amely lehet menekülés, kitörés, vagy akár ájulás mellkasi fájdalom stb.


Igazából nehéz összehasonlítani a mentális betegségeket, mert nagyon soknak hasonló a tünete, de mindig van egy kis szál, amely eltér a többitől.

Nekem ez a véleményem. Nem vagyok hozzáértő, nagyon sokat olvastam a témában amikor nálam is felmerült a skizophrenia lehetősége, de mást mutattak ki ami nagyon hasonló hozzá, még is más.

2016. ápr. 6. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim válasza:

Magamba is felmerült ez a kérdés.

2 pszichiáternél voltam, egyik sem diagnosztizátla nálam, akkor jólvan mondom.

Mondjuk vicces, hogy egyiknél bipolári-zavarom van, másiknál szorongásos depresszióm. Ilyen ez a tudomány. Mint a tippmix.

2016. ápr. 7. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!