Kezdőoldal » Egészség » Sérülések, balesetek » Felületi sérülés, lehet bajom?

Felületi sérülés, lehet bajom?

Figyelt kérdés

Nagyon szeretem a kutyákat, tegnap játszottam egy kutyussal, max 4 hónapos lehetett egy hölgy sétáltatta. Sajnos játék közben “megkapott” egy nagyon picit, amit akkor még nem vettem észre, ahogy észrevettem, lefertőtlenítettem, de ugye ők addigra már rég elmentek. Egy nagyon picit vérzett, de nem fájt, most sem fáj, már be is gyógyult. Így nézett ki tegnap: [link]

Nem indult el semmilyen piros csík. De azért kicsit félek, hiszen nem ismertem a kutyust. Én ezzel nem mennék el dokihoz, kiröhögnek, azt se tartom valószínünek, hogy veszett lett volna a kutyus.


2022. dec. 12. 12:36
 1/1 anonim ***** válasza:

Szia!

Egyáltalán nem nevetnének ki, maga a seb nincs begyulladva a kép alapján, de viszont a kutya oltási könyvében ellenőrizni kell, hogy megfelelő időben megkapta-e a veszettség elleni oltásokat. Ez népegészségügyi kötelezettsége is az orvosnak.

Amennyiben ez nem történt meg, vagy a kutya ismeretlen, nem lehet előkeríteni a gazdáját, akkor neked kell kapnod megelőzésképpen vakcinát. Traumatológiai szakrendelésen/osztályon érdemes az oltásért jelentkezni, beutaló nem kell; nem a háziorvosnál, az csak időhúzás. Azt szoktam ilyenkor mondani, 99 %, hogy semmi baj nem lesz, de ne hagyjunk 1 % esélyt sem. Adott esetben-ennek megvannak a kritériumai, hogy mikor szükséges-egy tetanusz ellenes oltásra is szükség lehet. Ez utóbbi leginkább attól függ, hogy mikor kaptál utoljára.

A legjobb az lenne, ha a kutya valahogy előkeríthető lenne, illetve a gazdája, ilyenkor a hatósági állatorvos megfigyelés alá vonja a kutyát, és amennyiben nem jelentkeznek rajta tünetek, és az oltásai is rendben vannak, akkor neked nem kell szurikat kapni, max. 1 tetanusz elleni oltást, amennyiben az a kritériumok alapján szükséges.

Ha van kérdés, privátban szívesen válaszolok.

———

Tisztelt Kérdező!

Tájékoztatom, hogy az általam írt válasz informatív jellegű, célja leginkább az, hogy az adott kérdéssel kapcsolatban a legjobb tudásom szerint tájékoztassam Önt. Orvosi diplomával és érvényes működési engedéllyel rendelkezem, azonban bizonyos, hogy a medicina szerteágazó keretein belül mindent átfogó ismerettel sem én, sem a többi orvos sem rendelkezhet, de természetesen a kérdésének megválaszolása előtt—amennyiben szükségesnek látom—, tájékozódom az adott kérdést illető legfontosabb szakmai irányelvekről, valamint a Bizonyítékokon Alapuló Orvoslás (Evidence Based Medicine) ajánlásait veszem figyelembe, kiegészítve saját ismereteimmel és tapasztalataimmal.

Mindazonáltal tudnia kell, hogy egy kórkép kezelését számos tényező befolyásolhatja (pl. a beteg neme, kórelőzménye, fennálló egyéb betegségei, rendszeresen szedett gyógyszerei, genetikai tényezők, káros szenvedélyei, stb.), melyekről nekem egy anonim platformon nyilvánvalóan nem lehet tudomásom.

Ezért aztán válaszom semmiképpen nem tekinthető orvosi utasításnak, az Önt ismerő kezelőorvosnak az instrukciói szükségesek gyógyulásához, jóllétéhez; még ha a kollégával a véleményünk nem is egyezik, az egészségügyi jogszabályok—bizonyos keretek közt—lehetővé teszik a gyógyítás szabadságát (1997. évi CLIV. Tv. —>egészségügyi törvény), természetesen a beteg tájékoztatásával egyidejűen.

Tudnia kell, hogy válaszadásom nem minősül egészségügyi tevékenységnek, anyagi haszonszerzési motiváció nem áll mögötte.

2022. dec. 12. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!