Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Lehet Asperger-szindrómás?

Lehet Asperger-szindrómás?

Figyelt kérdés

Nem olyan régen olvastam róla, nagyjából 2 hónapja, és ahogy olvastam, rádöbbentem, hogy majdnem az összes tünet igaz rám.

Szörnyen érzem magam emiatt. Sosem voltam átlagos, sőt. Kifejezetten furcsa kislány voltam. Óvódától általános iskola 5. osztályáig úgy viselkedtem, mint egy macska. Komolyan, négykézláb járkáltam, rengeteg nadrágomat tönkretettem. Akkoriban nem is voltak barátaim, mindig kiközösítettek. Nyaranta békákat és gyíkokat fogtam meg, mezitláb sétálgattam az udvaron. A tanulással sosem volt problémám, a tanárok kedveltek. A nyelvekhez nagyon jó érzékem van. Koncentrálni nem tudok, az iskolában sem, és mindent túlreagálok. A dolgokhoz sem úgy állok hozzá, ahogy kellene. Az emberekhez nem ragaszkodom, elvagyok egyedül is. Nincs bennem empátia, régebben, amikor kéziztem, és valaki megsérült, nem mentem oda, nem tudtam felfogni, hogy mi van. Érdekelt, de nem értettem. Nagyon érzékeny vagyok, néha egy komolytalan viccen is sírok. Beszélni nem tudok, ha beszélek, a lábammal kopogok, a kezemmel meg malmozok vagy lengetem. Emiatt sokan kinevetnek, pedig enélkül nem tudok beszélni. A hallásom érzékeny, az éles hangok hallatán eldobok mindent és a kezemet a fülemhez szorítom. Vannak kényszeres mozdulataim, cselekedeteim, néha kétszer húzom le a wc-t (feleslegesen) nyitogatom a bezárt ajtót, kopogok a padon, sokat pislogok, csapkodó/szárnyaló mozdulatokat csinálok a kezemmel, kizárólag póló nélkül tudok aludni, ha ideges vagyok, előfordul az agresszió, kiskoromban nem tudtam kezelni, és amikor nem találtam az ellenőrzőmet, letéptem egy plüssmedve kezét. A depresszió is igaz rám, régebben (pengével) bántottam is magamat, előtte, szétkarmoltam a kezemet, ha ideges voltam. A testbeszédet nem ismerem fel. Anyának mondtam a pszichológust, de ő nem fog elvinni, mert szerinte mi egy rendes család vagyunk, és ha valami van, azt nekik is el tudom mondani, felesleges a szakember.



2017. szept. 22. 19:55
1 2
 1/16 A kérdező kommentje:
Lehetek*
2017. szept. 22. 19:55
 2/16 anonim ***** válasza:
28%
Nem hiszem, de nem is vagyok szaktekintély. Azokon az Aspergereseken, akikkel én találkoztam, már rögtön látszott, hogy nincsenek teljesen rendben - a mozdulataikon és a beszédükön is.
2017. szept. 22. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
0%
Ja és semmi kiemelkedőt sem mutattak tanulás terén, az egyik határozottan gyenge tanuló volt.
2017. szept. 22. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 A kérdező kommentje:
Az én bészedem sem normális, néha belenyögök, nem találom a szavakat, bólogatok, nem tartok szemkontaktust, és folyamatosan változik a hanghordozásom. Egyébként, 15 éves vagyok.
2017. szept. 22. 20:18
 5/16 anonim ***** válasza:
11%
Nem ilyen értelemben volt nem normális a beszédük, hanem a hangszínük volt más, mint a többi emberé. Igazából teljesen normálisan beszéltek csak furcsa hangszínnel.
2017. szept. 22. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
76%

De amúgy mit akarsz bizonyítani? Ha úgyse fogtok orvoshoz fordulni, akkor nem édes mindegy, hogy minek nevezed magad? Vagy különlegesebb érzést adna, ha a problémáidra megtalálnál egy rajtad kívül álló okot: az Aspergert?

Mondjuk, ha feltünő a dolog, akkor szerintem a tanároknak észre kellett volna már rég venniük, bár biztosan vannak enyhe nem feltünő esetek is.

2017. szept. 22. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:

Például én nem vagyok Aspergeres, de ettől függetlenül énm is kényszercselekvő vagyok - csomószor leellenőrzök dolgokat (villanykapcsoló, gázpalack, konnektor, riasztó, stb.); olvasás közben többször elolvasom ugyanazt a szakaszt, mert bár megértettem és felfogtam, úgy érzem, hogy valamit mégis kihagytam.

A rádió és a tévé zaja miatt meg vettem magamnak egy fültokot - ezt viselik a munkások hallásvédelem miatt. Van, hogy ezt a fültokot viselem olvasás közben. De szerencsére nem mindig, mert vannak időszakok, amikor nem zavar annyira a háttérzaj.


Csak azt akarom mindezzel mondani, hogy az embereknek lehetnekl fóbiáik, problémáik, kényszereik anélkül is, hogy Aspergeresek lennének.

2017. szept. 22. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:

Itt tudtommal válaszokat kapok, nem számonkérést. A kérdéseidet megválaszolva pedig: nem, nem mindegy, mert felnőttként is elmehetek pszichiáterhez/pszichológushoz ezzel, és az órákon nem viselkedtem sehogyan se. Egyetlen egyszer volt probléma, amikor a tanárt zavarta, hogy az gyakran nézek ki az ablakon. (Ettől függetlenül figyeltem, és dicséretes 5-ös voltam ebből a tantárgyból.)

Az osztálytársaim már megjegyezték, hogy nem vagyok normális.

Mellesleg, a hanghordozás alatt hangszínt értettem.

2017. szept. 22. 20:35
 9/16 anonim ***** válasza:

Igen, felnőttként is elmehetsz, de addig ki tudja mi lesz, még három éved van. - ígyhát megintcsak édesmindegy, hogy most magadra aggatsz-e egy cimkét.

A saját hangszínedet nem hiszem, hogy normálisan meg tudnád állapítani, mivel az ember nem úgy hallja saját magát, ahogy a környezete.

Az osztálytársaid meg csak szokásos 15 éves tinik, mindenkire rámondják, hogy hülye, aki nem tetszik nekik.

2017. szept. 22. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 A kérdező kommentje:
Az osztálytársaimmal jól kijövök, nem a nemtetszésről van szó, egyszerűen más vagyok. Illetve, vannak kicsit érdekes pillanataim. Voltam egy táborban, ahol este sütögettük a szalonnát, és egyszercsak nem tudtam magamat kontroll alatt tartani. Nevettem mindenen, furán mozogtam, álmos voltam, de közben futkorásztam volna. Tudtam magamról, és nem akartam hülyeségeket csinálni. Esténként előfordul velem az ilyen.
2017. szept. 22. 20:47
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!