Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Milyen okai lehetnek ha...

Milyen okai lehetnek ha valaki krízishelyzetben, rossz lelki állapotban bezárkózik, visszavonul, magába fordul?

Figyelt kérdés

2019. jan. 1. 16:57
 1/8 anonim ***** válasza:
Én is ilyen vagyok és természetes reakciónak tartom. Mert nyugodt aggyal mindig megoldottam az adott problémát, még azt is ami látszólag lehetetlennek tűnt. Az Agykontroll könyvek is erről szólnak, hogy az agy nyugodt állapotában a leghatékonyabb. Betegségből is előbb fel lehet gyógyulni nyugodt környezetben.
2019. jan. 1. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Mert ha kifelé fordulna, akkor még azt a maréknyi embert maga körül is elmarná magától.
2019. jan. 3. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
2-es, ezt kifejtenéd, nem egészen értem, hogy mire gondolsz.
2019. jan. 3. 15:03
 4/8 anonim ***** válasza:
57%

Mert a legtöbb ember a kiegyensúlyozott emberek társaságát keresi. Egy bánatos ember még azt is lehúzza, aki próbál pozitív és vidám lenni, az ilyen embereket kerüli a társadalom, mint a leprást.


De ha logikusan nézzük és elvonatkoztatunk az ultaszociális "szegénykének neki is kijár az, hogy ápolgassák a lelkét" nézőpontoktól, általában milyen krízishelyzetek szoktak lenni? Sokféle, de amivel mondjuk lefedhetjük az emberek 90%-át?


1. Anyagi problémák, pénztelenség: Senki nem akar adni a másiknak és amitől a legtöbb ember még a koldusnál is jobban retteg az a passzív-agresszív ember, aki csak elsírja a másiknak a bánatát, hogy neki mennyire rossz és a másik kellemetlenül érzi magát.


2. Egzisztenciális, munkahelyi, lakhatási gondok: Mindenkinek magának kell megoldani ezeket a problémákat, ha csak nem a közvetlen embernek sír (lakhatásnál főbérlő, munkánál főnök és így tovább), akkor itt is értelmetlen és frusztráló a dolog.


3. Halál, tragédia, valaki elvesztése, betegség, stb. Ez az a dolog, amire nem lehet és nincs is jó válasz. A halottak nem támadnak fel, a visszafordíthatatlan betegségek és egészségkárosodások azért visszafordíthatatlanok, mert jelenleg nem tudjuk őket visszafordítani.


4. Párkapcsolat: Ez is olyan, hogy mindenkinek magának kell megoldani. Ráadásul ha ellenkező nemű az illető és szintén szingli akkor még kényelmetlen is a szitu.


Én egyébként inkább azt figyeltem meg, hogy sok esetben az ellenkezője történik. Én például nyitott vagyok bármilyen emberi kapcsolatra és bármilyen olyan tevékenységre, ami nem túl költséges és valahogy mégis mindig - akár 1,5-2 év inaktivitás után - rendre olyan emberek találnak meg, akiknek kell valami. Úgyhogy aki krízishelyzetben van, az nagyon is gyakran pont ezt a gerinctelen, passzív-agresszív stílust veszi fel, hogy rádír hosszú idő után, találkozzatok, megjelenik a LEGJOBB formáját adva, nagyon látványosan adakozó, akár csak meghív valamire, üljetek le beszélgetni, mert kint hideg vagy kánikula van vagy a szél fúj vagy csak le akar ülni és meginni valamit, vagy magához hív meg és már valóságos svédasztalt terített és egyszerűen nem tudod, hogy legyél arrogáns bunkó és rákérdezz rögtön, hogy "Mi ez az egész?" vagy simán menj bele a játékába és utána várd az elkerülhetetlent, amikor bociszemekkel rád olvassa, hogy ő milyen jó volt hozzád, pedig épp ilyen meg olyan tragédia érte és te meg igazán segíthetnél rajta.


És tudod mi a slusszpoén? Hogy amikor meg én kezdeményezek, akkor még a mindent elsöprő "te hívtál/te akartál találkozni" érvet is felhozza.


Na ezekért kerüli mindenki az ilyen embereket. Mert ezek kétféle kategóriába sorolhatók. NEM összekeverendő a kettő! Az egyik az energia és érzelemvámpír, aki nem akar segíteni önmagán. Bárhogyan próbálnál segíteni rajta (ismétlem: segíteni, nem közhelyeket ismételgetni neki, amit már ezerszer hallott) arra mindig lesz valami kifogása.


A másik pedig aki tényleg rászorul. A fenti 4 kategória függvényében, ha nem olyan a habitusod, hogy segítesz feldolgozni neki egy veszteséget vagy gyászt, akkor inkább csak ártanál neki, ezért kerülöd. Ha nem tudsz neki egzisztenciális, lakhatási és egyéb kérdéskörben segíteni, illetve magadhoz azért nem szeretnéd költöztetni, szintén kerülöd. Ha nem tudod vagy akarod őt anyagilag támogatni, akkor szintén. Végezetül pedig, ha nem akarsz a kerítő(nő)je lenni, akkor párkapcsolati kérdésben sem fogsz tudni neki segíteni. Ha meg még ellenkező nemű is vagy és esetleg esélyes, hogy bejössz neki, akkor valószínűleg már összejöttél volna vele, ha kölcsönös lenne a vonzalom. Ha meg nem, akkor annak is csak frusztráció és esetleges összeveszés a vége.


