Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Elfog múlni magától, vagy...

Helpmeplz kérdése:

Elfog múlni magától, vagy kérjek segítséget?

Figyelt kérdés
Sziasztok, az a helyzet, hogy már egy jó ideje volt egy olyan esetem, hogy megnéztem egy filmet, ami valamilyen módon megérintett, rossz volt látni. Folyton a filmben lejátszott jelenetek jártak a fejemben, aztán egy idő után kezdett elmúlni (1 hónap kb.). De én szerettem volna többet tudni, hogy miért volt ez így, ezért rákerestem neten, úgymond kényszeres visszatérő gondolatok leküzdése címszóra. Azt hittem, hogy akkor én az lettem (a film miatt) és nagyon meg is ijedtem tőle, azt olvastam róla, hogy a kényszerbetegeknek többnyire olyan gondolataik vannak, hogyp pl. bántani egy szeretett személyt, családtagot stb...elképzeltem hogy én bántok vkit akit szeretek, rögtön el is sírtam magam. Azóta félek (már jó 7 hónapja) az ilyen gondolatoktól, hogy bántok valakit illetve, ( nem normális leszek,) És ezek a rossz gondolatok van, hogy egésznap a fejemben járnak, félelemként. Vagy olyantól is félek pl. hogy egy nem normális gyerekre fogok hasonlítani akit láttam már, vagy úgy fogok kinézni... ami teljességgel lehetetlen tudom. Kicsit irracionálisnak tartom ezt az egészet, és elegem van ezekből, én egész életemben normális voltam, vagyok, leszek, nem akarok mindennap félni, a hülyeségtől, nem akarok lehangolt lenni már, nem akarom állandóan magamat elemezgetni, mindig magammal törődni! (értsd.: pl. lehet hogy ilyen meg olyan bajom van..) közben meg semmi. Ez már így van lassan egy 9 hónapja majdnem egy éve kisebb szünetekkel. Mit tegyek? Nem akarok evvel a témával foglalkozni én már soha többet, hiszen tudom hogy nincsen semmi bajom... 14/F.
2016. szept. 14. 06:53
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
Láttál egy különös filmet amit érthető módon nem tudsz elfelejteni egykönnyen hanem többet akarsz megtudni róla. Ez nem kényszerbetegség! Amire rátaláltál a googléval kényszerbetegség leírásaként az más, a kényszerbetegekre jellemző lehet amit írtál hogy mondjuk bántani akarnak egy szeretett személyt. De egy különös filmmel való további foglalkozás még nem kényszerbetegség. Életünk minden korában előfordul az hogy ha először értesülünk valami furcsáról, például ha egy különös filmet látunk, akkor többet akarunk megtudni róla. Például hogy miért találtak ki ilyen filmet, hol készítették, vagy hogy kitalált film volt-e, stb. De ez még nem kényszerbetegség.
2016. szept. 14. 07:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim válasza:
A film hatása alatt vagy, mert nem bírod, amit láttál. Nyugodj meg és éld nyugodtan az életed tovább, de ha jobban érzed magad attól, akkor beszélj a szüleiddel, hogy vigyenek el egy gyermekpszichológushoz, aki majd megnyugtat, mert biztos nincs semmi bajod. Többet ne nézz inkább olyan filmet tudatosan, amit tudod, hogy nem bírsz.
2016. szept. 14. 07:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:

Mindenképpen beszéld ki valakivel. Ha más nézőpontot, véleményt is megismersz, könnyebb lesz elfogadni, amit láttál. Ez képző művészet. Olyan helyzetet dolgoz fel, amit nem mindenki tud befogadni.


Ha félelmeid vannak, hogy bántani fogsz valakit az is egy érdekes kérdés. Ezt külön kell kezelni és nem a film kapcsán. Erről is érdemes valakivel beszélni.

Megbántani sok mindenkit megbánt bárki. Az nem ugyan az. Ha észre veszi, és hajlandó vállalni a felelősséget, bocsánatot kér és kiengeszteli valamivel a másikat, vagy jóvá teszi, teljesen belefér.

2016. szept. 14. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 Molyember ***** válasza:
Csak megijedtél. Melyik volt az a film?
2016. szept. 14. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:

#1 válaszoló.: Igen, teljes mértékben igazad van, sőt én evvel tisztában is vagyok most már válaszodat elolvasván, hogy valójában nem vagyok kényszerbeteg. Talán az lenne itt a gond, hogy abban a percben, akkor mikor rákerestem, abban a tudatban voltam, hogy én beteg vagyok, illetve elhittem magamról? Mivel csak akkor jöttek elő ezek a lelkiismeretet okozó rossz gondolatok, pl. bántani egy általam szeretett személyt, miután én elolvastam a cikket.


#2 válaszoló.: Magát a filmet már 10-11 hónapja, illetve majdnem egy éve láttam iskola keretén belül, osztálytársaimmal. 7-8 barátom/haverom megkérdeztem akik látták a filmet, közülük 1 mondta azt, hogy nagyon sz*r volt megnézni, hasonló véleménye volt az én álláspontommal kapcsolatban. Valóban létezne ilyen? Tényleg a hatása alatt lennék ennyi idő után is??


#3 válaszoló.: Egyetértek veled, ez már szerencsére a film megnézése utáni második nap meg is történt, Anyával és Apával, nem egyszer, nagyon sokszor. Az volt a probléma a film kapcsán, hogy egyrészt valóban nem tudtam teljesen feldolgozni, másrészt pedig utána nagyon sokat jártak a jelenetei a fejemben, amik a kellemetlen állapotot okozták, a valódi problémát.

