Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Hogyan lehetne segíteni egy...

Hogyan lehetne segíteni egy súlyosan szenvedélybeteg rokonnak?

Figyelt kérdés

A 27 éves unokanővéremről van szó. Évek óta kőkemény alkoholista, és még régebb óta anorexiás és bulimiás is. (Az étkezési zavar már több, mit 10 éve fennáll). Azt csodálom, hogy élte túl idáig. Ki tudja miket használ még, mert időröl időre eltűnik, hosszabb időkre, és senki nem tud róla semmit. Van egy 2 éves kislánya, akit az anyja nevel, mert ilyen állapotban ő képtelen rá. Jelenleg ott tart, hogy néhány napja be kellett vinni kórházba, epilepsziás, vagy annak tűnő rohammal, a piálás miatt. Eddig ez a baja nem volt, de számtalanszor megjárta már a kórházakat, több elvonón is túl van, sajnos sikertelenül. 30 valahány kiló, az anyja szerint félelmetesen néz ki. (Én egy ideje nem is láttam.) Attól tartunk, ha így megy tovább, tényleg nincs sok hátra, mert állítólag semmi hajlandóság nincs benne, arra, hogy leszokjon és jobbá tegye ay életét. Azt kihagytam, hogy mindezek mellett pánikbeteg is. Tipikusan olyan esetről van szó, mint pl a sokkoló függőségek című amerikai műsorban. Természetesen nehezek voltaak egész gyerek-és tinikorában a családi körülményei, a szülei váltak, elég kegyetlen dráma ment ott évekig. Viszont az a szörnyű, hogy így felnőtt fejjel sem tudja feldolgozni a traumákat, a húgának semmi ilyen problémája nem lett azt tudom. Arra gyanakszunk, hogy valami más szörnyűség is érhette őt, amit mélyen titkol évek, sőt évtizedek óta, mert amilyen állapotban van, azt egyszerűen nem lehet megmagyarázni szimplán a szülők válásával. Persze nyílván benne van a dologban, na de sok ismerőseimmel megesett, és még ha voltak is valaha lelkiproblémái, vagy akár egy evészavar, felnőttként képesek lettek felépíteni a saját életüket, és megerősödni.

Mit lehetne tenni vele, vagy szerintetek van itt még bármi megoldás?? A saját szűk családi köre is tehetetlen, és lassan beletörődnek, hogy elveszítik!:(


2016. júl. 26. 19:24
 1/6 A kérdező kommentje:
És mielőtt még bárki azzal jönne, nem, nem kamu kérdés, ez sajnos nagyon is komoly!
2016. júl. 26. 19:27
 2/6 anonim ***** válasza:

Ha az elvonás sem segített, nagy a baj. A felsorolt betegségekből egy is elég, ahhoz hogy tönkre tegye egy ember életét. Neki kijutott mindből. Nem tudom, mit mondanának ilyenkor, a szakértők. Nekem viszont lenne egy tanácsom. Egy olyan ember kellene, akinek van ideje foglalkozni vele és viszonylag távol áll a családtól. Mert nyilván, a családtagoktól húzódik. Szóval ez az ember kellene és lassan fokozatosan be kellene férkőznie a bizalmába. Ne egyből azzal bombázni, hogy mi a bajod. Legtöbb esetben, már ott megbukik a segítség, hogy eleve betegként kezelik őket. Úgy kell közelíteni és beszélni vele, mint bárki mással. Közös programot, ha kell "lógjon rajta", de ne legyen tolakodó sem. Esetleg ez az ember is megoszthatna vele, néhány bizalmas titkát. Szerintem idővel ő is megnyílna. A legfontosabb, hogy ne kezeljük beteg ként. Mintha megbélyegeznénk azonnal... Ne legyünk tolakodóak. Kedves, türelmes és kitartó kell lenni vele. Esetleg, el lehet hívni egy italra, majd rábeszélni, hogy menjetek inkább moziba, meg ilyenek.

Sok sikert.

2016. júl. 26. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ! Nem tűnik rossz ötletnek, amit mondasz, mindenképpen kellene valaki mellé.
2016. júl. 26. 21:34
 4/6 A kérdező kommentje:
Én is voltam anorexiás-bulimiás, de nekem nagy szerencsém volt, 18 évesen leálltam vele, (már 4 éve semmi nyoma) a párom segítségével, és meghalni se akartam. Nálam inkább egy kamaszkori ,,hóbort" volt, de nála ez megmaradt és kihat egész életére.
2016. júl. 26. 21:37
 5/6 anonim ***** válasza:
Megértem, a legfontosabb, hogy valaki legyen mellette, minél többet. Viszonylag könnyű megszeretettni magunkat, egy kis törődéssel, figyelmességgel, bizalommal. Ha ez sikerül, onnantól ő fogja keresni az említett személy társaságát.
2016. júl. 26. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
A legutóbbi infók szerint (azóts se találkoztam vele egyébként) kicsit jobban van, bár volt már ilyen többször ès eddig mindig visszaesett. :/ Talán már nem 30 egynéhány kiló legalább, de nagyon vékony még mindig kép alapján.
2018. máj. 3. 16:47

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!