Mindezeket elkerülendő, normális ember bezárkózik ilyenkor és igyekszik önmaga megoldani a problémáit, hiszen csak saját maga tud segíteni önmagán.

2019. jan. 3. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Utolsó hozzászólónak írnám, hogy a hozzáállásod mintapéldája a urbanizálódott társadalomnak, ahol az emberek elmagányosodnak mert akinek valami komolyabb problémája adódik azon a többiek átlépnek, elfordulnak tőle.A problémák többségét, lehet, hogy neked kell megoldanod, de sokkal könnyebb, ha valaki közben fogja a kezed. Rossz hozzáállás, hogy aki bajban van az csak valamit akar a másiktól és lehúzza azt. Úgy látom a szeretet az ismeretlen fogalom a számodra! Akit szerettünk akkor amikor vidám volt és szórakoztató, azt szeretjük akkor is amikor anyagi gondjai vannak, vagy elhagyta a szerelme, vagy megbetegedett. Tudod a házassagi kötelék szövege sem véletlenül szól úgy, hogy jóban rosszban. A személyes példám az, hogy voltam nagyon beteg. Annyira, hogy műtét után hónapokig lábra sem tudtam állni. Önhibámon kívül kerültem ilyen helyzetbe. Nagyon sok barátom és rokonom van. Illetve vol5, amíg meg nem betegedtem. Akkor mindenki eltűnt. Pedig iszonyatosan nagy szükségem lett volna rájuk. Lelkileg éa fizikailag is. Pl. A tej meg a kenyér nem jön fel a boltból, a gyógyszereim sem sétáltak fel a patikából. Alig maradt mellettem pár ember aki segített fizikailag. Lelkileg senki. Pedig nem síránkoztam, nem sajnáltattam magam és nem hivogattam fel csak ezért 20 éve nem keresett ismerősöket. De azok sem kerestek akikkel pár héttel korábban még együtt nevettünk. Így én is bezárkóztam egyedül amíg jobban lettem. Ez egy ösztönös viselkedés is. Az állatok is elbújnak ha valami bajuk van. Legyen az testi vagy lelki probléma. De mióta meggyógyultam nem keresem azokat akikkel csak együtt nevetni lehet. Az ilyen típusú emberek egyszerűen nem képviselnek érteket! Megjegyzem mikor a barátnőm betegedett meg. Nem volt gyógyítható. És őt is elhagyta mindenki. Mondván...jaj de nyomasztó. Igen az volt. Én nem hagytam el. De ha nekem ilyen szörnyű volt, akkor milyen lehetett neki, aki benne volt. Ez az ilyen embereket nem érdekli?! Pont az ilyen helyzetben van a legnagyobb szüksége valakinek a másikra és pont akkor fordulnak el tőle. Ez undorító.
2019. febr. 22. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
0%

Ahogy már mondtam, beszélgetéssel, tanácsokkal, bárkinek szívesen segítettem, olcsó vagy ingyenes szabadtéri programokra is nyitott voltam mindig is. Csak egy idő után belefárad és belefásul az ember, hogy ha tanácsot adok, akkor arrogáns, érzéketlen bunkó vagyok - igen, racionális vagyok, de a problémák többségét csak racionálisan lehet megoldani, nem rózsaszín unikornisokkal és csillámpónival.


Az orvos is racionálisan fogja kihúzni a fogadat, ami már nem menthető, vagy levágni a lábadat, hogy a tested tovább éljen és ne terjedjen egy fertőzés tovább.


Vannak az életben olyan helyzetek, amikor fel kell dolgozni, el kell fogadni a veszteséget és tovább lépni. És irreleváns, hogy valaki ezt cukormázba csomagolja, vagy nyersen fogalmaz.


Az esetek, amiket felsoroltam egyike sem illik a betegséged példájára. Illetve az a rész, amikor valaki például influenzás vagy fáj a hasa, feje és a halálán van és "Jajj, nem adok puszit, jajj ne gyere át sem.".


A másik, amikor tényleg komoly és/vagy krónikus, gyógyíthatatlan betegsége van. Sok ilyen tapasztalatom nincs, de akkor kezdjük el elemezni. Vegyük a legrosszabbat, például meg fog halni.


Ha van pénze? Ő maga határolódik el mindenkitől, hiszen habzsolni akarja a két kanállal az életet, amíg meg nem hal.


