Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Diszkalkuliásoknak valóban...

Diszkalkuliásoknak valóban nehezebb számokat megjegyezniük, számsorokat memorizálniuk? Vagy ebben simán lehetnek jók?

Figyelt kérdés

Tegyük fel pl., hogy egy diszkalkuliás ember előtt nyitnak fel egy széfet, pl. egy 7 jegyű számkombinációval:

83, 46, 26, 84, 16, 74, 07


Kétszer nyitják fel előtte a széfet, így két alkalma van megjegyezni a számsort.


A számok memorizálásában hátrányt jelentene az illetőnek a diszkalkuliája?

Vagy az ebből a szempontból irreleváns lenne?



2017. máj. 21. 22:13
1 2
 1/16 anonim válasza:
Valóban nehezebb.
2017. máj. 21. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:

De mitől? =(


A számolás és a memória látszólag két külön dolog.


Sőt, vannak akik szokták mondani, h. "seggelni még a hülye is tud".


Nincs valami trükk ennek a leküzdésére? (nem úgy amblock a diszkalkuliára értem, arra tudom, hogy nincs nagyon; hanem a számok megjegyzésére diszkalkuliásan)

2017. máj. 22. 01:46
 3/16 anonim válasza:

A számok számomra egyszerűen "összefolynak". A telefonszámomra való visszaemlékezés olyan, mintha nagy ködben próbálnék látni, de nem megy.


Illetve összekeverem a számokat. Tehát nekem például az 5 és a 7 tökre ugyanaz, mikor visszaemlékezem. Gondban is vagyok vele, hogy az vajon 35 vagy 37 volt-e.

2017. máj. 30. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 A kérdező kommentje:

"Illetve összekeverem a számokat. Tehát nekem például az 5 és a 7 tökre ugyanaz, mikor visszaemlékezem. Gondban is vagyok vele, hogy az vajon 35 vagy 37 volt-e."


MI??!

Biztos?!

Ezt nem csak beképzeled?

Épp ésszel ezt fel se tudom fogni, hogy lehet ilyen.

2017. máj. 30. 22:14
 5/16 A kérdező kommentje:

Akkor viszont legalább megnyugodhatok, hogy egy diszkalkuliás nem fogja tőlem lelesni a kódot (beíráskor), ugye?


7 × 2 számjegyű kódról van szó.

2017. máj. 30. 22:16
 6/16 anonim válasza:

Bizonyára. Én nem tudnék számkombinációkat megjegyezni, az biztos. Aki valóban diszkalkuliával küzd, az nehezen fogja megkülönböztetni a számokat. Főleg, ha megjegyzésről van szó.


Ha csak nem jegyzi le az illető magának a számokat papírra vagy kezére, akkor nincs baj. Ha (gondolom kevés eséllyel) így lenne, akkor azért csak van két szeme a számok alakját összehasonlítani.

2017. máj. 30. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim válasza:
És nem, nem csak beképzelem magamnak. Sajnos utólag sokszor kiderül, hogy ez nem az a szám, hanem a másik... Tökre elbizonytalanodom, hogy melyik szám a jó. Persze amit írtam, csak egy példa a sok közül, de például ott volt az, mikor az almás telefonomhoz totál más PIN kódot írtam be egy csomószor, amit előtte rengetegszer próbáltam memorizálni, és eredményképp addig próbálkoztam, míg le nem tiltotta a telefont. Szóval igen, jó így élni. Ha számokról van szó, hirtelen lekorlátozódik a "lelki látóterem", minden "elszürkül", ha számokról van szó. Hirtelen feledékennyé válok. Körülbelül így tudnám elmagyarázni.
2017. máj. 30. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:

o.O

Ne mááár!


Most tényleg, még egy PIN kódnál is?

Pedig az csak 4 szám. 4 számJEGY.

Az esetek 99%-ban, persze... mert én is mostanában tudtam meg, hogy a PIN kód modern definíciója alapján min. 4 és max. 8 számjegy, tehát vannak 8 jegyű PIN kódok is.

És láss csodát, amint ezt megtudtam, a mostani telefonomban már látom is, írja a PIN kód megadásánál, hogy "4-8 számjegyig"... :D Szóval kicsi a világ.


Nade PIN kódot se tudsz megjegyezni?!


Ez számomra teljesen hihetetlenül hangzik.


Az ember még teljesen idegen szimbólumrendszerrel is meg tudna azért jegyezni ennyit, legalábbis úgy gondolom (meg tapasztaltam is, amikor hexadecimális számokhoz csináltam magamnak egy új (saját) szimbólumrendszert, mert kellett egy olyan értéktáblázat, amit kinyomtatva kellett használjak, de azt akartam, hogy mások viszont ne értsék, ne tudják értelmezni a tartalmát (ezért a saját szimbólumrendszer))

2017. máj. 30. 23:02
 9/16 anonim ***** válasza:

Nem tudják megjegyezni, mivel az agyukban van valami elváltozás.

