Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Vásárlási mánia, vagy még...

Vásárlási mánia, vagy még egészséges? Hol a határ? Segítség!

Figyelt kérdés
Ijesztőnek tartom hogy a pénzem legnagyobb része ruhákra és cipőkre megy el. Nem drága dolgokat veszek, mert csak ösztöndíj és alkalmi diákmunkák a jelenlegi bevételem. A ruháim 70%-a turis, az újaknak meg a fele leárazáson vett. A szüleim fizetik a kolit és az ételt, ebből a pénzből sosem költök ruhára. De amit magamnak összekapargatok szinte mind elmegy rá. Hogy állhatnék le? Annak ellenére hogy nem vagyok gazdag úgy érzem veszélyeztet ez a dolog, mert kiskoromban és tinédzserként nagyon kevés dolgot kaphattam meg amire vágytam. Olyan mintha most nem tudnám kontrollálni, ha van egy kis pénzem, mert eddig sosem volt. 2-3 év alatt felhalmoztam kb. 100 ruhadarabot (összeszámoltam) és bár igaz hogy hordom is őket, félek mert mindig van újabb kiszemelt a kívánságlistámon. Már érzem hogy ez így nem oké, mert bár szeretem a cuccaimat, valódi boldogságot sosem a ruhák miatt érzek, hanem pl mikor az egyetemen sikeresen teljesítek vagy edzek egy jót... Sokszor tudatosan sikerül lemondanom dolgokról, és nem nulláztam le magam sosem, de szeretném elérni hogy szinte egyáltalán ne érdekeljen az öltözködés és csak akkor vegyek új ruhát, ha tényleg szükséges. Szégyellem is hogy hasznos dolgok helyett ilyesmire költöm a kevés kis pénzemet. Valami megoldás?

2016. márc. 25. 11:24
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
0%
Tudat alatt plázacica akarsz lenni, hogy egy gazdag hapsi kifogjon magának és akkor felhőtlen életed lehet. Mert mint írtad sosem engedhettél meg magadnak dolgokat.
2016. márc. 25. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
Plusz: az is nehezíti hogy józanul megítéljem normális-e amit művelek mert olyan családban nőttem fel, ahol kb. tabu a külsőségekre, magadra költeni. Anyukám 50 elmúlt de szinte soha nem törődött a külsejével és szerinte ha pl 5-nél több felsőm van az már sok. Szóval sosem értette, hogy miért fontos nekem hogy pl ne csak egyféle farmerem legyen, hanem 2-3 fazon, 2-3 különböző szín, stb. De már az a baj én sem értem, és lehet neki van igaza...
2016. márc. 25. 11:29
 3/14 A kérdező kommentje:
Sajnálom első, de nem segített semmit a válaszod =( Ez csak egy személyeskedő előítélet amit a kérdésem alapján alkottál, anélkül hogy ismernéd a vágyaimat, céljaimat. Magam akarok elérni dolgokat, és van barátom aki szintén egyetemista, szaktársam, és nagyon boldog vagyok vele pedig ő sem keres még pénzt. Tudom, szar a világ, de ne tegyünk már mindenkit szarrá látatlanba is. Valójában eléggé taszít a pénzvilág, de szükséges hogy az ember megkaphasson bizonyos dolgokat... a szüleimtől kapott "zsebpénzből" is etikátlannak érzem a külsőmre költeni akkor hogy gondolod hogy majd pont egy gazdag hapsit akarok kifogni? Pont azért írtam ki a kérdést mert nem akarom a saját pénzemet sem hülyeségekre költeni nem hogy másét!
2016. márc. 25. 11:31
 4/14 anonim ***** válasza:
100%

Én is pontosan így voltam ezzel. Korábban úgy oldottam meg a problémát, hogy nem mentem a plázák/ruhaboltok közelébe, de ez természetesen kivitelezhetetlen volt (a belvárosban dolgozom a Váci utca mellett nyilván), úgyhogy most már az a módszerem, hogy ha meglátok valamit, akkor nem veszem meg azonnal, hanem alszom rá egyet. :) Nálam ez bevált, sokszor rájövök, hogy semmi értelme valamiből még egyet venni, vagy egyszerűen drága, szóval, hagyom, hogy a racionalitás átvegye az irányítást. :)

Nem tudom, neked ez segítene-e, talán egy próbát megér.

2016. márc. 25. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
56%
Én is ilyen vagyok, de szerintem ez nem kóros, hisz nők vagyunk, vagy tipp: én pl szoktam néha bnőkkel, ismerősökkel csereberélni.
2016. márc. 25. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:
Utolsó: köszönöm! :) Én is próbáltam már, és amúgy kis mértékben és kellő önuralommal tényleg működik. A turizásról egész jól leszoktam, csak cseberből vederbe estem, mert most már kevesebb ruhát veszek, viszont az a kevés az jobb, drágább. A plázát is szívesen elkerülném, de oda járok kajáért :D Egyébként köszönöm a tippet, az alszom rá egyet megoldást is ki fogom próbálni; illetve már próbáltam, van hogy bevált van hogy nem, sajnos sokszor másnap is arra jutottam hogy kell amit kinéztem (pl így vettem meg ősszel a télikabátomat, drága volt, sajnáltam rá a pénzt, otthagytam, másnap viszont visszamentem mert rájöttem hogy nem találnék jobbat, és évekig hordhatom majd). Én még nem dolgozom, de azt szeretném hogy ha majd fogok és végleg leszakadok a szüleimtől, addigra kinőjem ezt mert nagyban megkönnyítené a jövőm tervezését, a mi családunkban kb. minden kis pénz számít.
2016. márc. 25. 11:45
 7/14 A kérdező kommentje:
Jaj, gyorsak vagytok :) Köszi! Én is szoktam, inkább eladni mint cserélni, sok ismerősöm van aki szintén szeret öltözködni. Nagyon aranyosak vagytok, valahol megnyugtató az "én is ilyen vagyok, nők vagyunk" hozzáállás, csak nekem most tényleg le kellene szoknom erről egy jó darabig mivel nagyobb, fontosabb dolgokra gyűjtök (sikerült eltörnöm a fényképezőgépemet tegnap, nem volt egy drága darab, de már komolyabb gép volt tervben de úgy voltam vele hogy ráérek nyárra összegyűjteni rá, erre most gép nélkül maradtam; és ez pl sokkal fontosabb mint egy új pár tavaszi cipő. Szóval ilyesmikkel vagyok gondban főleg, képtelen vagyok tartani a saját fontossági sorrendemet. )
2016. márc. 25. 11:48
 8/14 anonim ***** válasza:
100%
Jofogáson hirdesd ami nem kell, én is azt teszem
2016. márc. 25. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
Azért van, ami kell. :) Nem kell mindent otthagyni a boltban, de biztosan veled is volt olyan, hogy valami megtetszett, mert szép, most épp akciós, van egy utolsó a méretemben, ha itt hagyom, valaki megveszi (legalábbis én ezt szoktam mondogatni :D), közben tudtad, hogy valójában semmi szükséged nincs rá. ;)
2016. márc. 25. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:
Igen, ezek tipikus mondatok amik olyankor köröznek a fejemben... :') Persze szerencsére nagyon elenyésző már azoknak a ruháknak a száma amiket utána sosem veszek fel (ezt sikerült elérnem már, tavaly még pl előfordult, most kialakítottam egy tényleg aktív ruhatárat és rendszerbe vettem mim van, miből mennyi, és ráeszméltem a kombinációs lehetőségek óriási számára, aminek nagyon megörültem... :))
2016. márc. 25. 11:53
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!