A filmből adódóan, mint írtam a keresés alapján lett csak ilyesmi gondolatom, hogy valakit én bántok akit szeretek, vagy éppen elképzelem, amit én NEM akarok, és nem is fogok akarni. Amíg én nem olvastam el azt a cikket, nekem életemben ilyen gondolatom nem volt, sem félelmem, Addig a napig.


#4 válaszoló.: A film műfaja dráma volt, a címe pedig osztály volt. Aki nem ismerné a filmet, arról szól, hogy jön egy új gyerek akit nagyon megaláznak, megvernek, mindennap szivatják, majd egy nap bosszút áll egy oszt. társával az egész iskolán bemennek fegyverrel és mindenkit brutális módon lelőnek. Röviden ennyit a filmről. Láttam én már ilyesmi filmet korábban, de ezt valamiért nem tudtam elfelejteni vagy feldolgozni.


Irracionális, teljesen értelmetlen gondolatok ellen mit tudok tenni?

Ilyesmi is van néha, például, hogy van valaki aki nem normális, és félek tőle,

hogy én is nem normális leszek, vagy úgy fogok kinézni éppen ahogy az illető,

nem normálisan, olyan lesz a gondolkodás módom mint aki nem normális, és én

bántok valakit?... Teljesen lehetetlen hülyeségek ezek.. Túl Dús a fantáziám? Saját magammal akarom azonosítani? Hülyeség mert nem akarom.. Vagy pl. egész nap olyan dolgon jár az eszem amire nem akarok gondolni, vagy épp mint említettem, félek tőle. Mit tehetnék?

2016. szept. 14. 18:21
 6/14 anonim ***** válasza:

Szia!

Igen ezek kényszeresek lehetnek szerintem már nálad, de ne aggódj, mert attól te még normális vagy, fel tudtad mérni magadtól is ezeket a dolgokat. :)

Szerintem azért ha már huzamosabb ideig tart, nem lenne hülyeség pszichológus segítségét kérni, hogy hogyan szüntesd meg ezeket a visszatérő kényszeres gondolatokat, amik butaságok.

2016. szept. 14. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:

Anyudék látták a filmet? Nem tudom, milyen a kapcsolatotok, de velük ezt meg tudod beszélni?

Nem véletlen, hogy 16+ besorolást kapott. Azaz ennél fiatalabbak szülői felügyelettel nézzék meg, mert egyedül nehezen fogják tudni értelmezni és könnyen félre érthetik, gondjuk lehet a benne lévő képi elemekkel.

Ha velük nem tudsz beszélni, valaki meg is jó lenne, aki látta a filmet és felnőtt fejjel gondolkodik.

2016. szept. 14. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:

#6 válaszoló.: Köszönöm válaszod, megnyugtató volt elolvasnom.:) Pszichológus egyébként tud segíteni a rossz hangulatomon is, az állandó félelemérzeten, valamint a stresszelésen, és a szorongáson is? Mert az utóbbi időkben ezek társultak a leírtakhoz leginkább.


#7 válaszoló.: Igen, ami azt illeti kíváncsi volt Anya, és Apa, hogy milyen is valójában ez a film, amitől én annyira rosszul voltam. Átbeszéltük Apával is, Anyával is, hogy ezek csak színészek, nem megtörtént dolog, tanulságfilm, egy dráma. Anya és a tesóim megnézték. De szerintem leginkább nem a filmben történt dolgokkal van a baj, hanem, hogy nem tudtam másra gondolni. Volt valami, jelen esetben most egy film, amit láttam és utána nem tudtam kiverni a fejemből. Ezek után gyakran van ilyen, hogy látok valakit, vagy valamit (pl. egy filmet) és

eszembejut, közben, hogy nem fogok tudni másra gondolni, akkor az úgy is lesz és egésznap eszemben lesz. (Egyébként, a 16+-os besorolással kapcsolatban, 2 tanár is volt a teremben, felváltva, a levetítés ideje alatt..)



Ha nem lenne olyan, hogy egész nap gyötör egy kellemetlen gondolatsor, amitől rosszul érzem magam, talán nem is lenne semmi problémám.. Egyedül ez, ez a gondolat. Remélem elfog múlni valahogy. Mert én tudom, hogy nem akarok senkit sem bántani, sem gondolni nem akarok ilyet! Tudom, hogy én nem vagyok hülye, jegyeim is nagyon jók.. Tudom, hogy nem fogok hasonlítani egy hülyére sem, nem akarok hülyékre gondolni, sem hülye gondolatokra. Félelem../Aggódás/..Fantázia??

2016. szept. 15. 06:48
 9/14 anonim ***** válasza:

Szia,

6-os vagyok. :)

Ne aggódj! És igen, a pszichológus tud ezekben neked segíteni, ad egy mankót. Pont ezért van, ha egyedül nem tudod megoldani/kezelni a hasonló problémákat, akkor segít benne. Pl a szorongás, kényszeres, visszatérő gondolatok, félelmeid. Ezek irracionális félelmek, normális vagy és nincs veled baj, de ezeket érdemes megszüntetni, hogy ne húzza rá a napjaidra a bélyegét. Ebben tud segíteni.

2016. szept. 15. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

Segíteni magadon tudsz. Pszichológus csak rá tud vezetni, hogy tudj magadon segíteni. Ezt azért mondom, hogy nehogy azt hidd a pszichológia valami hókusz-pókusz, ami csodákat tesz. Fél tudja fedni azokat az érzéseid, gondolataid, amiket nem ismersz és rá tud vezetni arra, hogyan kezeld magadnak, de helyetted nem tesz semmit.


Ha érdekel a pszichológia hozzád-állása, keress fel valakit. Suliban, sztk-ban is lehet taláni.

2016. szept. 15. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!