Kezdőoldal » Egészség » Sérülések, balesetek » Lábsérülés utáni pánikbetegség...

Lábsérülés utáni pánikbetegséget hogyan küzdjem le?

Figyelt kérdés

Történt egy térdficamom, ami után kaptam egy térdrögzítőt és 2-2,5 hét aktív fekvésre, pihentetésre (jegelés, polcolás) utasítottak. Betartottam mindent, csak a lakáson belül közlekedtem a fürdőszoba, konyha és az ágy között. Beszereztem egy könyökmankót is, amivel könnyebbnek találtam a mozgást, hogy tényleg kevésbé terheljem a rossz lábamat.

Megyek néhány nap múlva gyógytornára, 2 hétig mindennap. Ezért is a napokban kezdtem magam hozzászoktatni a “való élethez”, hiszen ennyi fekvés után biztosan el fogok fáradni, ha neki indulok az sztk-nak.

A házunk mellett teljesen autómentes, egyenes, tiszta sétáló járdán tudok gyakorolni, semmi úgymond ijesztő vagy váratlan közlekedési helyzet nem adódik itt, úton se kell átmenni, és messzire se kell menni a lakástól, illetve sosem egyedül megyek. De mégis hirtelen bepánikolok, ha olyan helyen megyünk, ahol nincs mondjuk egy fal vagy pad vagy bármi és erősen kapaszkodom a páromba, másik oldalamon a mankó. Ha elenged, és csak egyetlen lépésre megy tőlem, már elkezdek hirtelen szédülni, remegni és azt hiszem ott menten összeesek és persze ekkor a térdem is bizonytalanná válik és elkezdek félni az újbóli ficam lehetősége miatt is (hiába van rajtam a térdrögzítő).

Próbáltam tegnap a házban egy nagyobb üres térben ugyanezt, hogy egyedül mennék, mankóval, egy párszor el is mentem faltól falig és nagyon örültem, hogy menni fog a gyógyulás, erre hirtelen egyszer csak megint belém vágott a pánik, szédülni kezdtem, és félni, hogy össze fogok esni. Pedig nem is a tér közepén voltam.. Párom pár lépés távolságból figyelt rám végig és ugrott is, amikor látta, hogy rosszul lettem. És annyira megijedtem, hogy 1 óráig remegtem ágyban fekve is, és ma nem tudom merjek-e gyakorolni, de muszáj lenne visszaszoknom. De mi van, ha tényleg elesek?! Hogy a fenébe küzdjem le ezeket a dolgokat??

Az igazság az, hogy nem első alkalom az életemben, hogy ficamom volt és már párszor le kellett küzdenem hasonló pánikrohamokat az életemben ficamok utáni gyógyulás során, de az lófitty volt ehhez képest. Pár nap-1 hét után éltem is az életemet mindig. Ennyit nem is feküdtem, meg nem voltam itthon “bezárva” sose… és térdrögzítőm illetve mankóm se volt. És most így úgymond könnyített helyzetben még nagyobb pánikrohamaim vannak és érzem, hogy mindez irreális és ezért is félek nagyon, hogy ebből hogyan tudok kigyógyulni és élni újra az életemet? Nagyon mozgalmas életem van egyébként: munka, háztartás, utazások, rokon-barátlátogatások, koncertekre járok, sokszor tök egyedül járom a világot… most meg a lakásból nem merek kimozdulni… Ezért is vagyok nagyon belebetegedve a mostani helyzetembe….

Szerencsémre talán lesz műtétem is idén, és végleg megszűnik a térdficamosságom remélhetőleg. De az még odébb van.

Amúgy elvileg szalagprobléma és amióta ezt megtudtam, tényleg betegesen rettegek az újabb ficamtól. Ez se segít pszichésen. De szeretnék meggyógyulni, mert tisztában vagyok vele, hogy inkább irreálisak a félelmeim, mint jogosak és ugyan visszafogottabban, de tudnám élni az életemet, lábamat kímélve és vigyázva rá.

Volt már valaki hasonló helyzetben? Mi a jó terápia erre? Ha lehet, nem szívesen szednék semmiféle gyógyszert, ezért is szeretném magamtól megoldani, mert gondolom biztosan begyógyszereznének, ha pszichológushoz fordulnék. Vagy nem? De mondjuk nincs időm heteket se várni rendelésekre. Úgyhogy csak az önterápia jöhet szóba egyelőre. Ebben kérnék tanácsot első sorban olyanoktól, akik már átéltek ilyet, vagy tapasztaltak családon belül.