Ha nincs pénze? Akkor minek húzd le, ha nem vagy az a típus, aki tudná ápolgatni a lelkét? Most ezért én dögöljek meg? Vagy nekem kéne rosszul éreznem magam, mert racionális típus vagyok és nem tudok és nem is szeretek hazudni? Az ilyen embernek olyanok társaságára van szüksége, akik ezek a cukormázas, mézesmázos, "Jajj, drágám, majd meglátod jobb lesz. Itt vannak ezek az ezoterikus könyvek, meg a vonzás törvénye, meg az agykontroll meg a hit ereje." meg "Lehet, hogy jobb lesz a túlvilágon és sosem fogsz visszavágyni a Földi életbe."


Egy ilyen szituációban ezzel lehet a legjobban vigasztalni a másikat, nem azzal, hogy "Hát öcsém, ezt nagyon megszívtad, de nézd a jobbik oldalát. Ha eddig csóró voltál, ezután se lett volna sok esélyed, hogy meggazdagodj, ha csak nem nyersz a lottón. És gondolj bele, a fiatal korodat leélted. Oké, az se volt túl jó, de innentől már csak az élet rosszabbik részét úszod meg. Hajtod még évtizedeken keresztül a mókuskereket, másoknak termeled a profitot. Öregszel, pusztulnak a sejtjeid, ráncosodsz, egyre kötöttebbek lesznek az ízületeid, egyre többet kell mozognod és tornásznod már csak azért is, hogy szinten tartsd magad, egyre jobban oda kell figyelned a táplálkozásodra, egyre több szűrővizsgálatra kell majd járnod, már a farkad sem úgy fog működni (ha nő vagy, már nem leszel annyira kívánatos a férfiak körében), őszülsz, kopaszodsz, romlik majd a látásod, hallásod, szaglásod, olyan helyen is szőr nő, ahol eddig nem (és mivel csóró vagy még tartós szőrtelenítésre, hajbeültetésre, ráncfelvarrásra, botoxra sem lesz pénzed), mivel fiatal vagy, nyugdíjad már nem lesz vagy nagyon kevés. Igazából annyira ne sajnáld a dolgot, a jövő úgysem lenne annyira pozitív, pláne számodra. Örülj neki, hogy hamarosan vége és vagy megszűnsz és nem szenvedsz tovább, vagy lesz tényleg valami túlvilág, az meg ki tudja milyen. Igazából egy izgalmas kaland vár rád, próbáld meg így felfogni.


Ezt tudnám mondani, ami szívből jön, őszintén. Szerinted egy ilyen szöveg mennyire segítene egy halálos beteg emberen?

2019. febr. 22. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Te nagyon érzéketlen egy ember vagy. A barátnőm aki haldoklott egyedül volt. A férjén kívül senki nem látogatta. Tudta mindenki, hogy meg dog halni hamar. Ő is. Nagyon gyorsan éppült le. Szörnyű volt nézni. De!!! És itt a lényeg. Egy ilyen helyzetben lévő embernek szeretetre van szüksége. Arra, hogy érezze nincs egyedül. Nagyon hülyesegeket írtál. Látszik, hogy nulla empátiával rendelkezel és életedben nem volt dolgod komoly problémával. A halált pedig csak szirupos filmekben láttad. Aki haldoklik az fél. És nem kell vígasztalni. Sosem mondtam a barátnőmnek, hogy majf jobb lesz, nem vigasztaltam. Nem hazudoztam neki. Felesleges lett volna. Mindketten tudtuk, hogy mi a helyzet. Ő nem volt hívő és nem voltak kimondva a dolgok. Nem volt kimondva, hogy meg fog halni és mi lesz vajon, van e valami a halál után. Én nem hoztam fel a témát. Mert a haldoklás a haldoklóról szól, nem rólad! Ha akart volna beszélni róla akkor elmondtam volna én mit gondolok. Mikor alternatív gyógymódot keresett segítettem utána nézni. Nem kezdte el a kezelést. Nem erőltettem. Minden úgy volt ahogy ő akarta. Segítettem amiben a segítsegemet kérte és jelen voltam. Mellette voltam és ez a legfontosabb ilyenkor. Az utolsó nap is ott voltam. Borzalmas volt végig nézni mennyire szenved és nem tudok a szenvedésén könnyíteni. De ez volt a legjobb döntés. Mert tudta, hogy szeretem és annak ellenére, hogy ilyen állapotban volt hálás vagyok, hogy ismertem és minden lehetséges utolsó percet kihasználtam arra, hogy vele lehessek. Ezt jelenti a barátság és a szeretet amiről neked fogalmad sincs! Sajnos az emberek többségének sem. Azért tarti itt a civilizált társadalom. Az emberek pszichológushoz járnak ahelyett, hogy egymással beszélgetnének.
2019. febr. 23. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
A haldoklónak nem kell semmit mondani! Nem kell vígasztalni! Nem kell a véleményedet elmondani! Csak mellette kell lenni és éreztrtni vele, hogy nincs egyedül és szeretik. Ha kérdései vannak....akkor momdhatod el azt te mit gondolsz az egészről. Ha nincs kérdése, nem akar beszélni róla akkor ez nem a te feladatod. Ez róla szól, nem másról! Ezt értsd meg!
2019. febr. 23. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!