Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Tapasztalatom a Cipralex...

Tapasztalatom a Cipralex (Escitil, Escitalopram, Scipa) antidepresszánssal kapcsolatban. Érdekel valakit?

Figyelt kérdés

Nem tartozom az igazán mentális betegek közé, azonban a magánéletem olyan szinten siralmas és nem lehet rajta változtatni, hogy úgy gondoltam egy viszonylag enyhe antidepresszáns szedése kicsit segíthet abban, hogy kevésbé vegyem fel a gondokat és ne vigyem be a munkahelyre a problémáimat... Pszichoterápia számomra nem működik, túl büszke vagyok ahhoz, hogy bárkinek is a gyengébb oldalamat mutassam be, egyébként is az egész életem arról szól, hogy el játszam mennyire élvezem az életet a hátrányaim ellenére is...

Nos, Cipralex 10 mg-t kaptam, további generikumok a (Escitil, Scipa, Escitalopram) gyógyszerek.


Ahogy bevettem az első szemet, pár óra után éreztem egyfajta álmosságot, ami kicsit más mint a normál álmosság, egyfajta egész testet átható ásítások kísérték. Talán a fű okoz még ilyet.

Szerintem már egy hét után éreztem a kedvező hatást, jobban vágytam a társaságra, buliba stb. Ezen kívül nőtt a libidóm, jóval tovább bírtam a szexet is, kitolta az orgazmusig tartó időt, örültem, hogy még az életem ezen részét is javítja. Rendszeresen sportolok, de mivel kicsit növelte az étvágyamat talán 1-2 kg-t fel is szedtem 2 hónap után.

Eltelt két hónap, a libidóm csökkent, a korai magömlésem visszatért, szerintem még kis merevedési zavarom is lett. Időnként erős fejfájásom lett, a rövidtávú memóriám romlott. Mivel zenész is vagyok, nagyon befolyásolja a hangulatomat a zenehallgatás, de a zenék már nem hozzák meg a jókedvemet, nem lesz tőlük bulis hangulatom.

3 hónap után csökkentve a dózist, letettem a gyógyszert, most két hete, hogy már egyáltalán nem szedem. Szerintem a fokozatos adagcsökkentésnek köszöhető, hogy nem voltak különösebb elvonási tüneteim, jó hír, hogy a libidóm is szerintem visszatért, és a zenék már újra meghozzák a jókedvem, a bulis hangulatom.

Talán minden visszaált a gyógyszer szedését megelőző állapotba.


Összességében azt mondanám, hogy ha szedi az ember, akkor valóban nem gyötrődik annyira a bajokon. Azonban az agy annyira bonyolult, hogy

ezek a gyógyszerek nem tudnak olyan szelektíven hatni, hogy csak azt az "egységet" oltsák ki ami a gyötrődésért felelős, hanem mellette más "egységeket" is kioltanak, mint pl. libidó, motiváció, örömlelés bizonyos dolgokban stb.

Ebből következik, hogy ezek a gyógyszerek tényleg azoknak az embereknek valók, akik valóban betegek, akik képtelenek bekapcsolódni aktívan a társadalomba, szociális életet élni stb. Nekik segít, mert a gyógyszer nélkül már lehet öngyilkosak lennének.

A probléma ott van, hogy túl könnyen felírják manapság az orvosok ezeket a gyógyszereket azoknak az embereknek is, akiken ez nem fog segíteni, mert nem betegek. Rajtuk inkább ront.


Amit nem érte, hogy az első hónapban miért hatott annyira kedvezően és a második hónap után miért romlott el minden?



2017. nov. 30. 10:28
 1/4 anonim ***** válasza:
Viszonylag enyhe antidepresszáns? A Cipralex? Oké, legalább ez nem üt ki, mint sok más társa, de olyan szintű személyiségtorzulást, mint amilyet cipralexes betegeken tapasztalni, nem minden nap lát az ember.
2017. nov. 30. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Nekem is felírták de elolvastam a betegtájékoztatót és nem váltottam ki. Az orvos nekem azt momdta, az elején lehet rosszabbul leszek meg rossz lesz a közérzetem de szedjem tovább mert majdhozzá dogok szokni és akkor jó lesz minden. Annyira nem akartam hozzászokni egy gyógyszerhez úgyhogy hagytam a fenébe. Neked valószínű nem voltak olyan súlyos problémáid és a placebó hatás érvényesült. Bíztál a szerben és az hatott. Ezért hatott! Késöbb már nem volt úkdonság éy előtérbe kerültek a mellékhatásai. Mint apatikussá tesz. Ami jó ha nagyon fáj valami, rossz ha megöli a lelkesedést. Szerintem is nagyon oda kéne figyelni kinek írják fel mert mindenkire másképp hat. Volt ismerősöm akinrk segített volt aki sokkal rosszabbul lett tőle. A hiba ott van, hogy kontrolálatlanul boldog bildogtalannak írják ha kell ha nem. Sok embernek segítenének teljesen egyszerű dolgok mint a szeretet, a törődés vagy a napi munkavégzés. Erre kap szeretet hiányra meg lustaságra egy tablettát. Nyilván nem megoldás. ☺
2017. nov. 30. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Nagyon sok magyar és külföldi szakirotalmat olvasva azonban mégis csak laikusként, valóban azt kell mondanom, hogy az "Escitalopram" ami a föntebb felsorolt gyógyszerek hatóanyaga, tényleg viszonylag a gyengébb és viszonylag a legkevesebb mellékhatást okozó és a legszelektívebben ható szerotonin visszavételgátló antidepresszáns. A citalopram "tisztított" változatának mondják.

Emellett még egy kis mennyiségű néhai alkohol is megengedett és nem igazán van olyan étel vagy ital amit meg kell vonni magunktól a szedése mellett. Na jó a triptofán és a hipericum (orbáncfű) nem javalt, de azért nem annyira nyilvánvaló mint a többi gyógyszernél.

2017. nov. 30. 13:00
 4/4 anonim válasza:

Az a baj az antidepresszánsokkal, hogy csökkentik az érzelmek amplitúdóját - tehát nem csak a negatív érzelmekét, hanem a pozitív érzelmekét is, pontosan úgy, ahogy te is tapasztaltad magadon. Az első pár hét szerintem inkább placebo hatás lehetett, és később jelentek meg a valódi hatások.


Azt gondolom, hogy számodra még csak nem is a pszichoterápia, hanem egy sorozat mentálhigiénés beszélgetés tudna segíteni, hogy megértsd, és fel tudd dolgozni a magánéleti problémáidat (alapvetően erre is való). Menet közben azt a félelmet is megértheted, hogy miért félsz a gyengébb oldaladat megmutatni.

2017. dec. 1. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!