Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Miért nem bírok szemkontaktust...

Miért nem bírok szemkontaktust tartani?

Figyelt kérdés

Nem tudom, hogy jó témába soroltam-e be a kérdést. Mindegy.


Nagyon sokáig abszolút nem tartottam senkivel se szemkontaktust. Egy pár hónapja kezdtem el valamennyire foglalkozni ezzel, többszöri figyelmeztetések és rossz tapasztalatok után.

Azóta próbálkozok az emberek szemébe nézni, de mégis van egy probléma.

Alapvetően egy befelé forduló személyiség vagyok (nem autista mint ahogy azt különböző oldalakon olvastam).


Töri órán feleltem. Tökéletesen megtanultam a leckét. Egy jópárszor feleltem már tavaly, nem újdonság. Viszont most volt először, hogy huzamosabb ideig néztem a tanár szemébe. Egyszerűen nem tudtam gondolkodni. Ezt már észrevettem korábban is, hogy amíg valakinek a szemébe nézek nem bírok gondolkodni. Nem jut eszembe semmi. Ha sokáig erőltetem akkor nem a szemem, hanem a fejem szokott megfájdulni. Mintha az ürességbe bámulnék. Visszatérve a feleléshez: eléggé fájt az, hogy 2-est kaptam miközben kívülről, oda-vissza tudtam az egészet. Mielőtt valaki kérdezné: nem, nem szoktam senkit sem folyamatosan bámulni, de elég ha egy 2 másodpercig a szemébe nézek valakinek és összezavarodok. Bárki is legyen az. Mit lehetne tenni?


16/F


2018. szept. 16. 22:23
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Ez sima szorongás. Introvertált embereknél gyakori. Én sem szívesen nézek idegenek szemébe. Zavarbajövök tőle és kínomban elfelejtem, hogy mit akartam mondani. Telefonálni is utálok, főleg idegenekkel. Mégis mindig ráveszem magam, hogy nézzek az emberek szemébe és telefonáljak, ha kell. Minden csak akarat kérdése. Örökre utálni fogod, ha valaki szemébe kell nézni, de idővel megszokod, hogy muszáj.
2018. szept. 16. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

1es, ha lecsendesíted az elméd, egyszerűen csak elengeded ezt az érzést, a szorongás megszűnik


Ez olyan mintha a zavaros vízet úgy akarnád megszűntetni, hogy egyesével próbálnál a hullámok elé vágni a kezeddel, ez nem működik, az viszont igen, ha egyszerűen megállsz, nem csinálsz semmit és a víz lecsendesül egy idő után


Minél zavarosabba a víz, minél erősebb a szél, annál tovább fog tartani az míg lecsendesül

2018. szept. 16. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Nagyon jól hangzik, de ott hirtelen a felelés közben nehezen csendesíti le az elméjét az ember. Otthon, ha van idő felkészülni lélekben, akkor működhet.
2018. szept. 16. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Kb úgy képzeld el mint amikor mész a konditerembe, nem a 150kg val kezdesz fekve nyomni, hanem a 40-el, és 1-2 év után lazàn fog menni a 150 is csak szisztemaitkusan kell neki menni
2018. szept. 17. 07:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Király ez a szemkontaktus tartás gyakorlása dolog, de miért pont töri felelés alkalmával kísérletezgetsz vele? Haverjaiddal először, aztán egyre tőled távolabb álló személyeknél, boltban a csemegepultnál, vagy mit tudom én. Felelésnél elég akkor az illető szemébe nézned, amikor a kérdést felteszi, aztán amikor gondolkodsz, máshová nézel, szerintem ezt az emberek nagy része így csinálja. Ha ennyire bezavar, ne nézz akkor se a tanár szemébe, amikor kérdez, nem a viselkedésedre fogja a jegyet adni, hanem arra, amit mondasz. Amikor valakinek a szemébe nézel, azzal foglalkozik az agyad, hogy az illető arcát monitorozza, azért nem tudsz "gondolkodni". Merthogy ez egy szociális helyzetben nagyon fontos képesség, viszont töri felelésnél semmi hasznát nem veszed, szóval ott lessed a falat, vagy amit akarsz és a tananyagra próbálj figyelni.

Kik figyelmeztettek erre téged és milyen rossz tapasztalataid voltak ezzel kapcsolatosan? Szerintem fontos lenne, ha ezt kifejtenéd.

2018. szept. 17. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Utolsoval egyetertek!

Amugy ez nem nagyon fog elmulni kesobb sem. Csak nagyon kozeli emberek szemebe tudok belenezni ugy rendesen. A tobbihez ha beszelek akkor mindenfele nezek es csak neha neha rajuk pillantok. Rohejesnek hangzik de egyszer felvettem magam telefonnal ahogy beszelek, odakepzeltem valakit hogy lassam hogy ez hogy nez ki kivulrol. Ebbol latszik hogy egy telefon is zavarba tudott hozni. Hat latszik amugy. Hogy az ember elkapkodja a tekintetet meg minden. En a fonokeimmel is igy voltam, ha a szemukbe neztem, fel se fogtam mirol van szo. Eleg ez a rajuk pillantgatas hidd el. Vagy van aki szerint ha rajuk nezel akkor ne a szemukbe hanem a ket szem kozti resznel az orr egy pontjat nezd es az olyan mintha a szemukbe neznel. Ezt nem nagyon probaltam. A jegyeidet ne rontsd le azzal h ranezel a tanarra, szerintem is lessed a falat padlot, barmit, a lenyeg hogy az anyagot fel tudd mondani.

2018. szept. 18. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!