Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Kuruzslás? Rendőrségi feljelen...

Kuruzslás? Rendőrségi feljelentést kellene tennem?

Figyelt kérdés
Tavaly szeptemberben felkerestem egy klinikai pszichológust annak reményében, hogy segít megoldást találni a problémáimra (öngyilkossági hajlam, depresszió, életvezetési és pártalálási problémák stb.), a szakember egy óra alatt végighallgatta amit mondtam, nem is kérdezett és nem is mondott semmit sem. Nem mondta meg, véleménye szerint melyek a legnagyobb problémék és mi az amin változtatnom kellene. Elbocsájtott minden szó nélkül azzal, hogy majd gondolkodik azon mi legyen, de azt nem mondta, hogy vissza kellene mennem. Ez morális eljárás egy klinikai pszichológustól? Azon kívül a pénzt elszedte és nem adott sem nyugtát, sem számlát, sem semmit, amivel igazolhatnám, hogy nála jártam. Azóta még rosszabb lett a helyzetem és nem tudom mit csináljak, a pszichológusoktól, pszichiáterektől egy életre elnent a kedvem. Fel kellene jelentenem az említett klinikai pszichológust a rendőrségen kuruzslás miatt?
2016. júl. 22. 10:58
1 2 3
 1/23 A kérdező kommentje:
Bocsánat, nem morális eljárást, hanem normális eljárást akartam írni, csak a telefonom önálló életre kelt.
2016. júl. 22. 11:01
 2/23 anonim válasza:
100%
Nem tudja feljelenteni kuruzslás miatt. Nem jogosulatlanul fejt ki orvosi gyakorlat körébe tartozó tevékenységet. És nem is orvosi gyakorlatra jogosultság színlelésével követi el, hiszen orvos. Márpedig, így nem követte el, nem követi el a Büntető Törvénykönyvben meghatározott kuruzslás vétségét.
2016. júl. 22. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 anonim ***** válasza:
100%

Ahány szakember, annyiféle személyiség, annyiféle módszer.

Ha egy kliensnek valaki nem felel meg, akkor bizony ugye addig keres az ember segítséget, amíg a számára megfelelőt megtalálja. Már, ha szeretne jobban lenni, meggyógyulni.

Egyáltalán nem szerencsés általánosítani, hogy minden szakember rossz. Te találkoztál egyvalakivel, aki neked nem felelt meg.

Ezen kívül helyesen tette (akármennyire is furcsa), hogy téged meghallgatott. Ő valamiért fontosnak tartotta és a helyzet is biztosan olyan volt, hogy nem szeretett volna semmit kérdezni. Egy óra alatt azt vártad, hogy azonnali válaszokat kapj a problémádra?

Helyesen járt el, amikor figyelmesen végig hallgatott. Ezen kívül a kliens eldöntetheti, szeretne visszamenni valakihez vagy keres másik terapeutát.

Legközelebb beszélj arról, Te jobban örülnél kérdéseknek, terápiás vezetésnek. Aztán a szakember meg amúgy is elmondja, miért ez vagy az nem célszerű vagy ez vagy az célszerűbb.

Kérdezz, mondj véleményt, ha van kérdésed vagy valami nem tetszik. Csak ekkor fog tudni reagálni ezekre a segítő.

A feljelentéssel nem érsz el semmit, csak leginkább a saját életed fogod terhelni a feljelentés következményeként (hivatalba járás, ügyvédi költség esetleg, illetékek, bírósági díjak, utazási költség, egyéb). Megteheted a feljelentést, de a pszichológus mondhatja: ő nem kapott pénzt, nem is volt terápiás beszélgetésetek vagy paraszolvencia volt, amit jelzett az adóbevallásában.

Ha hivatalosan tudja bizonyítani, hogy pszichológus és aktuálisan engedéllyel rendelkezik, akkor nem kuruzsló.

A rendőrségen azzal sem fognak tudni mit kezdeni, hogy a pszichológus csak ült és nem csinált semmit (szerinted), mert a segítő kapcsolatok elején (de valakinél mindig) fontos a figyelmes hallgatás, akár úgy is, hogy semmit nem kérdez. Ez a pszichológusi szakmába beletartozik és nem visszaélés, nem kuruzslás, nem szakmaiatlanság.

Hívj fel más pszichológust. Mondd el neki, neked szükséged van folyamatos kérdésekre, vezetésre, iránymutatásra. Aztán majd a telefonban elmondja, ő hogyan dolgozik. Ha szimpatikus, akkor felkeresheted. Ha nem, akkor elköszönsz és keresel mást.

Viszont egy találkozás elején (ez lehet egy alkalom, de lehet sok alkalom is)a segítők többsége inkább figyel és gyűjti az információkat, figyelmesen, csöndben hallgatja a kliensét.

