Kezdőoldal » Egészség » Sérülések, balesetek » Ránduláskor megnyúlt ínszalag...

Ránduláskor megnyúlt ínszalag hány nap alatt rövidül vissza eredeti hosszára?

Figyelt kérdés
Középkorú embernél. Pihentetett ínszalag.

2023. máj. 12. 12:01
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
35%
90-100
2023. máj. 12. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Azt nem hiszem.
2023. máj. 12. 12:22
 3/11 anonim ***** válasza:
67%

Milye rándult is meg pontosan?

Izmot tartott ín? Valamilyen ízületi szalag? Maga az ízület rándult?


Gyógyulás alapvetően hosszú folyamat, de rándulást követően sportba vissza lehet térni 1-2 hét után.

2023. máj. 12. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm, az ínszalagról azért kérdeztem, mert megnyúlt állapotban nem szeretném terhelni, lépésben sem. Szerintem külboka, közvetlen a sérülés után nem fájt, vagy alig, a lábujjaimat egyenként mozgatva akkor a "mutatóujj" megmozdítása fájt. kb. 6 óra elteltével kezdett el fájni, nem dagadt be, vagy minimálisan, nem lila. Ha ráálok, fáj.

Gödörbe léptem (kb. 30cm), nagyot zökkentem, de megtartott a lábam, talán jobb lett volna, ha nem teszi.

2023. máj. 12. 14:24
 5/11 anonim ***** válasza:

Megtartott a lábad, ez a feladata, de az sima szalag. :)

Ne tarts túlságosan feszesen, mozgasd az első pillanattól fogva, egyre nagyobb és nagyobb tartományban míg eléri az eredeti (másik lábbal szimmetrikusan) Fájdalom enyhülni fog és jó lesz.

Nekem is pont ugyanez volt a hétvégén, igaz én még raktam fel magamnak tapet is, mert nekem szalagjaim már nincsenek olyan állapotban + ha már elvégeztem a képzést, akkor legyen haszna magamnak is :D

De kezd el mozgatni a lábad minden irányba és jövő hétre már nem lesz semmi. Ha nagyon védelmezed és meg se mered mozdítani, akkor csak sokkal nehezebb és fájdalmasabb lesz a mozgatás, ami így is-úgy is kelleni fog.

Ütést követően persze, hogy fáj most, de mi nem fájna amit esetleg beversz/ráesel?

Esetleg flectort lehet rá kenni.

2023. máj. 12. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

Veled is ez történt, akkor neked is türelmesnek kell lenni, ez a legnehezebb talán, meg a kétség.

Velem volt már többször olyan, hogy túra közben rossz úton megcsúszott az egyik lábam, reflexszerűen engedtem magam lejjebb, és a másik lábbal puhán megfogtam a súlyom. Itt más volt.

Az bíztató, amit írsz, úgy érted a mozgatást, hogy a levegőben? Jó, hogy írod, mert maximum megtámasztom kicsit magam a sérült lábammal, ha állok, vagy azt sem. Nekem elég friss, tegnapi. Nem tettem rá semmit. Annyit tudok, azért érdemes nem mozdulatlanságra ítélni (gipsz, persze az itt nem jön szóba), hogy ne tapadjanak le a szalagok, izmok, ha jól írom. A letapadás végbemenésének is kell valamennyi idő, úgyhogy az időzítés megfelelősége bizonyára fontos. Amíg fáj, addig nem tudom, mennyire érdemes mozgatni, hiszen szerintem azt jelzi a fájdalom, hogy hagyjam békén :) regenerálódni akar, ne zavarjam.

2023. máj. 12. 20:32
 7/11 anonim ***** válasza:
52%

Nekem szombati a dolog, de mindennap volt dolgom, úgyhogy max picikét lassabban de mindenhez használtam.

Megesik, hogy az ember másképp reagál, meg gödröt nehezebb is kiszámítani, de szerencsére ránduláskor nincs olyan komoly probléma :) Ha mindhárom külső szalag szakadt volna, na akkor az aztán lenne probléma, nem kicsit :D

Mozgatást alapvetően úgy, hogy levegőben, amikor próbálod a mozgástartomány növelni, de jó az irodában/buszon, amikor csak ül az ember. De járáshoz is használd a lábad, nyilván most nem ajánlatos a futás, de nem is kell egy lábon ugrálni. Max picit sántítasz, de figyelj arra, hogy ne “szokj rá”. Kicsit furán hangozhat de sokszor az emberek megszokják a dolgot és akkor is így járnak, amikor már nem is fáj semmi.

De persze gipsz abszolút nem szükséges, manapság ez már nem egy ajánlatos dolog. Akár amiatt is mert az izom is gyengülni fog, keringés sem olyan ha nem mozog az adott végtag, ami meg aztán szalagtól kezdve mindenre kihat. Főleg hogy utána meg azért fog fájni minden, mert nem mozog az ember.

