Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Skizofrének, miben nyilvánul...

Skizofrének, miben nyilvánul meg a két fázis nálatok?

Figyelt kérdés
Állítólag vannak fázisok, én ezt sosem tapasztaltam. De sokszor nagyon akaratgyenge, gyenge vagyok, egyszerűen nem megy semmi, gondolkodás se igazán, csak elgyengülök, pl. stressztől, vagy mert egész nap otthon ültem. Lehet, hogy erre értik a fázist?

2018. aug. 21. 11:04
 1/5 anonim ***** válasza:
0%

"Nálam van egy normális,szeretetteljes, segítő én, meg egy kihasználós,agresszív és kárörvendő én.Nem tudom irányítani őket, olyan apály dagály módjára váltják egymást a két énem.És vannak időszakok mikor mindkettő jelen van, eggyé forrnak össze, de az ritka."



Ja,nem, nem vagyok skizofrén,a skizok biztos nem vallanák be hogy azok.Csak találkoztam eggyel akit meggyógyítottam és ezért cserébe elmondta hogy működött ez nála.

2018. aug. 23. 01:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Hogy gyógyítottad meg? Amúgy ez olyan tudathasadásosan hangzott, ami nem skizofrénia.
2018. aug. 23. 07:03
 3/5 anonim ***** válasza:
0%
Tudathasadás=skizofrénia
2018. szept. 17. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Mindenkinek igaza van, meg nem is. Tudathasadás a magyar megfeleloje a latin schizophren szonak. De! A tudathasadas koznyelvben a 2 vagy tobb szemelyiseg jelenletet jelzo szo, ami hivatalosan disszociativ szemelyisegzavar. 2000-bol 1 embert erint. A skizofrenia egy pszichotikus betegseg, tehat hallucinaciok, teveszmek jellemzik, es a betegsegtudat teljes hianya. A skizofrenia lefirditva valoban tudathasadas, de ez a koznyelvi megfeleloje a disszociativ szemelyisegzavarnak. Ezert van ez a kavarodas. A lenyeg, hogy a skizofrenia ugynevezett pozitiv tunetei(amirol eszreveheto) koze tartoznak a vizualis es audiovizualis hallucinaciok, illuziok, teves eszmek(deluzio,doxazma) stb... pl hangok hallasa a fejben. (Ez elofordulhat BPD(borderline szemelyisegzavar) eseten is, de ez a DSM alapjan van igy, a BNO10-et hasznaljuk ebben az orszagban. Itt erzelmileg labilis szemelyisegzavarnak hivjak a BPD-t.) Remelem mindent leirtam. Ja, meg meg a pozitiv tunetek kozott a legsulyosabb a pszichozis/pszichotikus epizod, amikor hallucinaciok es teveszmek cannak jelen akar hetekig/honapokig(ha nem kezelik). Ez BPD-nel nincs, de pl skizoaffektiv zavarnal lehet. (A skizoaffekiv zavar abben kulonbozik a skizofreniatol, hogy nagyobb szerepe van a hangulatingadozasoknak. Ez a BPD alaptunetei koze tarzozik.)

Tehat: skizofrenia: hallucinaciok, teveszmek,depresszio,szorongas,pszichozis

Kezeles: antipszichotikum (szukseg eseten antidepresszans)

Skizoaffektiv zavar: pszichotikus tunetek, hallucinaciok,teveszmek(pszichozis nem valoszinu!), hangulatingadozas, depresszio

Kezeles: hangulatstabizizalo, szukseg eseten antipszichotikum

BPD: hangulatingadozas,erzelmi uresseg,szorongas,elofordulhatnak ezzel kapcsolatos pszichotikus tunetek(kialakulhat doxazma is), vizualis illetve audiovizualis hallucinaciok. Itt a hangulatvaltas azonnal, gyakran, ok nelkul is bekovetkezhet. Akar orankent, es maximum 2-3 naponkent valtozik. Hangulat nagyon szelsoseges.

Bipolaris zavar avagy manias depresszio:

2 szakasz: teljesen depresszios es teljesen boldog/felporgott

Ezek valtjak egymast 2-5 hetente, lehetnek normalis idoszakok is. A manias epizod(a felporgott) konnyen felismerheto.

Legalabb 1 hetig fennall, gondolatrohanas jellemzi, sulyosabb esetben szetesett beszed(szavak kihagyasa, uj gondolatba kezdes az elozo befejezese elott/helyett onkentelenul), sok energia, elhamarkodott, felelotlen dontesek(penzkoltes), nagyzasos teveszme("mindenre kepes vagyok, most azonnal"), felgyorsult beszed, nevetogorcsok,euforia, alvasigeny csokkenese vagy megszunese.

Stb. Ez csak amolyan gyorstalpalo, ha valamit kihagytam, ne kovezzetek meg.

2018. szept. 17. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 MIKLÓS18 válasza:
Elnézést, hogy kérdést teszek fel a kérdésben, de:Skizofrénia lehet az oka Anarchista nézetnek? (Lehet, hogy skizofrén vagyok, de még nem voltam orvosnál ezen ügyben!) Teljes életet élek!De mindigis a nagyembereket és a hatóságok tagjaut gyűlölettel néztem, amióta felnőttem!Segítséget előre is köszönöm! 26/F
2022. júl. 12. 01:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!