Kezdőoldal » Egészség » Sérülések, balesetek » A tetanusz mindig vörös...

A tetanusz mindig vörös csíkkal jár együtt, ugye?

Figyelt kérdés
megharapott egy kutya, be volt oltva, viszont egy kevés kis horzsolás lett a lábamon. háziorvos tanácsára (képet küldtem) bementem sebészetre tetanusz oltásért, mondta a hölgy hogy ügyelet most nincs, menjek máshova, de miután megnézte a sebem és mondtam hogy pont 24 óra telt el (tudom, előbb kellett volna), mondta hogy nem kell annak, már látható vörös csík lett volna a sebtől. A tetanusz mindig vörös csíkkal jár és 100% hogy nem kaptam el, ugye?
2022. máj. 30. 23:44
 1/10 anonim ***** válasza:
75%
A tetanusznak semmi köze a vörös csíkhoz. Inkább a háziorvosodnak higgyél!
2022. máj. 30. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
60%

Igen, mindig kisebb-nagyobb mértékű csíkkal jár. Egy orvos pedig felismerné, ha "futna a csík".

Kis horzsolást emlegetsz. A tetanusz rendszerint nagyobb/mélyebb, illetve szennyezettebb sebebekben szokott megjelenni. Azt egy anaerob (oxigénkerülő) baktérium okozza, ami elég esélytelen, hogy a kutya fogán életben maradjon. (Egy rozsdás szeg okozta mélyebb sebnél nagyobb a veszély.) Ugyanis a levegőn a baktérium elpusztul. Ha netán volt is rajta, a felszínes sebben oxigénnel érintkezve szintén elpusztul.

A viselkedésedet meg nem mondanám semmiképp felelőtlennek. Most egy kis felületi sérüléstől nem kell egyből a sebészetre rohanni. Persze, nem baj, ha az ember elővigyázatos, de azért amit te csináltál, az nagyon távol áll a felelőtlenségtől. ;-) Eleve szóltál az orvosnak, elmentél a sebészetre, és mellékesen: 11 éves korodban kellett, hogy kapjál tetanusz védőoltást. Ugyan a korodat nem írtad, de stílusodból adódóan nem hiszem, hogy 30 felett lennél. ;-) Szóval esélyes, hogy még védve voltál ellene, bár mondom, ilyen körülmények között eleve nehéz teteanuszt kapni.

De ha netán tényleg elkaptad, akkor sem kell kétségbe esni, kezelhető. Létezik rá "ellenméreg".

Itt láthatsz képet róla (ha érdekel), hogy néz ki a csík: [link]

Ez persze nem pár pec, mire a létfontosságú szervekig eljut. Egyik ismerősömnek volt ilyen. Semmi pánik, bement a kórházba, megmutatta, kapott is ellenagyagot, probléma megoldva.

Ha a cikket el is olvastad, ne ijedj meg, eléggé kattintásvadász írás, ha időben felismerik a vérmérgezést, az gyakorlatilag 100%-ban kezelhető. Akkor van baj, ha az ember túl későn kerül kórházba, napokkal a tünetek megjelenése után, illetve ha nagyon nagy felületű fertőzött sebe van. Szóval nyugi! Holnap, meg holnapután reggel megnézed, és ha nincs szembetűnő piros csík, akkor megnyugszol. ;-) Ha netán mégis lenne, akkor elmész a sebészetre, kapsz egy injekciót, esetleg bent tartanak 1-2 napra megfigyelésre, de ennyi, semmi több.

2022. máj. 31. 00:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
66%
A kutya szájában nincs tetanusz, az anaerob baktérium, oxigén jelenlétében elpusztul, az meg elég sok van egy szájban.
2022. máj. 31. 00:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, viszont tudom hogy udvariatlan dolog ha kérdezek és nem tetszik a válasz amit kapok, de 1 és 3-as nem értek egyet, utánaolvastam és rengeteg helyen említették hogy a tetanusz vörös csíkkal jár, szóval az hatalmas túlzás hogy nincs köze hozzá, még ha tegyük fel 2-esnek nem is lenne igaza. És a kutyaharapásra is szinte mindenhol tetanusz fertőzésre figyelést ajánlottak.
2022. máj. 31. 01:00
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

A piros csík, a vérmérgezés és a tetanusz 3 külön dolog.


A piros csík a nyirokerek gyulladásának a jele. Önmagában nem életveszélyes állapot, antibiotikummal gyógyítható, de könnyen vérmérgezés lehet belőle.


A vérmérgezés (szepszis) fertőzésre adott rendellenes gyulladásos válasz, ami létfontosságú szervek működési zavarával jár. Gyakorlatilag bármilyen kórokozó okozhatja. Nem feltétlenül jár piros csíkkal és nem is kizárólag sebfertőzésből alakulhat ki. Életveszélyes állapot.


A tetanusz egy bizonyos baktérium toxinja által okozott betegség (de nem vérmérgezés), ami testszerte jelentkező izomgörcsökkel jár. Általában intenzív terápiát igénylő életveszélyes állapot. A vörös csíktól teljesen független. Tény, hogy a baktérium nem bírja az oxigént, de előnytelen környezetben spórát képez, ami bárhol fertőzőképes maradhat, kutyák szájában is gyakran előfordul. Szaporodni viszont csak oxigénszegény környezetben tud, ezért csak mélyebb sebben tud fertőzni.


Kis kiterjedésű, felületes sebre nem biztos, hogy kell oltás, de ha az orvos, aki ténylegesen látta a sérülést, azt mondja, akkor érdemes, különösen ha kutya okozta.

2022. máj. 31. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
#5: Örülök, hogy valaki szakszerűen válaszol. Én is valami ilyesmit írtam volna, ha nem lenne voltam már éjfélkor túl fáradt. Így az az egy mondat maradt. #1 voltam.
2022. máj. 31. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Május 29-én történt, ma június 4 van. Semmi bajom. Akkor érdemes még felkeresni a háziorvost?
2022. jún. 4. 23:38
 8/10 A kérdező kommentje:
Illetve visszafordíthatatlan következményekkel járó hibát okoztam?
2022. jún. 4. 23:43
 9/10 A kérdező kommentje:
A fotón amit az orvosnak küldtem tényleg egy apró kis horzsolás volt, vér frissen se volt. Köszönöm a választ, ne gondoljátok hogy nem érdekelt, több embert kérdeztem meg akik azt mondták hogy semmiség, és a kórházban található eligazító kollégának se akartam mondani hogy de én csak azért jobban tudom.
2022. jún. 4. 23:54
 10/10 anonim ***** válasza:
Ha tetanusz lenne, akkor azóta már jelentkeznének a rángatógörcsös mozdulatok. Kollegám idős apja kigyógyult belőle, de azt mondta szörnyű volt.
2022. jún. 5. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!