Mivel segítségre van szükséged, ezért azt tanácsolom, vagy menj hozzá vissza és beszélj az igényeidről vagy keress mást. De az általánosítást, miszerint minden pszichiáter, pszichológus rossz segítő lenne (egy életre elment a kedved tőlük), egyáltalán nem javaslom, mert ez gondolkodási hiba és nem is fedi a valóságot.

Beszélj arról, mit szeretnél elvárni egy terápiás beszélgetéstől. A segítő biztosan el fogja mondani a véleményét, javaslatát.

Szép napot.

2016. júl. 22. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 anonim ***** válasza:
Kedves Kérdező! Ez sajnos a valóság. Valószínűleg törvényileg nem hibázott a pszichológus,nem gondolnám,hogy a szó hagyományos értelmében kuruzsló. Az már más kérdés,hogy a pénzükért a pszichológusok/pszichiáterek többsége nem dolgozik meg. Az elmúlt fél évben több ilyen "szakemberhez" is volt szerencsém,én is egy kis segítséger,útmutatást vártam volna cserébe a 10-20 ezer forintomért cserébe. Ehhez képest minden ülésről úgy jöttem el,hogy ezt,amit a magasan iskolázott szakember nyújtott,bárki képes lett volna hozni. Ha az utcáról randomra behívok járókelőket,ennyit biztos,ha nem többet tudtak volna segíteni,odaröffenteni nekem. És ezek a pszichomókok a szolgáltatásaikért lelkiismeret furdalás nélkül elkérik a 20 ezer forintokat. Azt tudom tanácsolni neked kérdező,hogy vedd a kezedbe a saját életed, olvass önismereti,személyiséget fejlesztő könyveket,ismerd meg önmagad,hozd ki magadból a maximumot. Könyveken túl vannak ilyen csoportok is. Senki nem fogja helyetted tudni,neked mire van szükséged,mert neked kell ismerned önmagad legjobban,csak te tudhatod mik a határaid,hogy mi a leginkább neked megfelelő mód ahhoz,hogy azzá válhass,aki lenni szeretnél. Inkább önfejlesztésre költsd a pénzed ilyen semmitérő,anyagilag csak megkárosító pszichodoktorok helyett. Te ismered magad legjobban,higyj magadban!
2016. júl. 22. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 anonim ***** válasza:

Nyugtát szerintem kellene adnia, max a navnál tudnád bepanaszolni. Ez sajnos egy ilyen dolog...vagy beválik a szakember, vagy nem. Ha konkrét tanácsokat vársz az életvezetési problémáidra, érdemes lenne inkább tanácsadó pszichológushoz fordulni.

Klinikusoknak nem szokták javasolni a képzésben, hogy tanácsokat osztogassanak. Főként az értő hallgatással, és a visszajelzéssel (tükrözéssel vagy konfrontálással) dolgoznak. Ha ez egy első alkalom volt, akkor ez úgymond egy első interjú, ahol a pszichológus képet kap rólad és a problémáidról, és elgondolkodik a lehetséges megoldásokon (pl. milyen módszert használjatok, melyik problémával kellene kezdeni a feltárást). Abból amit leírtál nekem inkább ez jött le, és nem az, hogy át akart volna verni.

2016. júl. 22. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat mindenkinek! Igazából egyik álláspontot sem ítélem el, mert mindkettőben van igazság. Tény, hogy én úgy éreztem az illető mintha gúnyt akarna űzni belőlem s mindamellett a pézemre szomjazik; lehet ez volt neki a fontosabb és nem az, hogy korrekt és megbízható, hatékony segítséget nyújtson. De abban, hogy általánosítok lehet valami, minden bizonnyal vannak rendes és normális szakemberek is. Azt hiszem először megpróbálok állást és esetleg barátnőt keresni, egyelőre ez tűnik a legracionálisabb első lépésnek. Ahhoz, hogy megint el tudjak kezdeni valaki mást keresni mindenképpen pénzre van szükség. Köszönöm szépen mégegyszer a segítséget...
2016. júl. 23. 14:56
 7/23 anonim ***** válasza:

Persze nem tudhatom, hogy ez a helyzet, de az jutott eszembe, hogy a jelenlegi helyzetedet kivetíted a pszichológusra. Pl. feltételezed, hogy pénzéhes és nem vesz komolyan, vagy gúnyolódik veled. Ha ezt másokkal szemben is érzed, főként ha sérülékeny vagy (hisz a problémáidról beszéltél, ami a legtöbb embernek egy nagyon érzékeny része), lehet ez torzította a képet a fejedben.

Másik tanács: Ha rendezetlen az életed, a barátnő nem fogja megoldani a problémáidat. Hisz kevésbé érzelmileg felkavaróbb dolog van, mint egy párkapcsolat.

