Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Alexitímiás lenne?

Alexitímiás lenne?

Figyelt kérdés

Vannak tapasztalataitok érzelem nélküli emberekkel?

Minek a tünete lehet..? Változhat-e ha kezelik..stb.


Ijesztő, olyan mintha egy robot lenne. Az arckifejezése is távolságtartó alapon, néha ugyan egy-egy félmosoly erejéig felderül..

Ő tudja magáról hogy nem bír érzelmeket adni./40 éves férfi/ Mindenkivel ilyen. Ez valamilyen betegség tünete??

Nem hiszem el hogy van ilyen mindenkivel ilyen. Néha legszívesebben megráznám..:( Amúgy a gondolkodása ép, nem zavart, nem is zárkózott különösebben..

Köszönöm.



2016. nov. 11. 13:37
 1/7 anonim ***** válasza:

Nagyon sok emberre igaz, hogy nehézséget okoz számukra az érzelmek kifejezése (akár szavakba, akár metakommunikációba öntése), ugyanakkor csak kevesen valóban alexitímások. Sokszor a családi szocializáció zavarára vezethető vissza a dolog.


Az egészséges családi környezetben a szülő az, aki megtanítja a gyerek számára megnevezni és megélni az érzelmeket. (Mert egy kisgyerek ugye nem tudja, hogy amit ő érez, az micsoda, a szülőnek kell visszatükröznie, megneveznie, megtanítania kezelni az érzéseket. Pl. "Látom, most dühös vagy" - és megtanítja levezetni a dühöt különböző társadalmilag elfogadott módokon. Viszont sok családban az érzelmek megélése le van tiltva, a szülő számára kellemetlen, kényelmetlen a gyermeke érzelemnyilvánítása, mert akkor azzal foglalkozni kellene. Ilyenkor a szülő azt "tanítja" (természetesen tudattalanul) a gyermekének, hogy nem szabad haragudni, örülni, stb. Talán mert ő maga sem képes érzelmeket nyilvánítani, vagy mert nem képes empátiára, tehát más emberek érzéseinek érzékelésére és visszatükrözésére. Két dolog fontos tehát ebben a folyamatban: a szülői MINTA és a szociális tanulás. Nem, nem betegség, hanem a családi szocializáció egy zavara.

Ilyenkor az egyénnek az alapoktól kell "újrajátszani" a személyiségfejlődés teljes folyamatát. Erre jó a pszichoterápia.


Kérdés, hogy belőled ez miért vált ki ilyen szintű indulatokat, hogy "legszívesebben megráznád"?! Mondjuk attól egészen biztosan nem fog változni a helyzet, szóval teljesen értelmetlen lenne.

2016. nov. 11. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Értem. Tehát pszichoterápia. Meg fogom fogadni mert már beszéltem pszichológussal párterápiáról de akkor..:)

Köszönöm szépen a választ!

Akkor érzem azt hogy legszívesebben megráznám amikor olyan pontra jutunk el az ő! empátiája stb./viselkedése/ miatt, tehát hogy nem érti meg az érzelmeimet pedig! elmagyarázom neki, beszélek neki róla.. Na, olyankor eljutok arra a pontra /mondjuk kb. kéthavonta/ hogy mindegy mit csak ébresztő:)... Friss kapcsolat viszonylag most már tudom kezelni de tegnap annyira megijesztett a viselkedése.

Mondtam hogy úgy csókol mint Hruscsov elvtárs-igaz ő szájra is adott..:D nem velem van baja szeretjük egymást, érzem is, csak a viselkedése fura.

Ha tudnék írni írnék egy sci-fit: olyan mint egy robot, emberi bőrben!! Régen mondtam is neki hogy ez eredetit kinyírták és ő csak egy klón..

:) Nemigen tudom hová rakni ezt..

2016. nov. 11. 14:21
 3/7 anonim ***** válasza:

" nem velem van baja szeretjük egymást"


Nem, itt neked van bajod vele, hiszen meg akarod változtatni. Nekem az az érzésem, hogy él a fejedben egy ideál, és olyanná szeretnéd formálni a párod.

Csakhogy ez nem így működik... Az igaz ugyan, hogy egy jó párkapcsolatban lehet fejlődni, csiszolódni, ám ez semmiképpen nem működik elvárásra.

Nagyon ritka, hogy valaki egy másik ember elvárására megy terápiára, az pedig extrém ritka, hogy benne is marad. De még ha valamilyen csoda folytán így is lenne: évekbe telik a tartós változás. Ezt el tudod fogadni?

2016. nov. 11. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Igen, el tudnám fogadni, ráérek, nekem már nagy a gyerek is..; egy kétdiplomás ember, nagy szívvel alapon,..ezért akarom megváltoztatni elsősorban miatta! Nekem van másik hódolom de mint embert szeretem és szeretnék segíteni rajta!! Rossz nézni ahogy tönkreteszi magát és a gyökér barátai is kihasználják az állapotát kevés az igazi..!

Ilyen küldetésnek érzem :P Nem, látom rajta hogy nem kellene sok ahhoz hogy boldog legyen. És én azt akarom hogy boldog legyen mert szeretem.:)

2016. nov. 11. 15:17
 5/7 anonim ***** válasza:
Akkor szeresd úgy, hogy elfogadod olyannak, amilyen, és ne az elvárásaidhoz akard igazítani. Nem lehet megváltoztatni valakit, aki maga nem akar változni.
2016. nov. 11. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Igen, köszönöm! Próbálom..

De nagyon nehéz mert a haverjai kihasználják marhára nekem szinte időpontot kell kérnem hozzá:(( Igaz ez már más kérdés..

2016. nov. 13. 11:30
 7/7 anonim ***** válasza:
szia Kérdező, jutottál valamire?
2018. szept. 16. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!