Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Kényszerbetegség? Vagy szimplá...

Kényszerbetegség? Vagy szimplán félelem?

Figyelt kérdés

Sziasztok, 22 éves fiú vagyok az elmúlt fél évben vagy legábbis pár hónapban a barátnőm és énis észrevettem magamon hogy eléggé kényszerbetegséghez hasonló tünetek jelentek meg rajtam. Ez azt jelenti hogy többször is megnézem hogy valamit le e kapcsoltam, nem e folyik a víz valamint be e zártam az ajtót. Amiket olvastam higéniával kapcsolatban rám nemigazán jellemző inkább csak a fentebb leírt tünetek. A jelenség tényleg csak az utóbbi fél évben látható rajtam és nem igazán tudom hogy miért alakult ki de egy tippem lenne de nemtudom hogy ez mennyire valós. Előtte inkább pont az ellentettje voltam szóval mentem 2 hétre nyaralásra becsuktam magam mögött az ajtót és már ott sem voltam semmit se "kontrolláltam". Szóval amire én gondolok hogy épp fél éve költöztem az új albérletembe amit saját magamnak saját pénzemből rendeztem be (előzőleg is albérletben laktam nem szülőkkel de az már berendezett volt) és elég sokat ráköltöttem pénzben, illetve mostanában elég nagy mennyiségű készpénzt is tartok otthon, és úgy vélem hogy ez miatt kialakult bennem ilyen "szorongás" vagy félelem érzet inkább hogy nem szeretném ha ezeknek a dolgoknak bajuk esne vagy bármi is történne mert tudom milyen nehéz volt az ideáig tartó út. Nemtudom hogy ez mennyire lehetséges de jó lenne ellene valamit tenni minden bizonnyal mert ha bárhová is megyek 10-15 percig minimum tart hogy átnézzek mindent illetve hogy jól be e zártam.


Előre is köszi!



2018. márc. 22. 18:56
 1/7 anonim ***** válasza:
Kényszergondolatoknak tűnnek ezek a gondolatok.
2018. márc. 22. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Kognitív viselkedésterápia sokat tud segíteni ezen.
2018. márc. 22. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Igen ez kényszerbetegség, nekem is ez van, és pluszba naponta kb 100-200-szor mosok kezet. Nekem is akkor jött elő amikor elköltöztem, igaz, akkor pont egy stresszes időszakon is mentem át. A pszichológus szerint pedig a munkahelyi stressz is nagyon sokat ront a dolgot.

Van rá gyógyszer, ami terápiával kombinálva hatásos. Még nem vettem rá magam, mert elvileg van aki meggyógyul anélkül is, pl. egy ismerősöm akkor gyógyult meg, amikor felmondott a munkahelyén, és elköltözött külföldre egy tengerparti városba.

2018. márc. 22. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Hát igazából pszichológusnál még nemvoltam ezzel, de ez olyanfajta betegség ami egyre csak rosszabb és rosszabb lesz? Esetleg amit a második válaszoló írt próbálta már valaki? Jó lenne saját magamtól kigyógyulni belőle :/
2018. márc. 22. 19:21
 5/7 anonim ***** válasza:
Szerintem ez még nem annyira gáz. A kimerültség jele lehet, ha amúgy sok dologra kell figyelned. A helyedben próbálnám ezt a 10-15 percet lerövidíteni: ha belülről kifelé haladsz a lakásban és vizuálisan megjegyzed a mozdulatot, hogy lekapcsoltad, lezártad, stb., a végén minden zárat bezártál, akkor nem kell többször visszamenni ellenőrizni. Máris 2-3 perc alatt megvagy az egésszel és az már tök normális. Kezdetben felveheted pl. a telefonoddal, és ha napközben aggódni kezdesz, hogy lezártad-e, stb., csak megnézed a videót, aztán este letörlöd.
2018. márc. 22. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Utolsó:

Ez nagyonjó ötlet köszönöm szépen, holnap kipróbálom mindenképp, még egy dolgot megjegyeznék hogy igazából ez nálam úgy van hogy az a "kényszer érzés" akkor a legintenzívebb miközben otthon vagyok és ellenőrzöm a dolgaim. Amikor már nem vagyok otthon akkor nem annyira durván fog el ez a érzés igazából akkor biztosabb vagyok a dolgomban hogy igen bezártam mivel emlékszem hogy vagy 10- szer is megnéztem. Olvastam hogy ez összefüggésben van a önbizalom hiánnyal is valamennyire ami nálam jellemző azért.

2018. márc. 22. 19:41
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem csak félted a dolgaidat.

A felvétel szerintem csak az ajtózárásra működik, mert elvileg a vizet, villanyt használat után zárod el /kapcsolod le, nem utólag, indulás előtt... Viszont használhatsz egy apró jegyzetfüzetet, amiben táblázatban kipipálod _az első (és egyetlen) ellenőrzésnél_ azt, amit már megnéztél. Így egy-két perc alatt megvan az összes pipád (gáztűzhely, konvektorok, lámpák, elektromos berendezések, mosogató, mosdó, kád, ablakok stb. - ha nagyon külön akarod írni őket; nekem biztos csak öt kategóriám lenne: víz, villany, gáz, ablak, ajtó. :D)

Ezzel tudatosodik is a folyamat, és a végén nem lesz ott a gondolat, hogy vajon megnézted-e ezt vagy azt. Ha meg mégis, akkor csak ránézel a jegyzetfüzetre, és láthatod a pipát.

2018. márc. 22. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!