Bántó kommentektől kíméljetek, mert így is van elég bajom. :(


Nagyon szépen köszönöm előre is.

34/N



jan. 9. 05:59
 1/7 anonim ***** válasza:

"De mi van, ha tényleg elesek?!"


Hát semmi. Hányszor estél már el eddig, és még mindig élsz. 34 évesen nem kell attól tartanod, hogy egy esésnek komolyabb következményei lennének.

jan. 9. 06:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Nagyon nagyon megértelek! Én kamaszkoromban mentem át ezen, volt kétszer is, hogy elestem, de tényleg semmi sem történt. Viszont ha orvosnál mondtam a félelmeim, kivétel nélkül mindegyik lehülyézett, hogy amit érzek az vagy egyszerűen nincs, vagy hogy anyám a hibás, mert el vagyok kényeztetve... Voltam párszor magán úton pszichológusnál, de az sem segített sokat, lehet, hogy valami hozzáértő tudna segíteni, engem ott is csak bsztattak, hogy oké, hogy félek, de ez egy hülyeség...

Végül kb 1 év volt, mire elmúltak ezek a félelmeim, de mindent csináltam közben ugyanúgy, nem hagytam, hogy megállítson, pedig volt olyan, hogy a suliból hazafelé megbotlottam (el se estem), és ettől pánikrohamot kaptam.

jan. 9. 06:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Azért ez nem teljesen így van. Valóban gyerekként rengeteget estem: bicajról, vagy küszöbökön átesve vagy csak úgy mindig volt valami sérülésem és még itt vagyok. De amikor vigyáznom kell a térdemre, hogy ne legyen még nagyobb baj, kifejezetten kímélnem is kell, akkor egy esésnek bizony lehetnek durva következményei, amikbe nem szeretnék belegondolni! Ne úgy gondolkozz, mintha te esnél el teljesen egészséges végtagokkal.
jan. 9. 06:48
 4/7 A kérdező kommentje:
Kedves 2-es: csak simán elestél? Mármint nem volt ficamod vagy bármi egyéb, ha jól értem? És megbotlottál vagy csak megszédültél és puff estél? Szegénykém. Na igen! Látod, ezért nem nagyon akarok orvosokhoz fordulni, meg hogy hozzászokjak esetleg valami gyógyszerhez is.. az nem hiányzik!
jan. 9. 06:51
 5/7 anonim ***** válasza:

Akinek ilyen félelmei fakadnak egy sérülésből, az miért itt akar választ kapni? Most komolyan, én nem tudnám elképzelni hogy a boltostól vagy a virágárústól kérjek tanácsot az ilyen panaszaimra. Egyébként én mindig kikérem a chat.gpt válaszát, mert nagyon hasznos válaszokat tud adni, bármilyen kérdést teszel is fel.

[link]

jan. 9. 07:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
4# 2# vagyok. Térdficamom volt, sportolás közben nekemszaladtak és úgy. Minden más, amit írtam, ezután történt.
jan. 9. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Trauma. Nekem kocsi balesetem volt,megrándult a nyakam és azóta szenvedek vele sokszor. Bármikor kocsiba ülök,ha tehetném 4 övvel is bekötném magamat. Ha kicsit gyorsabban megyünk, vagy agresszívebb a sofőr,megijedek és elképzelem fejben hogy balesetem lesz újra és a nyakamnak baja lesz. :/ Bár nekem nem lesz pánikrohamom(egyetlen egyszer volt,nem kívánom senkinek) ,mégis azóta valami megváltozott bennem szóval teljes mértékben megértelek kérdező. Próbáld ki egyszer otthon amikor neki állsz sétálni minden nélkül azt,hogy előveszel a fagyóból valami jég hideget és amikor úgy érzed hogy rád tör a roham,szorongasd a kezedben vagy a lábadra,combodra..ahol érzed hogy visszakapcsolna az agyad. Jobbulást kívánok és remélem feltudod építeni magadban a hidat ami ezen àtsegít.
jan. 10. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!