Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Mit egyek, hogy visszaszerezze...

Mit egyek, hogy visszaszerezzem az elvesztett izmaimat?

Figyelt kérdés

Sajnos nagyon sok stresszt okozott az online oktatás alatti diplomázás, államvizsga, tanulás, mindemellett munka stb. és ez negatívan befolyásolta az étkezésemet és a súlyomat.

Keveset ettem vagy össze-vissza (vagy éppenséggel semmit). Sokszor törtek rám falásrohamok, amikor olyan ételeket kívántam amiket nagyon ritkán vagy soha és 3 napig zabáltam aztán semmit nem kívántam. Ezelőtt sosem ettem meg egyedül egy evés alatt egész tábla csokit, egy üveg nutellát de ez is megtörtént sok más mellett...

Szerencsére elmúlt a stresszhelyzet fő kiváltó oka, viszont amikor a tükörbe nézek újra stresszelni támad kedvem. A nem evés - falásrohamok eredményeként a testem az izmaimon élt. Anno volt 11-line abs (ennek nem tudom mi a szép magyar neve), fomrás karok lábak, szép hát. Erre mi maradt..? Úgy néz ki a testem mint egy sovány gyereké. A menstruációm megmaradt tehát abban reménykedek, hogy még nincs annyira késő.

Az edzést meg szeretném tartani mert élvezem; azért edzek itthon, hogy jobban menjen a sport, de emellett az étkezés mellett nem lesz jó.

Attól félek ha visszaállok egy "rendes" étrendre akkor csak hízni fogok és nem izmot építeni mert egyértelműen raktározni fog a szervezetem. Már lassan ott tartok, hogy nem érdekel, le kell nyelni a békát és akkor felhízok x kilóra de onnan legalább lesz kilátás és lehet hova izmosodni.

Az is gondot okoz napi szinten, hogy glutén- és laktózérzékeny vagyok elég erőteljesen, kisgyerekkorom óta tehát az emésztőrendszerem teljesítőképessége a nullát közelíti. Gondolom nem tettem neki semmi jót ezzel az éhezés-zabálás ciklussal ami közel 2 hónapig tartott.

Ma 2200 kcal körül ettem értelmes kajákat pl. reggelire görög joghurt gyümölccsel, proteinszelet edzés után, ebédre kínai üvegtészta zöldségekkel délután ettem egy zacskó lencsechips-et (azt hiszem az volt vagy valami ""egészséges"" változat) vegán májkrémmel. Ezeken korábban vidáman megéltem, most meg a falat kaparom és képtelen vagyok aludni mert éhes vagyok. Nagyon éhes.

Fogalmam sincs ebből merre lenne a kiút vagy hogyan kellene föltenni a megfelelő kérdést. A szüleimnek csak egy részét árultam el a helyeztnek- ők nem tudnak a falásrohamaimról, viszont arról hogy elképesztően (látszólag indokolatlanul) puffadok és "ok nélkül" hasmenésem van. Sajnos már lassan magánúton is nehéz lesz gasztroenterológust találni aki az ételérzékenységeim mellett hajlandó lesz velem értelmesen foglalkozni.

Az feltűnt, hogy valami hiányom biztosan van vitaminok terén és láttam sokan ajánlották a krómot másoknak ugyanis én is szinte csak édességet zabálok ha rámtör a "roham",viszont nem érzem úgy hogy a cukrot hiányolnám mert pl az almát is kellően édesnek tudom érezni és finomnak (sajnos nem tudom megmérni a vércukrom itthon). A vérnyomásom egyre alacsonyabb (mindig is az volt) a pulzusom viszonlag magas és több nap előfordul hogy dugul a fülem emiatt. Sokszor vagyok morcos ok nélkül, nem tudok aludni éjszaka, délután viszont székben ülve is el tudok szenderedni. Ennek ellenére az edzésen való teljesítményem nem változott - én vittem lejjebb a terhelést amikor ismét nekiálltam, hogy ne sérüljek le. Gondolom ezek mind a megvonás-túlevés miatt jöttek elő.

Ezek után hogyan lehet visszaállni a rendes életre? Illetve milyen orvoshoz/szakemberhez kell fordulni? Kinek kell szólni? (Mivel felnőtt ember vagyok -21- a szüleimnek nem szóltam mert ők először leszidnának, összevesznének velem, aztán bepánikolnának a helyzet miatt, viszont most velük együtt élek a vírushelyzet miatt tehát valamit tenni kell és szívesen intézném egyedül.)

Úgy gondolom fejben minden rendben mert felfogom mi történt és miért, de helyesen szeretném helyrehozni ami történt és elhízás helyett "jól" szeretnék hízni. Csak vissza szeretnék térni oda ahol voltam.

Tanácsok, ötletek esetleg?



2021. febr. 5. 23:50
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Tanuljátok már meg a TL,DR funkcióját, ami 1-2 mondatos összefoglalást jelent...


