Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Alaptalan, magamnak bebeszélt...

Alaptalan, magamnak bebeszélt dolgoktól való félelem?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Sajnos pár napja eléggé durván elkezdtem parázni olyan dolgoktól, amik bekövetketésük esélye kb. 0%. Napközben, bár próbálom lekötni magamat valamilyen játékkal, vagy egyéb módon, gyakran előjön bennem a félelem. De olyan dolgoktól félek, amik kb csak a filmben vannak, vagy rosszabb hírű környékeken. Mi egész jó környéken lakunk, nem nagyon hallani bűnözésekről, betörésekről stb. Az a helyzet, hogy megfogalmazni sem tudom, hogy mitől félek. Egyszerűen néha rámjön a félelem, a szorongás, olyankor a torkom elkezd fájni, hevesen ver a szívem, folyik rólam a víz, és bármit csinálok egyszerűen mindig bennem van a félelemérzet. Napközben ha beszédet, vagy kutyaugatást hallok egyből megyek az ablakhoz és nézek ki, hogy ki az, mi az. Bár nehéz, de megpróbálom leírni, megfogalmazni a félelmet. Talán úgy a legegyszerűbb megfogalmazni, hogy néha egy pillanatra "rossz képek" jönnek elő a fejemben. Például, ha látom hogy egy cigány(személyes tapasztalatom nincs velük szerencsére, de sajnos sok rosszat hallottam róluk, ami nem meglepő) a házunk előtt(kb 2 naponta 1db), akkor rögtön előjön a félelem, hiába nem csinált semmit, a hangját sem hallom, de egyszerűen ilyenkor elkap a szorongás. Olyan képek jelennek meg a fejemben, hogy mi van ha bekiabál valamit, vagy bedob valamit, esetleg ne adj Isten a kutyával csinál valamit. Ha kint áll az autónk a házunk előtt, akkor az is rossz képeket kelt bennem, mert mi van ha ellopja, vagy megkarcolja, vagy valami más módon kárt tesz benne. Éjszakánként attól félek, hogy valaki betör hozzánk. Mint írtam erre elég kicsi az esély mivel jó helyen lakunk, rendesen be van zárva minden ajtó, kapu, sosem törtek még be hozzánk, kutyáink is vannak. Ha bármiféle zajt, vagy kutyaugatást hallok éjszaka, akkor egyből arra gondolok, hogy valaki biztos be akar törni hozzánk, ilyenkor percekig csak fekszem és hallgatózom, és nézek kifele a szobámból a bejárati ajtó fele, közben ver a víz és elég hevesen dobog a szívem. Nem igazán tudom, mitévő legyek. Járt már valaki hasonló cipőben? Ha igen, hogy sikerült neki kigyógyulnia belőle? Nem szeretnék menni semmilyen pszichiáterhez/pszichológushoz, inkább másfajta gyógymódok érdekelnének. Köszönöm annak aki végigolvasta. Már ez is jobb érzés egy picit, hogy leírhattam a problémámat. Elnézést ha néhol összeszedetlen volt az írásom.



2017. júl. 11. 20:25
 1/8 A kérdező kommentje:
Azt még elfelejtettem leírni, hogy sosem volt még ilyen problémám. Igazából most fejeztem be a középsulit, szeptembertől megyek tovább tanulni, nagyon sajnálom ezt is hogy véget ért a középsuli, hiányoznak az osztálytársak, esetleg ez is közrejátszhat a dologban? Amíg iskolába jártam mindig szerettem a nyári szüneteket, most viszont inkább csak szenvedésnek élem meg.
2017. júl. 11. 20:29
 2/8 anonim ***** válasza:
67%

Ezt úgy hívják, hogy paranoia.

Az jó, ha tisztában vagy azzal, hogy téveszme (valószínűsége 0%, ahogy írod), de mégsem tudsz parancsolni a rádtörő intenzív érzelmeknek. Kísérletezz, próbálj meg találni egy elfoglaltságot, amivel eltereled róla a figyelmedet.


Ha végképp nem tudsz úrrá lenni rajta, érdemes szaksegítséget kérni.

