Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Hogy tudja megállapítani a...

Hogy tudja megállapítani a betegséget a pszichiáter 15 perc beszélgetésből?

Figyelt kérdés

Egy időben sokszor görcsölt és fájt a gyomrom, hasmenésem is elég gyakran volt, de nem találtak semmi szervi bajt, és a belgyógyász elküldött a pszichiáterhez. Szerinte IBS, Xanaxot már ő is írt, de nem szedtem be egy szemet sem.

Alig voltam bent, nem sokat beszélgettünk, szinte alig kérdezett, erre ott van a lapon hogy kevert személyiségzavar. Ennyi idő alatt miből, hogyan? Talán valami olyat mondtam, ami nem fér bele a normálisba?egyáltalán mi ez, kell aggódnom miatta? Mindjárt írt kétféle bogyót is csak azt nem tudom minek.


2016. aug. 4. 03:06
 1/7 anonim ***** válasza:

Ha azt mondta, IBS és kevert személyiségzavar, akkor az. Elmondhatta volna azért, mi micsoda, de ha ő nem, megteszem én. :D

IBS: irritábilis bél szindróma, annak gondolom utánanéztél/tudod, mi az, hogy néz ki.

Először nézzük azt, hogy személyiségzavar. Személyiségzavarnak nevezhetjük valamely személyiségvonás szélsőséges megnyilvánulását.

Ez nem betegség, agykárosodás vagy valamely pszichiátriai állapot következménye, hanem az egyén állandó tulajdonsága. Ez különíti el sok dologtól.

Három csoportját lehet elkülöníteni, illetve megkülönböztetjük még a határeseti (instabil vagy borderline) személyiségzavart.

Első a "különc"-csoport, ide tartozik a paranoid, szkizoid és szkizotípiás személyiségzavar. Tudni érdemes, hogy a szkizotípiás személyiségzavar a BNO-ban szkizotípiás rendellenesség néven a szkizofrénia-csoportban van, nem a személyiségzavarok között.

Második a dramatikus csoport: antiszociális (disszociális) személyiségzavar, határeseti személyiségzavar, hisztrionikus személyiségzavar, narcisztikus személyiségzavar. A harmadik csoport a szorongó csoport: szorongó (elkerülő, avoidant meg egy vagon név még) személyiségzavar, függő (dependens) személyiségzavar, kényszeres személyiségzavar.

A határeseti személyiségzavart a hisztrionikus csoportba tettem, noha mondtam, hogy külön csoport. Ez tárgyalásmód kérdése, ha nem tekintjük önálló csoportnak, akkor a dramatikus csoportba sorolandó.

Akkor beszélünk kevert személyiségzavarról, mikor egyszerre több személyiségzavar is megtalálható egy ugyanazon emberben, nem olyan nagyon ritka dolog. :)

A gyógyszereket pedig érdemes beszedni, 4-8 hét múlva már érezni fogod, hogy jobban vagy. :)

2016. aug. 4. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Azért azt is vegyük észre, hogy a pszichiáter leginkább csak személyiségzavarokban és pszichotikus zavarokban tud gondolkodni és definiálni.Általában adnak egy első diagnózist, amit később felülvizsgálhatnak. Az biztos, hogy nem diagnosztizálnak olyannal, aminek a kezelése , gyógyszerezése nem a pozitív irányba vinne. Nincsenek szervi bajaid, mégis hasmenésed van, fáj a gyomrod stb ez mind a szororngás jele, nem véletlenül a xanax. Viszont nem feltétlenül olyan "súlyos" a helyzeted. Rá kell kérdezni, hogy hogyan jött a diagnózis, ő mit gondol hogy pontosan micsoda még a probléma amellett, hogy szorongsz. Nem szabad annyiban hagyni és elvetni ezt az utat, csak mert ijesztő. Ki kell deríteni, hogy ő mit gondol, utána eldöntheted hogy mit kezdesz ezzel az információval.
2016. aug. 4. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

A gyomorpanaszok azóta javultak. Volt egy FoodTest-em is és tehéntejre mutatott súlyos intoleranciát. Ehetek tejes dolgokat közben, laktóz tesztem is negatív lett, de ha több ilyet eszem, rosszabbodik.

A pszichológiai vonal viszont csak bonyolódott. Több szakember is vizsgált és mondtak mindenfélét.

