Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Tic-szerű tüneteim vannak, de...

Tic-szerű tüneteim vannak, de tudatosan vissza tudom tartani. Ez lehet Tourette-szindróma?

Figyelt kérdés

Először kb 7 éve (13 éves koromban) mondta egy pszichológus néhány furcsa szokásomra, hogy azok tic-ek, de akkor még nem tudtam, hogy ez mit jelent. A kontroll mindig is az én kezemben volt, mindig tudatosan csináltam ezeket a dolgokat, de késztetést éreztem, hogy megtegyem őket. Ide tartozott egy halandzsaszó amit gyakran mondogattam, hümmögés, és beteges törekvés, hogy minden szimmetrikus legyen (pl. ha séta közben a jobb lábfejem véletlenül picit nekiütődött a bal bokámnak, ugyanezt fordítva meg kellett csinálnom, hogy egyforma érzés legyen mindkét lábamon). Ennél több dolog volt, de most így hirtelen ezek ugrottak be.

.

Az évek során ez a késztetés folyamatosan csökkent, és számomra már feledésbe is merült az egész, de most, hogy stresszesek a napjaim, újra felerősödött, és csak tetézi a gondjaimat. Úgy érzem, hogy napról napra romlik a helyzet, pedig már most is szinte teljesen ellehetetleníti, hogy a teendőimre koncentráljak. Jelenleg a leggyakoribb ilyen cselekvésem az a körmeim nézegetése. (Félreértés ne essék, cseppet sem érdekel, hogy szépek, koszosak, vagy hosszúak-e a körmeim, teljesen mindegy számomra, hogy hogy néznek ki, csak szimplán látnom kell őket.) Ezt a "szertartást" legalább harmincszor elvégeztem, mire leírtam idáig a szöveget. Ha filmet nézek, vagy játszom, ami folyamatos figyelmet igényel, akkor ezek alábbhagynak, vagy akár időlegesen meg is szűnnek.

.

Az elmondásom alapján milyen betegség tűnhet valószínűnek, és hogy lehet kezelni?

Tervben van, hogy felkeresek egy pszichológust, csak nincs se munkám, se pénzem, és nem szívesen megyek rokonok pénzéből panaszkodni az életemről.


2016. dec. 1. 19:22
 1/4 A kérdező kommentje:
20/f
2016. dec. 1. 19:25
 2/4 anonim ***** válasza:
Ez inkább kényszeresség, nem annyira tic-zavar, vagy Tourette-szindróma. Emiatt pszichológusra tartozik elsősorban.
2016. dec. 1. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim válasza:
Mindenki másként éli meg a stresszt, nálad ez így jön ki, van aki súlyosan lebetegszik, van aki igedzsába lesz. Azt javaslom, hogy találj olyan stressz-oldó tevékenységet (sport, meditáció, chillout zene hallgatás, légző-gyakorlatok, akár napi szintű gyakorlás) ami ezt enyhíti.
2016. dec. 15. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim válasza:
Mi a helyzet veled mostanában? Hogy állsz ezekkel a dolgokkal?
2018. dec. 15. 02:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!