2016. júl. 23. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 anonim ***** válasza:

Én értem mit mondasz. De!


"...nem az, hogy korrekt és megbízható, hatékony segítséget nyújtson."

Ő egy szakember. Az a dolga, hogy figyeljen, információkat gyűjtsön és MAJD kialakítson egy terápiás tervet, amit MAJD veled megbeszél. Ő hatékony volt (valószínűleg), csak Te azt szeretted volna, ha már az első találkozásotok - egy óra - alatt meghallgasson, kigondolja a tervet, megbeszélje veled, korrigálja a szavaidat, viselkedésedet és oldódjon meg a problémád...valamennyire. Ebből a mondatodból ez derül ki.

Most nem azt részletezem, hogy nem adott blokkot, számlát, mert ez egyértelműen helytelen. (De attól még marad szakember.)

Megértem az igényed, viszont amit Te elvárnál ettől a szakmától, az irreális.

Egy segítő akkor végzi "normálisan" a terápiát, ha meghallgatja a klienst, MAJD kérdésekkel vagy/és figyelmes hallgatással segíti őt és később a kérdéseivel lelki támaszt tud nyújtani.


"Azt hiszem először megpróbálok állást és esetleg barátnőt keresni, egyelőre ez tűnik a legracionálisabb első lépésnek."

Ez nekem nem tűnik a legracionálisabb lépésnek.

"...depresszió, életvezetési és pártalálási problémák stb.)..." kerested fel a pszichológust, tehát vannak ezen a téren megoldandó helyzeteid, nem is egyszerű és gyorsan megoldható helyzetek ezek ált.

Egyszer jött hozzám valaki, hogy feleséget szeretne és segítsek neki, hogyan találja meg maga számára a legjobbat. Akkor borult ki, amikor elmondtam, nem ez az elsődlegesen fontos, mert még egy boltban sem mer kérni egy női eladótól terméket, akkor hogyan is szeretne feleséget? Első lépés, a kül. kommunikációs helyzetek begyakorlása, önerősítések, hatékony kommunikáció és problémamegoldás megtanulása. Hogyan is ismerkedhetne, hogyan tarthatna meg hosszútávon egy kapcsolatot, ha még beszélni, beszélgetni sem tud egy nővel sem?

Érted?

Kicsit hasonlít ahhoz, amit Te leírtál.

Pl. úgy szeretnél autót vezetni, hogy mondjuk van jogosítványod, de hosszú ideig nem vezettél és az új szabályokat sem ismered és már azonnal ki szeretnél menni a forgalomba. Sőt! Az autód automata váltós lett és Te már több hónapos utat tervezel azonnal. Nem lenne jobb első lépésben a neten tájékozódni az új szabályokról vagy felkeresni egy olyan barátot, szakembert, aki ért az automata váltókhoz és ismétlő leckéket venni a forgalomban? Valakinek ez automatikusan megy, menne ez is tény.

Viszont, ha párhozamot megtartjuk, akkor neked az öngyilkossági hajlam, depresszió, életvezetési nehézségek, pártalálási problémák miatt nem inkább az önerősítés, hatékony megoldások, hatékony konfliktuskezelés lenne az elsődleges?

Ha szeretnél megtartani egy kapcsolatot és nem depressziódat, szorongásodat, szomorúságodat, problémáidat stb. kiközvetíteni a partnernek és ezzel táplálni az elején vagy /és később is egy kapcsolatot, akkor az első lépés nem inkább az Ön-erősítés? Akár szakember segítségét kérve, akár szakirodalmakat olvasva, akár önismereti csoportokba járva (vannak ingyenes lehetőségek)?

Ráadásul írod, anyagi gondok miatt sem tudsz terápiákba járni. De egy kapcsolat "finanszírozása" azért belefér? Ezt sem bántásként írom, csak elgondolkodtatásként.

Most nekem az az illető jutott eszembe, akinek igaz volt munkája, lakása, de annyira zsugori volt, hogy a boltban nem akart költeni az alap élelmiszerekre. Naponta ivott valamennyi vizet és megevett két tábla csokit, mert az szerinte elveszi az étvágyát és így olcsóbb is. Aztán belgyógyászati problémái lettek, műteni kellet és gyógyszert kell folyamatosan szednie. Sokkal rosszabbul járt, mert a betegsége miatt elvesztette a munkáját és a segélyből gyógyszerekről is gondoskodnia kell és igazán aggasztó lett a megélhetési helyzete.


Nekem az derül ki, gyorsan szerettél volna megoldásokra lelni és majdnem mindenre válaszokat kapni az egyszeri terápiával. Ez egy jogosan felmerülő igény, de irracionális.

