Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Konkrétan hogyan kell segítség...

Konkrétan hogyan kell segítséget kérni egy pszichológustól? Mi a menete?

Figyelt kérdés
Szóval tegyük fel, hogy van pénzed magánrendelésre menni. Mi a következő lépés? Beírod a Google keresőbe azt, hogy pszichológus+város? Felhívod? Mit mondasz? Mit fog mondani? Hogy zajlik az első alkalom?
2016. nov. 30. 23:37
 1/3 anonim válasza:

Felkeresed a kezelőorvosod, elmondod hogy nem-e tudna valami agykurkászt mondani (általában kell beutaló).

A magán agykurkászhoz meg elmész oda ahol rendel és kérsz időpontot.

2016. dec. 1. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Van kifejezetten pszichológuskereső oldal, ahol helyre, sőt problémára is rá tudsz keresni.

Amit én javaslok:

-Válassz ki néhány olyan terapeutát, akik első ránézésre szimpatikusak, árban és helyszínben megfelelnek számodra.

-Olvasd el alaposan a számodra szimpatikus pszichológusok bemutatkozását. Ebből sok minden kiderül a személyiségükről, preferenciáikról, módszereiről. (Nézd meg, milyen végzettségük, tapasztalatuk van, mert sajnos sok a "kókler" is a szakmában.)

-Olvasd el a páciensek beszámolóit, ajánlásait. Nyilván mindenki a sajátját dicséri, de ebből sokat le tudsz szűrni.

-Hallgass a megérzéseidre! A terápia sikere nagyon nagy részben azon múlik, hogy milyen az összhang közted és a terapeutád között, mennyire passzoltok egymáshoz személyiségben. Nem mindenki tud mindenkivel jól dolgozni, ezért a megfelelő választás kulcsfontosságú. Mivel a pszichológust a tudattalanban rejlő problémák miatt keressük fel, ezért a választásban is fontos, hogy hallgassunk a tudatalattink üzenetére!


Ha sikerült kiválasztanod a számodra megfelelőt, akkor valamilyen módon felveszed vele a kapcsolatot - ami neked kényelmesebb, e-mailben, vagy telefonon. Nem biztos, hogy rögtön reagálni tud, hiszen lehet, hogy épp pácienssel van. Az első megkereséskor célszerű röviden felvázolni a problémát, amivel keresed és megkérdezni, hogy tud-e vállalni. Ha igen, akkor egyeztettek egy időpontot. Ha súlyosnak érzed a problémád (pl. mély depresszió, szuicid gondolatok), akkor azt mindenképpen jelezd már az elején, mert egy valamirevaló terapeuta akár soron kívül is fogad ilyen esetben.


Az első alkalom anamnézis-felvétel. Nem kell rá különösebben készülni, ilyenkor a terapeuta kérdez. Főleg a gyerekkorodról, a jelenlegi élethelyzetedről, a problémáidról. Az első egy-két (esetleg három) alkalom után megtörténik a célkitűzés: tehát megbeszélitek, hogy mi az az állapot, amivel elégedett lennél (ez nem szentírás, menet közben még változhat), a terapeuta pedig javasol egy időtartamot, gyakoriságot, ami alatt ezt a célt elérheted. Megköttetik az ún. "terápiás szerződés" (akár csak szóban), amiben tisztázzátok a szabályokat, célokat. Ez azért fontos, mert a terápia fontos eleme az elköteleződés és a kiszámíthatóság, tehát pl. hogy ne lehessen csak úgy lemondani üléseket, mert "nincs kedved" menni. Ez egyrészt mindkettőtök érdekeit védi, másrészt tényleg fontos a rendszeresség, még akkor is, ha néha pokolba kívánod az egészet (mert ilyen bizony lehet a terápiában, ezen is túl lehet lendülni).

Fontos, hogy ilyenkor még lehet, sőt, kell is mérlegelni, hogy tényleg ezt akarod-e. Ha valamiért ellenérzéseid vannak, akkor nyugodtan mondhatsz nemet - és a terapeuta is megteheti, ha úgy érzi, hogy nem tud hatékony segítséget nyújtani. Ha így lenne, akkor sem szabad elkeseredni, mert inkább derüljön ki az elején. (Ez kb. olyan, mint egy első randi - ha nincs meg a kölcsönös szimpátia, kár erőltetni, mert időpocsékolás. Mással meg valószínűleg működne...)

Sok sikert a keresgéléshez! :)

2016. dec. 1. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

"A magán agykurkászhoz meg elmész oda ahol rendel és kérsz időpontot."


Bocs, de ez így nagy butaság. Egy-egy terapeuta akár több helyen is rendel, nem feltétlenül lehet tudni, hogy mikor hol lehet megtalálni. De még ha állandó helyen és időben rendel is: akkor sem érdemes odamenni egy random időpontban, mert jó eséllyel pácienssel van. És akkor ott várjon egy órát? A legtöbb pszichológusnak nincs "recepciósa", váróhelyisége, a páciensek időpontra mennek és sokszor egymásnak adják a kilincset. Semmi értelme odamenni csak úgy, előzetes megbeszélés nélkül.

2016. dec. 1. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!