Elhiszem, hogy meglepő neked ez az egész, de kicsit durván és sértően reagálsz. "Még egy ilyen könnyű dolgot sem tudnak megjegyezni?" Ez egy kicsit olyan mintha egy rákos, elgyengült embertől megkérdeznéd, hogy: "Még idáig sem tudsz elsétálni anélkül, hogy összeesnél?" Én nem szenvedek diszkalkuliában, de enyhén pejoratívnak tartom a reakciódat, és megkérlek kicsit jobban gondold át máskor, hogy hogyan fogalmazol. Ne feledd ezek a betegek sokszor hátrányként élik meg az állapotukat, sokan csúfolják is őket, mivel ugyanolyan hihetetlen nekik az állapot, mint neked, és úgy gondolják csak buták, és nem képesek ilyen egyszerű dologgal, közben pedig az agyuk rendellenes működése szórakozik velük, és bár képesek a fejlődésre,javulásra gyakorlással, ez az állapot mindig fent fog állni náluk.

2017. jún. 17. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 A kérdező kommentje:

Elnézést kérek akkor a sértő megfogalmazásért. Nem állt szándékomban.


Van egy ismerősöm, a legjobb barátomnak adta el magát, de 2 év után most rendkívül, borzasztóan kiábrándultam belőle... a közös munkahelyünkön teljesen ellehetetlenített, amint tudott, hogy Ő tűnjön ki mindig, Ő legyen a jobb, s Ő jusson előrébb.

Miközben én fordítottam a saját időmből rengeteget arra, hogy Őt megtanítsam programozni, ill. csomószor én írtam meg helyette a programokat.


Ő az, aki nekem mindig előadja, hogy diszkalkuliás meg diszlexiás (főleg az előbbi), s hogy az elsők között volt, akiknél ezt szakszerűen felmérték, stb-stb... de egy jó ideje rendkívül erős a gyanúm, hogy erre javarészt rájátszik, hogy így leshessen el dolgokat, ill. játszhasson ki a hátam mögött, ha úgy adódik.


Ezért vagyok (voltam most) RENDKÍVÜL szkeptikus az ilyen mértékű diszkalkuliát illetően.

Nem akartam sértő lenni, de igen, elismerem, ha az voltam, s ezért elnézést kérek.


Viszont az is érthető kéne legyen azért szerintem, hogy az olyan emberek, mint én, nehezen értjük meg, hogy fordulhat elő ez egyáltalán. Főleg az "agyi elváltozás" részét nem értem, nem igazán tudom elhinni.

Én se vagyok pl. valami nagy lángész, egész életemben folyamatosan piszkálnak, próbára tesznek, dühítenek és alámtesznek azért, mert semmiben se vagyok kiemelkedő, nem fog gyorsan az agyam, lassú a gondolkodásom, szellemileg nem vagyok sikeres. Még a saját szüleim is, akiknél jobban másban alapjában véve nem bízhatna az ember.

Viszont olyan, hogy pár számjegyet nem tudok megjegyezni... nekem is abszolút elképzelhetetlen. Olyan ortogonális képességnek érzem, amit AKKOR tényleg nem tudok érteni, ha a memóriával nincs baj.

Ahogy én gondolkozom:

A számok, az emberek által egyezményesen - de emberek által - használt reprezentációja - révén, hogy tudjunk számolni, számokkal gondolkodni, formába kell öntsük a számok fogalmát - is "csak" fogalmak, szimbólumok a gondolatok objektivizálására. Olyan szimbólumok, mint a szavak.

Nem a világegyetem határozza meg, hogy mi a főnév, mi a számnév, mik a számok, hogyan kell számokban gondolkodni... Ez nem lehet veleszületett képesség, ezt az ember a társadalom által tanulja meg.

Magyarán számokra az agyban aligha lehet elkülönítve külön memória, külön absztraktáló részterület. SZÁMÍTÁSI teljesítményre igen, de a matematikai képességeknek tudtommal nincs (nem is logikus) köze a számok formalitásához, számmemóriához, stb.

Tehát a lényeg : Számoknak a megjegyzéséhez, felidézéséhez ugyanazt a memóriát kell használjuk, mint pl. szavak, vers, vagy ennél még összetettebb dolgok (pl. feladatok, napi életvitelhez szükséges dolgok) megjegyzéséhez.

Viszont itt sem azt írjátok, hogy a memóriátokkal is lenne gond általánosságban...


DE, érzem hogy hosszúra nyúlik az okfejtésem, s egy szónak is száz a vége, egy nyílt kérdéssel lezárom:

Az mégis hogy lehet, hogy CSAK számokkal vannak problémáitok? Hogy számokat kevertek, nem tudtok felidézni, de mást viszont igen?


Az a görény ismerősöm (és ezt kizárólag emberi dolgok miatt írom, amiket megtett velem s ahogy szívenszúrt, ennek semmi köze a diszkalkuliához) pl. tulajdonképp rendkívül rafkós (csak ezt ugye egy átlag embernek hosszú ideig tart felismerni), s ebben az erkölcsei sem akadályozzák már a legkevésbé sem, ha épp úgy érzi hogy "lépnie lehet".

2017. jún. 17. 14:23
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!