Kezdőoldal » Egészség » Szemproblémák » Egy vak ember hogyan képzeli...

Egy vak ember hogyan képzeli el a világot?

Figyelt kérdés
Egy vak ember, aki vaknak születik hogy tudja elkepzelni milyen a világ? Hogy tudja elkepzelni hogy néz ki egy ember? Mikna színek? Egyaltalán eltud valamit kepzelni ha egész életében semmit nem latott?

2018. szept. 30. 01:54
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
0%
Ez egy jó kérdés. Egyáltalán miről álmodhat? hangokról érzésekről vagy mi
2018. szept. 30. 02:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
31%

A világot persze hogy el tudja, azt is hogy hogy néz ki egy ember (ha megtaperolhatja az arcát).


Magáról a látásról, szinekről pedig csak fogalmai lehetnek, ugyanúgy, ahogy te is felfogod, hogy a denevérek visszhanggal tájékozódnak, a kígyóknál a "hőlátás".


Van róla fogalmad, milyen lehet, ha sokat olvasol róla el is tudod képzelni, de érezni, teljesen átérezni már nem.

2018. szept. 30. 04:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
96%

Tárgyakat tapintás alapján tudjuk elképzelni.

Embereket is el tudjuk képzelni, de pl. arcvonásokat nem lehet se kitapintani se elképzelni.

Színekről tényleg csak fogalmaim vannak, meg amit fizika fénytani részéből megtanultam, de átadni ezt soha nem lehet.


Tudom, mi az az RGB színkeverés, a CMYK, mégse lehet átadni, milyen lehet színeket látni.


Mindenről álmodunk, hangokról, érzésekről, kivéve a látást.

Ha valaki később vesztette el látását, tud a látó korából megszerzett emlékképekkel álmodni, vagy annak alapján valamit elképzelni álomban a jelenre vonatkoztatva.

Ismertem több embert is, akik később vesztették el látásukat.

Egyik álmodott rólam egyszer (látóként nem ismert engem, csak megvakulása után).

Kérdeztem tőle, milyen voltam álmában, hogy néztem ki.

Mondta, hogy úgy néztem ki, mint egyik volt barátja, akit látó korából ismert.


Született vakoknál REM fázis sincs álmodáskor, nem mozog a szem, legalábbis nálam nincs, ez biztos.


Egy született vak.

2018. szept. 30. 06:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
88%

3-as

Amit láttok, az egy homogén felület? Teljesen egyforma mindenhol?

2018. szept. 30. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
93%

Feltételezem arra gondolsz, hogy "a vak is érzékel valamit a szemével".

Semmit nem látunk (látónak ezt a legnehezebb elképzelni). Nincs feketeség, se sötétség, "semmi" van. Nem arról van szó, hogy "sötétet látunk csak nem tudunk róla", mert ha látnánk valamilyen szinten sötétet, akkor az azt jelentené, hogy működne a szem, a látás valamilyen szinten. Teljesen mindegy hogy be van csukva vagy ki van nyitva a szemem, hogy nappal van -e vagy éjjel, "mindig ugyanolyan". Ha ég a lámpa, irányát nem tudom megmondani. Adott szobámban az ablak irányát sem.

2018. okt. 1. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
91%

Ezt értem, de azt honnan tudod, hogy amit láttok, azt a semmit, mi nem feketének hívjuk-e éppen ? Vagy szürkénak, vagy fehérnek ?

Bár az igaz, hogy, aki korábban látott, annak van összehasonlítási alapja.

2018. okt. 1. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
93%
Így van, aki korábban látott és látását elveszíti, ő is a semmit látja, ha feketét látna, arról lenne ismerete, mivel látó korából vannak tapasztalatai.
2018. okt. 2. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
93%

#7, nem egészen...

Én néhány éve nem látok. Nem feketét, nem a semmit látom, hanem színes foltokat. Becsukott, kinyitott szemmel, ugyan azokat a színes foltokat.

Nem minden vak látja ugyan azt.

Olvastam olyat, aki látott korábban, és igen, írta, a semmit látja. Nem fekete, nem szürke, hanem semmi. Azt írta leírni és elképzelni is képtelenség milyen is az.

Másik illető, aki szintén látott korábban, az azt írta, feketét lát, középen pedig a semmi van.

Még másik korábban látó illető pedig szintén színes foltokat lát mint én.


Viszont az valóban érdekes kérdés, egy született vak mit is láthat valójában. Mert neki, azaz neked nincs semmi viszonyítási alapod. Ahogy feljebb írtad is, nem ismeritek a színeket...

Meg ugye a vakságnak is több oka van.

Pl. van akinek a szürkehályog fedi el a szemét, de annyira, hogy nem lehet leműteni. Amiatt nem lát. Neki pl. lehet, hogy működik a szeme (ezt csak a saját hozzá nem értő fejemből írom/, csak eltakarja a képet a hályog.

2018. okt. 2. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
92%

Igen, ez így van, ahogy fentebb írtad, nem úgy akartam fogalmazni, hogy amit írtam, "azon kívül semmi nem létezik".

Nekem is mondtak ilyeneket többen is, mint amit fentebb írtál. Mondtak olyat is (szintén aki látását elvesztette felnőttként), hogy pl. megfog egy tárgyat és olyan érzése van, mintha a szemével látná is az adott tárgyat, de ez csak illúzió.

Kicsit (nagyon) más téma, de olyan is van, aki aliglátónak minősül (látása olvasásra nem használható, de tárgyakat ki tud kerülni, színeket-személyeket felismer) azt állítja magáról, hogy egyáltalán, abszolut semmit sem lát.

Született vakoknál, akiknél semmilyen receptor nem működik, tényleg a "semmi" lehet, nem fekete, nem sötét, nem foltok, hanem semmi.

Valószínűleg aki valamiért elveszti mindkét szemét, amelyeket műszemmel helyettesítenek, ő is a semmit fogja látni.

2018. okt. 2. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
79%

Ez a fantomlátás, vagy nem tudom minek nevezhető, nálam is megvan a mai napig.

Sőt, egyre többször veszem észre, ahogy visszaemlékszek valami eseményre, olyan mintha mindent láttam volna. Visszaemlékezve látom a környezetet, látom az embereket/főleg ha ismerősökkel voltam...


Amit írtál, hogy az illető lát színeket, embereket felismer...de mégis totál vaknak vallja magát, ez nagyon érdekes. Mennyire mélyedtetek bele? Nem mondta, akkor hogy láthatja ezeket, ha szerinte nem lát?

2018. okt. 2. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!