2017. júl. 11. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszod! Adtam a zöld kezet.

Az a helyzet, hogy ma például napközben úgy-ahogy ment a dolog, elvoltam, sikerült lekötnöm magam, persze folyton rohangáltam az ablakhoz mint az öregasszonyok amint hallottam valamit de olyan 7 óra körül elkapott a szorongás, semmit se tudtam kezdeni magammal, játszani akartam hogy eltereljem a figyelmem de egyszerűen nem kötött le annyira "felkavartam magam", azóta próbáltam levegőre menni, hideg vizet inni, végül azért írtam ide, mert egyszerűen nem tudtam mit kezdeni magammal, és úgy gondoltam, ha leírom, segíteni fog. Már enyhült azért a dolog, de sajnos felbukkannak bennem még mindig olyan képek, hogy mi van ha esetleg sétál előttünk valaki, és úgy dönt hogy majd éjszaka visszajön betörni hozzánk, persze tudom hogy ennek is kb. 0% a valószínűsége, mert egyáltalán nem néz ki úgy a házunk mint egy "gazdag ház", hanem teljesen átlagos, na meg persze az illető több(száz) ház előtt elsétálhatott már az adott nap, akkor miért pont ide akarna betörni. Meg mindig egyből a legrosszabbra gondolok. Pl mi van akkor, ha valaki betör hozzánk és megöl minket, stb.

Tisztában vagyok vele, hogy teljesen alaptalan dolgoktól félek, de akárhogy próbálok nem gondolni az ilyen dolgokra mindig előtörnek bennem, és elkezdek félni. Nem nézek filmeket, tehát az sem lehet hogy a sok horror/akció film váltotta ki ezt bennem. Alig várom a szeptembert(sosem gondoltam volna, hogy egyszer a szeptembert fogom várni), ha addig nem múlik el ez a dolog, akkor remélhetőleg majd az iskola elvonja ezektől a dolgoktól a figyelmemet.

2017. júl. 11. 20:51
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Ha úgy tűnik, hogy segít az írás, akkor írj le minden képet, amit "látsz", mindent, ami eszedbe jut! Rajtam is segített, amikor szorongással küzdöttem.
2017. júl. 11. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Igen én is gondoltam erre, hogy ha így leírás után azért valamilyen szinten oldódott a bennem lévő félelem, kicsit megkönnyebbültem, akkor lehet hogy naplót kéne írnom. Ha nem titok, akkor neked mi okozta a szorongást? Illetve hogyan sikerült "kilábalnod" belőle? Remélem pár nap múlva belátom tudatalatt is hogy alaptalan dolgoktól félek, és elmúlik.
2017. júl. 11. 21:13
 6/8 anonim ***** válasza:

Nem titok, hipochondriás voltam nagyon sokáig, kb. 15 évig. Kezdetben olyan volt, mint neked, aztán javult, de bármilyen apró-cseprő bajom volt, rögtön a legrosszabbra gondoltam.


Nekem az írás segített. Csak három oldalt írtam, amit azóta egyszer olvastam el, és rengeteget oldott a félelmeimen. De nyilván nem önmagában ez segített, hanem egy hosszú folyamat sokadik állomása volt.

2017. júl. 11. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Uh, hát az sem sokkal jobb. Minimálisan én is hipochonder vagyok, szerencsére ez nálam annyiban kimerül hogy ha van valami problémám akkor neten utánanézek, ott még egy megfázásra rákeresve is az derül ki, hogy
2017. júl. 11. 21:31
 8/8 A kérdező kommentje:
(véletlen elküldtem az előbb) hogy valami súlyos betegségem van, ilyenkor nekem is kering a fejemben a gondolat hogy mi van ha ez igaz, de erről szerencsére könnyedén eltudom terelni a gondolataimat és utána el is felejtem hogy milyen betegségekről olvastam. Mindenesetre próbálok leszokni erről az ablakon át történő leskelődéstől, mert jobban belegondolva ez is közrejátszhat a dologban.
2017. júl. 11. 21:33

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!