Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Tudnátok ajánlani jó pszicholó...

Tudnátok ajánlani jó pszichológust, pszichiátert, esetleg tanácsot sürgősen?

Figyelt kérdés

Röviden:

Egy lassan 24 éves lánynak kéne, aki súlyos depresszióban szenved és szorong, kiskora óta érzelmileg bántalmazza az egész család, alig vannak barátai és már az egyetemen se képes teljesíteni. Kezd nagyon súlyos lenni az állapota fizikailag is (nem tud aludni, rendszeres rohamok, pánik) és félek, hogy drasztikus véget vet magának, el akarom kísérni végre egy orvoshoz, aki tud rajta segíteni és ezáltal adok neki egy kis reményt.


Hosszabban:

A legjobb barátnőmről van szó. Már kiskorában el kellett volna vinni gyermekpszichológushoz, mert akkor is voltak rohamai, de a szülei szartak bele, elintézték kiabálással, veréssel, vagy szimplán ignorálással, ha valami baja volt. Mára ez már nagyon elsúlyosbodott, a barátnőmnek nincs semmije, senkije. El kellett menekülnie otthonról, mert az édesapja állandóan megalázta, cseszegette, és már nem bírta tovább. Most a családommal lakik, egy szobán osztozunk.

Jobban érzi itt magát, de egyáltalán nincs rendben, sőt... Biztos, hogy súlyos mentális beteg, és már nagyon erősen gondolkozik az öngyilkosságon... Egész héten nem aludt egy szemhunyásnyit sem. Napközben és este is rohamai vannak, nem lát reményt, kiutat. Az egyetemi szakot se szereti, ahová végül felvették, és amiatt is stresszel, mert sok a gyakorlati óra, szerepelnie kell, és a gondolattól teljesen megbénul és kiborul. Rendszeres rohamokkal küzd, folyton folyvást mocorog ilyenkor, mert "sehogy se kényelmes, minden porcikája szenved és rángatózik", állandóan sír, képtelen megnyugodni, nincs magánál. Van, amikor üveges tekintettel mered maga elé, annyira megbénítja a szorongás, robot módjára válaszol, sőt, még viccelődik meg nevetgél is, de látszik rajta, hogy szenved... Nem is kell, hogy oka legyen a rohamainak, egyszerűen csak jönnek. Rendszeresen.

Nagyon ki van fáradva, és elege van az egészből, én pedig rettenetesen aggódom érte. Egyedül képtelen változtatni a helyzetén, már évek óta kirázza a hideg a gyógyszerek és az orvos gondolatától, sőt, olyanokat is mondott már nekem, hogy ő nem is beteg, biztos nincs is baja csak bebeszéli magának az egészet, és csak lusta meg gyáva, egy szar alak, aki rohamok mögé rejtőzködik...biztos tudatalatti az egész...

A szülei végképp leszarják, más meg nincs itt neki, csak én, meg egy másik barátja. Többször is tanácsoltuk már neki az orvost, de a gondolattól is kiborul, hogy egy idegennek kell mesélnie a bajairól, de már olyan rossz állapotban van, hogy ő is belement a dologba. Viszont én nem értek az ilyen dolgokhoz, nem tudom, kihez kéne fordulni... ha kell, akár minden zsebpénzemet, ami jelenleg nálam van, elköltöm arra, hogy legalább egyszer eljusson egy maszekhoz, ha kell, és tudom, hogy jó orvos és segít neki.

Tudtok ajánlani orvosokat? Vagy tanácsot, hova kéne menni, mit kéne csinálni, kit kéne hívni? Egy kis leírás, hogy zajlik ez az egész, milyen későre adnak időpontot, van-e esély arra, hogy már a jövőhéten elvihetem valahová?


Előre is köszönöm!


2016. febr. 27. 16:54
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Szia! Ismerős helyzet, körülbelül ugyanezeket a traumákat életem át én is fiatal felnőtt koromban, csak nekem sikerült egyedül megküzdenem ezekkel, mert hasonló irányú tanulmányokat folytattam.