Nekem az derül ki, ingatag lelki háttérrel szeretnél kialakítani, majd megerősíteni és megtartani egy kapcsolatot. Természetesen ez is megoldási mód....., de...?

2016. júl. 24. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen ezt az utolsó hosszú és kimerítő választ, egyáltalán nem sértésből mondom, de az abban foglaltak bizonyos részével nem értek egyet. Kezdeném azzal, hogy egy pszichológus nem tudja mi a rangsorolás? Ez nekem több mint különös. Úgy érzem kiforgattad a szavaimat ezzel kapcsolatban és mindent arra akarsz kihegyezni, hogy igenis menjek el és költsem el a lehető legtöbb pénzt la nem is tudom micsodáral... Szóval a rangsorolás... Azt írtam, hogy előbb munka és aztán barátnő (bocsánat, ha ez írásomból nem tűnt egyértelműnek), és nem azt írtam, hogy egyszerre akarom bekapni a habostortát műanyagcsomagolással együtt. Ha így lenne, akkor inzulinsokk-terápiára kellene mennem a Vilette-be és nem köznapi pszichológushoz vagy pszichiáterhez. De nyilván ilyen helyen sem lennék sikeres, mert nincs türelmem a Holdfény szonátát végighallgatni. Másrészt egyetlen szóval nem mondtam, hogy nem merek bármit is vásárolni egy női eladótól vagy nem tudok kommunikálni akárkivel is. Merek vásárolni, sőt, még rá is mosolygok a női eladókra ha tetszik, valamint ha ezt nem veszi illetlen tolakodásnak részemről. Sajnos legújabbanl inkább alkoholt vásárolok és tudom, hogy ez nem jó... Azt jól láttad a levelemből, hogy vannak bennem gátlások, de ezek nem feltétlenül akadályoznak meg abban, hogy ha arra helyzet adódik, akkor bárkivel is meg tudjak ismerkedni. A továbblépéssel már vannak gondok, ezt nem tagadom és ezért valóban nem ártana olyan hozzáértővel konzultálnom, aki ezzel kapcsolatban tudna működőképes tanácsokat adni. Az általad említett ismerkedési formulákkal kapcsolatban lehet, hogy ténylegesen vannak gondok, mert az igaz, hogy több mint tíz éve nem nagyon követem ilyen területen a fejleményeket ill. a legutolsó kapcsolatom után maradt bennem kudarcélmény és ez miatt sem merek belevágni egy új kapcsolatba. Feltételezem érted azt amire itt konkrétan rámutattam. Szerintem ha van is általánosan mindenkire ráhúzható ismerkedési klisé, akkor az többnyire az elmérgesedett sikertelenség szülőanyja lehet, mert szerintem nincs két pontosan ugyanolyan ember ebben a galaxisban. Ez olyasmi lehet, mint a pénisznövelőszer, amit ezen az oldalon is rendszeresen hirdetnek, de valójában ilyen szer vagy eljárás nem létezik vagy ha igen, akkor valószínűleg erősen egészségkárosító. Ha viszont nem javaslod, hogy előbb munkát keressek, akkor saját magad ellen beszélsz, hiszen aki nem dolgozik, az nem tud miből segítő szakembert felfogadni, finanszírozni. Az ingyenes önképző csoportokban nem nagyon hiszek, mert azt gondolom, hogy ezeknél nincs meg egy biztonságos szakmai kontroll, amely által a képzett csoportvezető oda tud figyelni arra, hogy a csoport tagjai közül senki számára nem legyen hátrányos eredménye a beszélgetéseken történő részvételnek. És senki ne érezze úgy, hogy ő esetleg valamivel kevesebb és esélytelenebb másoknál. De valószínűleg az első percben úgy vágynának ki egy ilyenből, hogy azt sem tudnám haza menjek-e vagy inkább egyenesen a temetőbe egy üvegcse gyorsan és fájdalommentesen ható méreggel. Ennek ellenére nem vagyok csoportterápia ellenes és nyilván kipróbálnám, ha ilyesmire lehetőségem adódhatna. De, ha Te tényleg egy diplomás, praktizáló pszichológus, esetleg pszichiáter vagy, akkor kérlek küld el privátban a honlapod linkjét és a hivatalos elérhetőségeidet s amint arra lehetőségem adódik megbeszélhetnénk egy első időpontot. Ha egyetemre jársz és budapesti oktatóklinikán dolgozol, akkor kérlek jelöld meg a tanszék nevét és elérhetőségét, hogy be tudjak jelentkezni páciensként.
2016. júl. 24. 10:20
 10/23 A kérdező kommentje:
Bocsánat, ez egy Freud-i leírás volt a telefonomtól, helyesen: "úgy vágnának ki"!
2016. júl. 24. 10:31
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!