De leginkább az volt a jellemző, hogy egyik pillanatban azonnal gyógyszert írtak fel, leállították a pszichoterápiát, mert rosszul reagáltam rá, küldözgettek ide-oda, máskor meg azt mondták hogy annyit javultam hogy nem is kell jönnöm már. Nagyon hullámzó a hangulatom, egyik pillanatban úgy érzem magam mint egy rocksztár, érzem hogy minden szuper, király vagyok, szabad vagyok, szeretnek az emberek, állandóan pörög az agyam, nehezem tudok aludni, máskor meg egy depressziós zombi vagyok aki semmit sem vár az élettől és legszívesebben nyomna egy rebootot. Felmerült a bipoláris zavar is. De a pszichiáternél szóba került a gyerekkor és talán kicsit azt furcsálhatta mikor elmeséltem neki hogy olyan házban éltünk ahol meghalt az előző lakó, és a holttest napokig bent volt a házban és gyakran láttam a szellemét és azóta is (ritkábban bár) de láttam még szellemeket máshol is, pl. temetőben.

2016. aug. 5. 01:56
 4/7 anonim ***** válasza:
Nem ért téged valami trauma ? Mert amit elmondtál,egy pszichiáter akár azt is rád sütheti hogy skizofrén vagy.Ezt nem rosszból mondom.Amúgy a depresszió és a bipoláris zavar is járhat hallucinációval,ezt tapasztaltam,az más kérdés hogy a természet feletti dolgokban mennyire hisszel.
2016. aug. 5. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
A gyomorpanaszok simán lehetnek a tej és stressz következményei. Nekem vérből kimutatták, hogy nincs laktóz intoleranciám, a befújásos teszt pedig kimutatatta, hogy mégis, és gyakorlatban is az van, hogy bár van némi toleranciám rá, de ha sokáig és sokat eszem, akkor rosszabbodik. Az ilyen ételallergiák egyébként a hangulatra is kihathatnak erősen. Őszintén szólva ez a szellemes dolog nekem is meredek. Egy kisgyerektől még elmegy, meg az is, ha csak azt hiszed, hogy láttad, de ha ténylegesen látod, az hallucináció.
2016. aug. 5. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Igen, a szellemlátás sokakat megijeszt ha mesélek róla, de nagyon különbözőek a reakciók.

Van aki bolondnak néz, de volt aki azt javasolta, kutassam a témát, akár külföldre is menjek ki, mert ott komolyabban vizsgálják a természetfelettit, kutatásokat végeznek, stb. Egy tanárom eléggé kiakadt mikor szóbakerültek ezek a dolgok. Azt mondta ő nem hisz ezekben, de ne beszéljek ilyen dolgokról és olyan rémültnek tűnt, így nem firtattam. Az osztálytársaimat persze érdekelte. És egy másik tanárom pedig direkt kérte hogy meséljek még mert nagyon érdekli a dolog.

Ha hallucinációk lennének akkor szerintem nagyon gyakran tapasztalnék ilyet, mindennapos dolog lenne és mindenfelé látnám őket.

De van hogy évekig semmit se látok/érzek. És amikor bizonyítható, hogy azt láttam aki halott, úgy nézett ki ahogy leírtam és ott halt meg ahol láttam feküdni, miközben egy fotót se láttam róla előtte, az szerintem nem puszta képzelgés.

Ráadásul mindig ott érzem a jelenlétüket, ahol tényleg meghalt valaki.

Kórházban, temetőben párszor volt ilyen. De megéreztem egy barátom papájának a jelenlétét is 1 hónappal a halála után, és sajnos előre megálmodtam egy távoli ismerős unokájának elvesztését, még a sírfeliraton levő 1 hónap is stimmelt, szegény kisbaba tüdőgyulladást kapott 1 hónaposan és meghalt.

De volt pár hónapja egy látomásom is valakiről félálomban aki egy félreértés miatt nagyon haragudott rám. Miután jobban megnéztem az üzeneteimet, láttam hogy kétszer is írt nekem csak nem vettem észre. Pont aznap írta a második, durvább üzenetet, mikor látomásom volt vele. Aztán megbeszéltük a dolgot és kibékültünk.

Ezek nem ok nélküli dolgok, nem szörnyeket látok, meg nem képzelem hogy megváltó vagyok meg ilyenek. Szerintem sokan vannak akik érzékelnek mást is a tudomány által elfogadott dimenziókon túl.

2016. aug. 5. 18:49
 7/7 anonim ***** válasza:

Figyelj, nekem is voltak ilyen álmodozós korszakaiam. Pl votl hogy eg voltam róla győzdve hogy a kedvenc könyvem szereplői eljönnek majd értem, és magukkal visznek.

Te dolgod, hogy ezt minek tulajdonítod, de ezek lehetnek infantilis álmodozások, mágikus képzelgések, amik felé menekülsz- ki tudni miért. Amíg nem megy el a hallucináció irányában, addig rendben van, de azért érdemes őket megemlíteni a szakembernek. Viszont ha bizonytalan vagy a diagnózisodban, viszont szeretnél javulni, érdemes lenne egy pszichológust felkeresni, illetve visszamenni a pszichiáterhez és megkérdezni mindent, ami a gyógyszerekkel kapcsolatban nem tudsz (és amivel kapcsolatban bizonytalan vagy).

2016. aug. 6. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!