A barátnőd helyzetén mindenképpen lehet és kell is segíteni megfelelő pszichoterápia, szerencsés esetben művészetterápia által. A Semmelweis Egyetem Pszichoterápiás Osztályát ajánlanám, ahol az ellátás ingyenes és nem kell beutaló.


[link]


Ha ez valamiért nem jönne be, ott van még a Tündérhegy, oda minden szombaton délelőtt fel lehet menni jelentkezni kivizsgálásra. Az is ingyenes, de kell a háziorvostól beutalót vinni. [link] Ezt csak abban az esetben tartanám megfelelőnek, ha az első megoldás, tehát a Semmelweis Egyetem valamiért nem működik. De miért is ne működne?


Az egyetemi klinikán a barátnődet meg fogják vizsgálni és ha valamiért nem tudnak vele foglalkozni, akkor megmondják hová kell menni és adnak beutalót is más klinikára, ha szükséges. Általában lelkes fiatalok dolgoznak az ilyen klinikákon, nyugodtan megbízhattok bennük, segíteni fognak!


Magán pszichológust vagy pszichiátert nem ajánlok, mert azok nyelik a pénzt mint kacsa a nokedlit, de a kívánt eredmény meg sok esetben csak várat magára. Olyanoknak se dőlj be akik itt névtelenül ingyen kínálják, hogy segítenek és találkozóra hívnak. Az ilyenekből szoktak lenni leggyakrabban a lekötözős megerőszakolások, emberrablások. Mindenképpen hivatalos szakembert keressetek iskolában, rendelőintézetben vagy kórházban.


Szóval Semmelweis Egyetem Pszichoterápiás Osztály! Sok sikert, menni fog!

2016. febr. 27. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Szia! Nagyon köszönöm a válaszod, rengeteget segítettél és nagyon szimpatikus a Semmelweis, arról én is csak jót hallottam. A napokban fel is hívom őket!


Azzal kapcsolatban mit tehetnék, ha a barátnőm teljesen beparázik a gondolattól, hogy ki kell mozdulni itthonról és másoknak beszélni a gondjairól, "inkább meghalok"? Csak azért is el fogom rángatni, de...

2016. febr. 28. 00:50
 3/4 anonim ***** válasza:

A "rángatásnak" kevés az értelme. Kérdésekkel lehet irányítani. Példa:

Ne kérdezd meg, hogy el akar-e menni, hanem úgy, hogy "holnap szeretnél menni, vagy inkább holnap után?". Ez látszólag szabad választás, sokszor sikerül.

2016. febr. 28. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Próbáld szépen elmagyárázni Neki, hogy úgy látod szakember segítségére lenne szüksége és ha ezt a segítséget egy bizonyos időn belül nem kapja meg, akkora az állapota rosszabbodhat, amin viszont már nem biztos, hogy ennyire könnyen és egyszerűen lehet majd segíteni. Mondd, hogy aggódsz miatta és azt szeretnéd, ha meggyógyulna, hogy utána sokkal boldogabb és kiegyensúlyozottabb életet éltessen. Bíztathatod azzal is, hogy más embereknek is vannak hasonló problémái és a szakember akihez elmegy már nagyon sok ilyennel találkozott, úgyhogy tudja hogyan kell helyesen és biztonságosan kikalauzolnia Őt ebből a nyomott hangulatból. Mondd neki, hogy elkíséred és utána majd megbeszélhetitek milyen volt. Esetleg ha vége van elmehettek együtt valahová, cukrászdába, kávézóba, kajálni vagy ahová egyébként is szerettek eljárni. Elkezdeni nem is annyira nehéz, inkább nehezebb abbahagyni, mert a betegek általában jól érzik magukat a terápiás környezetben és azután is járni akarnak, miután a problémájuk már megoldódott. :-)
2016. febr. 28. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!