Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Pszichopata vagy szociopata?...

Pszichopata vagy szociopata? Mi a különbség a kettő között? Az általam leírt karakter melyikbe tartozna?

Figyelt kérdés

A jelenlegi irományomban szerepel egy azociopata/pszichopata karakter, azonban nem tudom eldönteni, melyik kategóriába esik. Utánanéztem a neten ennek a kettőnek, illetve a kettő közti különbségnek, de nagyon vegyesek az infók. Egy helyen azt írják, a kettő ugyanaz, csak a pazichopata genetikailag ilyen, a szociopatát pedig a környezete teszi ilyenné. Egy másik forrás (ami elvileg egy pazichológustól származik) azt írja, hogy azon felül hogy a pszichopatizmus genetikai eredetű a szociopatizmus meg nem, a kettő között lényegi különbség van - a szociopata hideg szívű, megfontolt, számító, gondosan előretervező manipulátor, akinek vagy semennyi érzése van, vagy túl kevés ahhoz, hogy felismerje, míg a szociopaták forrófejű, hirtelen haragú manipulátorok, akik nem terveznek annyira előre és nagyobb eséllyel kerülnek rendőrkézre. Továbbá a pszichopata azért árt másoknak, mert ezt élvezi, a szociopata pedig az érdeket nézi, és valamilyen érdeket szem előtt tartva tipor másokra, nem azért, mert örömét leli a szenvedésükben, szimplán nem érdekli senki magán kívül. Megint máshol meg se említik azt, hogy a szociopata “tanult hiba”, a pszichopata meg genetikai rendellenesség. Akkor most melyik is igaz?


A szóban forgó karakter a következő: Egy huszonéves fiú, akinek az anyja egy sorozatgyilkos, egy vérbeli, hollywoodi pszichopata, akinek kimutathatóan rosszul működik az agya, szadista és örömét leli mások szenvedésében (ezért is öl). A fiú genetikailag rendben van, az anyja “hobbija” torzítja el a személyiségét illetve a gyerekkori traumák, a rideg bánásmód. Nem érez együtt másokkal. Tudja, mi számít rossznak (pl. lopni, valakit megverni rossz), de nem érdekli. Az emberekre tárgyakként tekint, amiket helyettesíteni lehet, és csak a saját érdekében közelít meg másokat. A szerelemben nem hisz, nem érti, unaloműzésből és haszonszerzésből randizgat, de csak addig van valakivel, amíg a kapcsolatból származó haszna nagyobb, mint a befektetett energia. Habár bizonyos mértékben érez érzelmeket, általában nyugodt, nem érdekli semmi. Folyamatosan egy “maszkot” visel és átlagosnak mutatja magát azért, hogy kihasználhasson másokat, de alapvetően nem veszélyes, de vannak határai, és ha valaki ezeket átlépi, akkor nem habozik hogy megölje az illetőt (nem mondanám hogy bosszúból vagy haragból, hanem mert “megérdemelte”). A lépéseit nem tervezi meg előre, de alaposan átgondolja mielőtt cselekedne, és folyamatosan igazodik a szituációhoz. Eltünteti maga után az összes nyomot - ha megöl valakit, végigmegy egy tucat lépésen azért, hogy az áldozatot ne lehessen azonosítani és lehetőleg felkutatni sem, és őt ne tudják a gyilkossághoz kötni. Rendkívül intelligens, manipulatív és számító, egyáltalán nem forrófejű, aminek az egyik oldal a szociopatákat leírta (ugyanis én arra tippelek).

Melyik lehet? Szociopata vagy pszochopata? (Ez ugye nagyban függ attól, hogy melyik jellemzés a helyes, ezért nem tudom eldönteni.)



2018. okt. 27. 22:17
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
80%
egyik se létezik. Ezek mind az antiszociális személyiségzavart jelentik. Csak a köznapi használatban ez a 2 pontatlan elnevezés terjedt el helyette
2018. okt. 27. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
79%

Az első hozzászoló véleményét kicsit pontosítanám.

Van szociopata es psichopata is.

Az antiszociális személyiségzavar fogalom mindkét személyiségzavart egybe tömöríti.

A szociopata környezeti hatások, míg a psichopatánál veleszületett dologról vab szó.

2018. okt. 28. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
79%

Érthetőbben: A szociopatát a környezete tette azzá ami.

A pszihopata már ezzel a rendelenességgel született.

Az antiszociális személyiségzavart használjuk mindkettőre.

2018. okt. 28. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 A kérdező kommentje:

Tehát akkor lényegi különbség nincs a kettő között azt leszámítva, hogy honnan ered, ha mondhatom így?

Azt tudom, hogy az antiszociális személyiségzavarok közé tartoznak, bár bevallom, nem igazán értek a pszichológia ezen részéhez és nem is igazán értem a dolgot, ahogy a kérdésemből is lejöhet. Köszönöm a válaszokat :)

Esetleg valaki tudna bővebben írni a dologról, vagy ajánlani egy oldalt, dokumentumot, akármit, amiből alaposabban tudnék tájékozódni? A legjobb az ingyen elérhető forrás lenne, könyvet jelenleg nem áll módomban venni, és mivel csak hobbiból írok, nem is szeretnék túl sokat beleölni a kutatásba :)

2018. okt. 28. 21:57
 5/16 anonim ***** válasza:
73%
2-es. Had tudjam már jobban. Ezt tanulom. NINCS olyan betegség hogy szociopata vagy pszichopata. Ezek olyanok mint az idegösszeroppanást kapott vagy az akaratgyenge vagy a hisztériás kifejezések. A köznyelvben elterjedt pontatlan megfogalmazások. vagy ahhoz hasonló tévhit hogy a skizofréneknek több személyiségük van...
2018. okt. 28. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
73%
+ ez nem a véleményem hanem tény
2018. okt. 28. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
2018. okt. 28. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
100%

és az is baromság hogy a szociopatát a környezete tette azzá ami a pszichopata meg úgy született.

Az antiszociális személyiségzavar egy multifaktoriális betegség. Mind genetikai mind környezeti okok összjátéka vezet a kialakulásához

2018. okt. 28. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:

Értem, köszönöm!

Csak érdekességként, ha tulajdonképpen nem létezik olyan, hogy szociopata meg pszichopata, akkor ezek honnan kerültek a köznyelvbe, és pszichológusok, tudósok, terapeuták miért használják őket továbbra is? Nem szeretném kétségbe vonni amit írtál, ha ezt tanulod, akkor elég egyértelmű, melyikünk is tud többet a dologról.. Csak érdekel.


Ezek szerint a wikipédia (az angol legalábbis) megbízható? Sokszor figyelmeztettek hogy legyek óvatos vele, mert mindenki belenyúlkálhat, olyan emberek is, akik azokat írták és hiszik, amiket a kérdésem első felében írtam le.

2018. okt. 29. 11:06
 10/16 anonim ***** válasza:

az angol wikipédia többnyire igen, főleg ilyen témákban.

Egyébként orvosok (pszichiáterek) kizárt hogy használják ezt a 2 kifejezést.

Honnan ered? nem tudom, de nem értem miért is kéne tudnom :D

2018. okt. 30. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!