Fehérjét kell fogyasztanod, kb. 2.5-3 g/ttkg, ezen kívül súlyzós edzés heti 3-4 alkalommal. Kilokalóriákban 2500-3000 egy nap, CH és zsír aránya amatőr szinten nem túl fontos. Komplexebb gyakorlatok ajánlottak (squat, deadlift, benchpress). Legalább napi 8 óra alvás, kevés stressz, elegendő folyadék. Kihagytam valamit?

2021. febr. 6. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Feltéve, ha férfi vagy. Bocs, nem olvastam bele a leírásba. Első voltam.
2021. febr. 6. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Egyél húst és tojást, ne ilyen feldolgozott vackokat, mint vegán májkrém, lencsechips meg proteinszelet. Minőségi fehérjére van szükséged, amiket írtál, abban alig van. Nem csodálkozom, hogy 2200 kcal mellett is éhes vagy.

Ha laktózmentes tejtermékeket ehetsz, akkor esetleg túró és minőségi sajt is mehet. Nézd meg, miben mennyi fehérje van, és mérd ki magadnak, hogy eleget egyél ezekből. Legalább 1 g, de inkább 1,5 g/testsúlykilogrammot célozd meg fehérjéből.

Szénhidráttal és zsírral kapcsolatban egyelőre arra figyelj, hogy egyik se legyen túlzottan alacsony.

2021. febr. 6. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a tanácsot egyébként teljesen igazad van! Néha csak annyi szükséges hogy valaki az egyszerű dolgokat az orrunk elé rakja.

Egyébként tojásból bármikor bármennyit megtudnék enni csak egy kicsit elriasztott hogy mennyi kalória van benne.

A hússal meg az a helyzet hogy elég régies felfogású családból származok és most itthon vagyok a vírus miatt a szüleimmel. Nálunk az a szokás hogy hetente egyszer max kétszer eszünk húst mert a mamáék anno nagyon szegények voltak és ennyire volt pénz. Én meg ebbe nőttem föl és nagyon magamra kéne "erőszakolnom" a rendszeres húsfogyasztást. A tofura mint ennek kiegészítése mit gondolnál?

Oh tényleg és a túrót is nagyon szeretem azt is könnyen meg tudom oldani a sajttal együtt.

2021. febr. 20. 08:33
 5/6 anonim ***** válasza:

Ehetsz néha tofut, de sokkal kevesebb fehérje van benne, mint a húsban (12% vs. 20-30%). A húsban több a cink, szelén, B vitaminok (B12 is, ami a tofuban nincs). Nekem azért sem szimpatikus, mert erősen feldolgozott étel.

Az ételeket én nem a kalóriatartalmuk, hanem az összetételük alapján szoktam rangsorolni. Napi 3 tojásban nagyon sok vitamin van, köztük kolin és biotin is, emellett szelén és jód, 19 g fehérje, és mindez kb. 230 kcal, ami szerintem egyáltalán nem sok.

2021. febr. 20. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 CsakAKommenteketJöttemOlvasni ***** válasza:

Ha nem eszel husit, komplettálj (kombináld az ételeket egy étkezés alatt)

Gabonát hüvelyessel, magvakkal együtt érdemes fogyasztani, de ez nem olyan nehéz feladat, mert ez sokszor zsigerből jön az embernél étkezés közben is.

.

pl.

humuszos, mogyoróvajas kenyér, lencse/bab/sárgaborsófőzelék kenyérrel/galuskával, chilis bab (akár húsmentes) tortillában, vagy egyél hozzá kenyeret, vagy rizst. Rizibizi köretként bármihez mehet sok borsóval,

de egy sokmagvas kenyér (az a nagyon magvas fajta :D) bármivel megkenve is jó választás lehet és hamar megvan

.

reggelire zabpehely magkeverékkel, vagy lehet akár az olcsó, átlátszó nagy csomagos magvas müzli is a lidl-ből.

.

Nem muszáj tofut enni tofuval, de azt is lehet olcsón venni lidl-ben, spar-ban. asszem, olcsóbb, mint a hús, vagy szójakockát szintén olcsón, és lehet csinálni pörköltet,

.

...és még nem ettél tojást, sajtot, stb....:D

Egyébként ha már pörkölt, akkor a tojáspörkölt is működhet, vagy csicseriborópörkölt/borsópörkölt (csicseriborsó se drága, tök olcsó a konzerv)

.

Egy ideje próbálok átállni vegán étrendre, ezeket próbálgatom csinálni és eddig egész jól érzem magam.

.

Fontos még a sport és az alvás-regeneráció(ahogy az '1'exs hozzászóló is írta) mert úgy építed a tested, nem mellesleg a vérkeringésnek/agynak is jót tesz.

.

A B12-őt meg igazából akkor is ajánlom, ha eszel húst, mert sok b12 hiányos van a vegyes táplálkozású emberek között is :)

.

Bocsi, ha terjengős voltam

2021. febr. 24. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!