Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Szerintetek normalisnak...

Szerintetek normalisnak mondhato edesanyam szemelyisege? Valaki raismer valamilyen betegsegre vagy zavarra az alabbiak alapjan?

Figyelt kérdés

Mar kamaszkoromban is idegesitonek es furcsanak talaltam anyamat, ami azert a tiniknel nem ritka. Mar 30 vagyok de meg mindig azt gondolom anyukamnak valami problemaja van, valami asperger szindroma fele. Nem csak en erzem furcsanak ot, ferjem is es edesapam is (akivel mar elvaltak)

Bar intelligensnek tartom borzaszto faraszto beszelgetni vele. A beszelgetes nala azt jelenti hogy szokasos sema szerint kikerdez, sokszor ugyan azokat a temakat firtatva. A valasz annyira nem is erdekli, mint az hogy feltehesse a sablon kerdeseit. Ha egy beszelgetes egy tarsadagban, o sokszor csak csendben szinte uveges tekintettel mered maga ele, majd egyszer csak kerdez valamit, amit elotte 5 perccel fejtettunk ki, de o nem figyelt.

Az emberismerete nem jo, igaz onismerete sem. Emberek viselkedesebol sokszor teljesen masra kovetkeztet, mint amire altalaban az emberek kovetkeztetni szoktak. Onreflexioval nem igazan rendelkezik.

A mindennapi elet megszervezese gondot okoz neki, az idejet nem tudja beosztani, mindent tulbonyolit, elvesz a reszletekben. Elsore nagyon preciznek tunik, ugyanakkor gyakorlatiatlan is. Munkajara is ez jellemzo, nagyon megterheli, folyton elmaradasban van, tokeletesen akar megcsinalni mindent, de elveszik a reszlelekben.

Konfort zonaja nagyon szuk, ha valami miatt kicsit is ki kell lepnie belole, az nagyon megviseli. Masokhoz nehezen alkalmazkodik, nem erti, miert nem ertik meg ot az emberek.

Emberi kapcsolatokban hibait keptelen belatni, ezert valtoztatni sem tud, mindig elkoveti ugyan azt. Mindig ugyan azokat a koroket futja.

Szerintem az agya egyszeruen maskent mukodik, mint egy atlagembere. Ezeket a tulajdonsagait egyebkent testverem is megorokolte.

Mi lehet ez? Ismeros valakinek?


2016. okt. 14. 12:25
 1/6 anonim ***** válasza:
Simán egy idegesítő ember, akivel nem jó együtt lenni...
2016. okt. 14. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Ez nem feltétlenül Asperger spektrumot jelent. Gyakran intelligencia hiánya ez (attól még lehet olvasott, művelt, hogy nem intelligens), megspékelve érzelmi intelligencia hiányával, ill. enyhe személyiségzavar is.
2016. okt. 14. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Az én életemben több Aspergeres van jelen és ki merem jelenteni, hogy ez egészen biztosan nem az.

Az Aspergeresekre egyáltalán nem jellemző, hogy másokat kérdezgetnének, sokkal inkább ők beszélnek az őket érdeklő témákról.

Nem jellemző a feledékenység sem, az én környezetemben az aspik mindenre emlékeznek, amit valaha mondtam: arra is, amire én már nem.

Az Aspergeresek nem kezdenek el következtetéseket levonni mások viselkedéséből, ennél sokkal logikusabban és racionálisabban működnek.

A munkájukban hihetetlen teljesítményre képesek, sokkal intenzívebben és kitartóbban tudnak dolgozni, mint egy "átlag" ember, és ez egyáltalán nem jelent számukra megterhelést.

Szóval a fentiek miatt én abszolút kizárnám az Aspergert.



Annak alapján, amit írtál, inkább valamilyen személyiségzavar állhat fenn, de hogy pontosan mi, azt ennyiből nem lehet kikövetkeztetni. Az egyértelmű a leírásodból, hogy jellemző rá a projekció (ami egyébként nagyon sok emberre igaz). Megváltozni ennyi idősen egészen biztosan nem fog.

Viszont azt érdemes megfontolni, hogy egy személyiségzavaros anyának jó eséllyel a gyereke is személyiségzavaros, és nem feltétlenül ugyanolyan személyiségzavara alakul ki! (Vannak egymással "komplementer" zavarok, tehát ha mondjuk egy nárcisztikus szülőnek a gyereke vagy maga is nárcisztikus lesz, vagy erősen alárendelő.)

Ez azért lényeges, mert ha átlátod, ha nem, szinte biztosra veszem, hogy neked is vannak ilyen-olyan problémáid az életben, és ezek jó eséllyel fakadhatnak anyukád személyiségéből (is). Anyukád életén, személyiségén nem fogsz tudni változtatni, a sajátodon viszont igen.

2016. okt. 14. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Koszi a valaszokat! Igen a szemelyisegzavar szerintem is fennall. Szerintem szorongo, elkerulo szemelyisegzavara van. Akkor ez megmagyarazna a furcsa eszjarast is? Az is igaz hogy miatta en is eleg szorongo vagyok. De en felismerem az irrealis felelmeimet es nem hagyom hogy ezek iranyitsak az eletem. Sokat dolgozom onmagamon, ugy erzem jo uton haladok. Testverem viszont olyannyira atvette ezt a szemelyisegzavart, hogy az elete osszes teruleten keptelen normalisan funkcionalni. A legrosszabb hogy a szemelyisegzavaros emberek nehezen latjak meg magukat kivulrol, vagy nem is akarjak, ezert nehez valtoztatniuk. Testveremnek javasoltam mar hogy kerje szakember segitseget, de szerinte erre szukseg.
2016. okt. 15. 07:53
 5/6 anonim ***** válasza:

Igen, valóban lehet szorongó-elkerülő a leírtak alapján, de vannak kényszeres vonásai is. (Nincsenek tiszta személyiségzavarok, mind kevert egy kicsit.)


"A legrosszabb hogy a szemelyisegzavaros emberek nehezen latjak meg magukat kivulrol, vagy nem is akarjak, ezert nehez valtoztatniuk. Testveremnek javasoltam mar hogy kerje szakember segitseget, de szerinte erre szukseg."


Nagyon könnyen lehetséges, hogy hasonló helyzet nálad is fennáll, még akkor is, ha bizonyos problémákat érzékelsz és próbálsz rajta változtatni. Te magad írod: az emberek nehezen látják magukat kívülről. Na pont erre való a pszichológus, hogy objektív, hiteles tükröt tartson.

A testvérednek ajánlod, de magadról azt gondolod, hogy egyedül is meg tudsz birkózni a problémáiddal...

A helyzet azonban az, hogy egyedül, hiteles tükör nélkül csak egy bizonyos szintig lehet eljutni a személyiségfejlődésben, és amikor az ember azt hiszi, hogy ő már teljesen rendben van, akkor okozza a legtöbb gondot a környezetének. Nagyon veszélyesnek tartom ebből a szempontból az "öngyógyítást", mert könnyen tévútra visz...

Történetesen pont egy hasonló személyiségzavarban szenvedő barátomnál tapasztaltam ilyet. Szakemberhez nem fordult, azt gondolja, hogy ő egyedül is ki tud alakítani stratégiákat és ezekhez mereven ragaszkodik is (hiszen kényszeres is). Látom, hogy a környezetében kivétel nélkül mindenki mondogatja neki, hogy gond van, nem jó úton halad, de ő továbbra is hajtogatja, hogy ő tudja, hogy NEKI ez beválik. Közben egyre inkább kivonul a valóságból...

2016. okt. 15. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Szociopata
2016. okt. 15. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!