Rándulásnál tényleg a lényeg, jegelés ha kell, esetleg 1-2 kenőcs, meg a mozgás. Utána pikk-pakk elmúlik a fájdalom és egy hét után fel se fog tűnni. (Sport meg inkább 1.5-2 hét után jöhet vissza)

Fájdalom valamennyire ott van, de ha határon dolgozol, akkor jól mehet a dolog. Pl: mindkét láb spiccelés és a sérült addig mozgatva, amíg nem jön a fájdalom. Majd pipa, ott is ugyanez. Észre fogod venni hogy 3-4 spicc-pipa után egyre nagyobb lesz ez a mozgás és másnapra meg ott lesz az első fájdalomérzet, ahol előtte való nap a 3.-4. körül volt. Gyorsan rendbe jössz majd :)

2023. máj. 12. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Tegnap este mikor a zoknit levettem, látszott, hogy be van dagadva, az ujjak is, a boltozatnál is, utóbbinál inkább éreztem, és a másik láb mellett látszott. Reggelre lement ez a nem nagy dagadás. Úgyhogy ráállni nem merek egyelőre, tartok tőle, hogy az ínszalagot a visszarövidülésben akadályoznám, azaz ha elhamarkodom, akkor nagyon kitolódhat a gyógyulási idő. A fáslin gondolkodom, hogy majd esetleg úgy állnék rá, és azzal gyalogolnék, de ahogy írod, a vérkeringés gátlása nem lenne előnyös, és a fásli is gátolja.

Ezt a levegőben mozgatást jól leírtad, nem ismertem.

Akkor ma már egyhetes gyógyulási fázisban tartasz, már ennél nem több időt kell akkor kibírnod várhatóan.

A bicegés megszokása teljesen hihető.

Sajnos a sérülés megszerzése után is mászkáltam, és néhány óra elteltével egy kb.5-6 km-t komótosan, de lesétáltam.

2023. máj. 13. 11:10
 9/11 anonim ***** válasza:

Én is túra közben sérültem meg, úgyhogy várt rám jó pár km mire leértem, de hidd el, hogy gyógyulásban nem fog akadályozni mozgás és óvatosan terhelés. Akkor lenne rosszabb a dolog, ha ismét befordulna magad alá a lábad vagy komolyabban sportolnál (futás-ugrálás)

Félelem ilyenkor ne gátoljon annyira az életben, mert sokszor emiatt alakul ki rossz tartás-járásmód, amivel elhúzódik a gyógyulás és nem is lesz jó a végső állapot. (lásd bicegés hónapokkal később is) Nyugodtan tedd le a talpad, ne "törlődjön" ki a járás mintája az életedből, az ha picit rövidebb ideig terheled, az nem baj, csak azt is max 2-3 napig csináld, ne tovább.


Ha megtudod tartani a lábad kb egyenesen, a lábszár folytatásaként és a lábfejed is kb 90 fokosan(az jó ha megy jobban is mozgatáskor), ahogy felül és lent bal oldalt ( [link] akkor nem annyira szükséges a fáslizás, főleg, hogy nem olyan könnyű ráérezni arra, hogy mikor elég feszes de mégsem túl feszes az anyag és megfelelő irányt is figyelembe kell tartani. Ha van félelem, akkor pedig később a fásli elhagyása is előhozhatja ezeket, ami még plusz nehézségeket adhat, de jobb testtudattal és ésszel simán elkerülhető ez az egész. (én zokni, cipő tágítása miatt nem akartam fáslizni, inkább figyeltem, hogy mikor megyek és nincs rajta teher, akkor ne kerüljön semmilyen kényszertartásba és hogy mozogassam, ahogy tudom)


Duzzanatra mehet óvatos jegelés (törcsin keresztül, 15 percig) lényeg, hogy ne közvetlen bőrre és ne sokáig mert áthűl az a terület, aztán ha lentebb ment a duzzanat, az se fog kelleni.


1 hét után igazából már sportba is vissza lehet engedni minden beteget, úgyhogy én magam se szeretnék már több napot ezzel "szórakozni". Én is kicsit féltem mozgatni, első 1-2 nap sántikáltam picit, de ott is épp annyit, hogy egy hangyányival kevesebb ideig volt lendítő fázisban a másik lábam, utána mozgatás és terhelés is volt, rendesen lépcsőztem, utaztam buszon-metrón-vonaton, sétáltam úgy, ahogy szoktam, tegnap még a szupináló mozgás (fenti kép jobb oldal) ment picikét nehzebben, de ma már kényelmesen vagyok így is.

Hamar elfog menni ez a pár nap, ne félj :)

2023. máj. 13. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

Nagyon optimista vagy :)

Meg tudom úgy tartani a lábam, ahogy írtad.

A félelem nem feltétlenül rossz dolog, megakadályozhat abban, hogy pl. kárt okozzak magamban. Nem tudom, a megnyúlt ínszalag mikorra rövidül vissza, mert ha ráállok, akkor a nyújtására segítek rá, ami nem jó.

2023. máj. 14. 12:08
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!