Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Hogyan álljak le, és kényszerí...

Hogyan álljak le, és kényszerítsem magam lazításra, ha még a gondolatától is bűntudatom van?

Figyelt kérdés

Másodéves egyetemista vagyok. Amióta az eszemet tudom, mindig mindenből tökéletesen akartam teljesíteni.

Jelenleg két szakom van, és egy heti harminc órás félállásom. Az ország egyik legjobb (ha nem a legjobb) egyetemén tanulhatok, és el tudom magam tartani, szóval már többet értem el, mint a kortársaim többsége.

Azért vállaltam ennyi mindent, mert szeretem. Egy bizonyos területnek két iránya is érdekelt, elkezdtem az egyiket tavaly (a munkahelyemen is tavaly kezdtem), majd rájöttem, hogy a másik szak nélkül nem bírok meglenni, úgyhogy idén újra felvételiztem, és elvégzem párhuzamos képzésen.

Viszont nagyon unom már saját magam, mert nagyjából annyiból áll az életem, hogy felkelek, bemegyek suliba, elmegyek dolgozni, hazamegyek, tanulok, alszok pár órát, és újra megyek suliba. A barátaim már nem is szerveznek velem programokat, mert tudják, hogy úgyis lemondom majd, a párkapcsolat nem is szerepelt a terveim között (mondjuk régebben se voltam oda az ötletért, hogy valakivel összekössem az életem - egyszerűen nincs rá igényem). Egy-két baráti kapcsolatom maradt meg az egyetem előtti időkből, velük facebookon szoktunk beszélni, az öcsémmel meg általában esténként telefonálunk vagy skypeolunk egy kicsit. Idén csak a hosszú hétvégére utaztam haza, és nem is tervezem az újabb utazást karácsony előtt, mert hétvégente általában utolérem magam a tananyaggal (van pár gyakorlati órám, ahol óráról órára kell készülni, mint középiskolában, minden órán kis tesztet írunk az előző anyagából). Ezen kívül az emberi kapcsolataimat nagyjából kimeríti az, hogy szünetekben együtt kávézunk a munkatársaimmal, péntekenként pedig elmegyek velük inni.

Egyébként nagyszerű minden, imádom az érzést, mikor otthon átnézem az anyagot, és végre felfogom, amikor nap végén végignézek a papírkupacokon, és büszke vagyok, hogy ezt mind én csináltam, vagy elsőre átmegyek a zh-n, esetleg jó jeggyel. Viszont ez egy eléggé kényes egyensúly, ma például elaludtam, valamiért nem ébresztett az órám (vagy nem hallottam, nem tudom), így egy későbbi gyakorlati órámra megyek be, nem a reggeli elsőre, és ez után már nem lesz időm bemenni dolgozni, mert péntekenként csak fél ötig lehet benn lenni, nincs túlóra, szó szerint rádkapcsolják a villanyt.

A munkahelyen nincs ebből gáz, a lényeg, hogy meglegyen a vállalt óraszámod, mindegy, mikor, és hogy határidőre teljesítsd a feladataid, de így, hogy ma nem megyek dolgozni, csak suliba, úgy érzem, ez a nap már pocsékba ment, és annyira dühös vagyok magamra ezért a hibáért, hogy azt le se bírom írni. Rontja a helyzetet, hogy mindjárt itt a hétvége, amikor se suli, se munka nincs.

Tudom, hogy kezdek átesni a ló túloldalára, és lazítanom kellene, változtatnom a hozzáállásomon, és elfogadni, hogy nem lehet mindig minden tökéletes és pontos. Máskor meg bűntudatom lesz már attól, hogy arra gondolok, hogy talán túlvállaltam magam. Ezt nehéz elmagyaráznom, de valahogy úgy érzem, hogy nem lehetek elég jó, és kifejezetten ciki, hogy még én hiszem azt magamról, hogy túlteljesítek.

Remélem, érthető, bocsi, ha hosszú lett.

Mit kellene tennem?

21/L


2016. nov. 11. 12:07
 1/4 TR75 ***** válasza:

Maximalista vagy, és túlvállalod magad. Lehet, hogy most nem ezt érzed, de ez így van. Még olvasni is hervasztó.

Persze, egy jó szakmáért érdemes áldozni, de szerintem valóban átestél a ló túlsó oldalára.

Érdemes lenne végiggondolni, miért hajtasz ennyire, mi van ennek a hátterében.

2016. nov. 11. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Menjünk szépen vissza kisgyerekkorba... az ilyen gondolkodási, viselkedési minta ott alakul ki, a szülői elvárások és visszajelzések (vagy éppen azok hiánya) révén.

Pl. ha azt érzed, hogy soha nem lehetsz elég jó, akkor nyilván soha nem kaptál dicséretet, elismerést. Hiányzik a gondolkodási repertoárodból az, hogy "most elég jó vagyok".

A gondolkodási sémáinkat a szülői minták alapján alakítjuk ki, ott ücsörög a fejünkben egy miniatűr anya, vagy apa (esetleg mindkettő), és folyamatosan azt sulykolják, hogy "nem vagy elég jó!" és "még, még és még teljesítened kell ahhoz, hogy szeressünk!", meg hogy "mit képzelsz te magadról, hogy azt gondolod, elég a teljesítményed, sőt, még túl is teljesítesz?".

Persze a szülők azért nem ennyire drasztikusak, de a tudattalanba torzítva, felnagyított elvárásrendszerrel épülnek be.

Még ha racionálisan tudod is, hogy ez nem így van, a tudattalan nagy úr! Sokkal nagyobb, mint a tudatos énünk, alattomosan és észrevétlenül irányítja a cselekedeteink, a gondolkodásunk, a viselkedésünk, az énképünk.


A rossz hír, hogy nem ismerek olyan valóban hatékony módszert, amivel házilagosan lehetne kezelni ezt az állapotot. A jó hír, hogy szaksegítséggel viszont nagyon jól felülírható (pszichoterápiával). Nekem legalábbis utóbbival sikerült.

2016. nov. 11. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Én is ilyen voltam, mert ezt láttam otthon is. Anyám két állásban dolgozott és talán egyszer volt betegszabin életében. Felnőttként is tanult. Az volt a minta előttem, hogy ha valami szomorúvá teszi, bántja az embert, az a legjobb, ha belemerül a munkába, tanulásba.


Nekem is sokszor van bűntudatom, ha csak heverészek, "nézek ki a fejemből". De egyrészt láttam, hogy az állandó pörgés elkerülő magatartás, és vérnyomás- illetve szívproblémákat okoz, másrészt azt is észrevettem, hogy ha úgymond "nem csinálok semmit", csak olvasok pl., akkor egy csomó gondolat, döntés megérlelésére, probléma feldolgozására marad energiám.


A munkát, a rendszerességet továbbra is fontosnak tartom, de már kevésbé érzem úgy, hogy pocsékba ment egy nap, mert épp nem gályáztam a munkahelyemen.


Tehát bennem is van maximalizmus, mondjuk a helyzetem abban más, hogy én igénylem, hiányolom a baráti beszélgetéseket és a párkapcsolatot is.


Mióta nincs előttem anyám mintája, már nem aszerint élem az életem, hogy csak akkor fognak szeretni, ha "elég jó" vagyok mások szerint.


Szerintem jól leírtad a helyzetet, objektíven látod magad, így jó esély van arra, hogy évek múlva le tudj állni ezzel az önhibáztatással.

2016. nov. 12. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Ebből a szemszögből eddig még sosem néztem magamra :)
2016. nov. 12. 23:27

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!