Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Te hogy képzelsz egy egy...

Te hogy képzelsz egy egy skizofrént? (a valóságot leírom később)

Figyelt kérdés
Csak sztereotípia!

2018. szept. 17. 18:32
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Attól függ, hogy pszichotikus időszakában vagy esetleg tüneti remisszióban van.

Ha pszichotikus időszak, akkor zavart, helyzetéhez nem illő viselkedést mutat, hallucinációk, téveszmék jelennek meg nála, viselkedése lehet gátolt vagy épp az ellenkezője, logikátlanul beszél, töredezetten, rémálmok gyötörhetik.

Remisszióban ezek a tünetek a háttérbe szorulnak, és lehet, hogy később nem is jelentkeznek, a skizofréniában szenvedő betegeknek 1/4-nél csak egy pszichotikus epizód cseng le.


Egyébként találkoztam már rengeteg skizofrén beteg emberrel, miért kérdezed?

2018. szept. 17. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Ha gyógyszerrel kezelt, akkor teljesen normálisnak, esetleg kicsit fásultnak, kedvtelennek. De alapvetően visszahúzódó személyiségnek. Ha akut fázisban van, akkor nem évszaknak megfelelően öltözve, zavart viselkedéssel, összefüggéstelen beszéddel, helyzethez nem illő nevetéssel/sírással. De ez bármilyen akut pszichotikus zavarra is jellemző lehet.

Ismerősöm, aki nem tudja, milyen ez a betegség, kb. azt mondta, hogy a skizofrének erőszakos baltás gyilkosok. Vagy éppen összekeverte a disszociatív személyiségzavarral. Talán ez a leggyakoribb félreértés.

2018. szept. 17. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
2-es, egyetértek, sokan keverik a kettőt, meg tudathasadásként képzelik el a dolgot. Tudathasadást is jelent, de nem az, csak a neve. Magamon nem vettem észre, hogy vannak pszichotikus és nem pszichotikus szakaszaim. Továbbá sosem hallucináltam még semmit, nem szoktam zavartan viselkedni, nem beszélek zöldségeket. Ezeknek a tüneteknek csak egy része van jelen, és 3-4 fajta skizofrénia van... Azért kérdeztem, mert nagyon sokan nem tudják, milyen ez, sokan keverik a disszociatív személyiségzavarral is.
2018. szept. 17. 20:12
 4/11 anonim ***** válasza:
És neked melyik típusa van? (Ha nem vagyok indiszkrét.)
2018. szept. 17. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Egyszerű (simplex).
2018. szept. 17. 20:59
 6/11 anonim ***** válasza:

Biztos voltam benne. :)

Kell szedned gyógyszert is, vagy hogyan történik ennek a fajtának a kezelése? Antipszichotikum kell?

2018. szept. 17. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Biztos az kéne, de nekem nem jöttek be a gyógyszerek, minimálisan segített régen a zyprexa, de sokat híztam tőle, a következő valami modernebb volt, annak semmi hatása nem volt, úgyhogy abbahagytam. Más dolgokkal próbálkozom, van, amelyik sokkal többet segít. Kérdés, hogy minimalizálni tudja-e a problémát.
2018. szept. 17. 21:09
 8/11 anonim ***** válasza:
Sajnos tudom, de én azt a részét, aki nem megy el beadatni az injekcióját. :(
2018. szept. 17. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
35%

Nekem is egy tudathasadásos személy képe ugrik be elsőre, aki önmagával vitatkozik.


Persze tudom, hogy ez csak egy sztereotípia, és a valóságban jó eséllyel meg sem tudnám mondania skizofrének többségéről, hogy azok. mert nem látszik rajtuk.

Amúgy sajnos nem sokat tudok erről a betegségről, de ennek a kérdésnek a hatására most már utána fogok nézni. Kíváncsivá tett.

2018. szept. 19. 00:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Nem is tudtam, hogy ilyen alfaja is van. Én csak a hebefrén, paranoid, katatón, reziduális, dezorganizált, differenciálatlan típusokat ismerem.
2018. szept. 19. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!