Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Lehet valaki allergiás a...

Lehet valaki allergiás a zöldségekre?

Figyelt kérdés

Helyzet a következő: Ha otthon (tehát csak édesanyám főztjéről van szó; ismerősök, más rokonok főztjével nincs bajom) sok zöldséggel készült ételt, húslevest, zöldséglevest, vadast, gulyást eszek, akkor evés után kb 5-15 perccel erős hasfájásom, émelygésem és nagyon agresszív hasmenésem van, amíg ki nem jön minden. Utána is az erős puffadás megmarad órákig vagy akár napokig is. Ez akkor is igaz, ha pl levesnél csak a levet eszem, és zöldséget nem. Semmit nem eszek csípősen, tehát a paprika sem lehet hibás. Ha egyéb zöldséges ételt eszem, akkor is az erős (tehát túlzott, életminőséget rontó) puffadás, hasfájás, hányinger van.


Egyébként ha nem eszem zöldséget, akkor meg elég szorulásra hajlamos alkat vagyok. Külön oda kell figyelnem az anyagcserémre, hogy minden nap legyen "valami", mert az utóbbi időben erre nem figyeltem oda, és 3-4 hónap alatt 10 kg-t is felszedtem a lassú emésztésem/ anyagcserém miatt. Előtte meg szintén 3-4 hónap alatt fogytam kb 15 kg-t csak úgy, szintén megfoghatatlanul. Ettől függetlenül a normális súlykategóriába tartoztam és tartozom most is, de a versenysúlyom az kb 8-10 kg-val lejjebb van. Nem tudok róla, hogy lenne bármi betegségem, most voltam vérvételen, minden tökéletesnek látszik. A tejtől is szokott fájni a hasam, de mivel kicsi gyerek korom óta nem vagyok érte oda, így csak ritkán iszom, úgy meg nem okoz túl komoly problémát.


Mindenhol azt olvasni, hogy zöldséget gyümölccsel minden nap, így lesz jó az emésztés, de valahogy a gyomrom nem szereti a zöldségeket. De miért csak anyukám főztjével vagyok így? Rendes, üzletben vett zöldségekről van szó, tehát nem megbízhatatlan helyről veszi. Más is van, aki nem bírja ilyen szinten a zöldségeket? Milyen orvoshoz lehet fordulni ezzel, vagy érdemes egyáltalán? Szokjak hozzá, hogy én ilyen vagyok, vagy lehet ennek komolyabb oka is?


Bocsi, hogy hosszú lett, de engem ez nagyon foglalkoztat, remélem megértitek :) Szép napot mindenkinek :)


22/L



2013. júl. 4. 22:57
 1/4 anonim ***** válasza:
Esetleg anyukád használ a főzéshez valamilyen olyan fűszert, amit nem bír a gyomrod.
2013. júl. 5. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Ne szokj hozzá hogy ez van, ez nagy hiba lenne.


Jó lenne tisztázni: édesanyád zöldséges ételeitől rosszul vagy, és ha máshol eszel, más főz ételt azzal mi a helyzet?


Erről írjál még, én addig felvázolok pár nagyon gyakori lehetőséget.


1. leggyakoribb: gluténérzékenység tünetei, éppen a zöldségekkel együtt tapasztalod. de eléggé tipikus.

Az van a tejjel és a gabonákkal, hogy bármire érzékennyé tehetnek. Akár a zöldségekre is. És az alap ok nem a zöldség.


2. "Mindenhol azt olvasni, hogy zöldséget gyümölccsel minden nap, így lesz jó az emésztés,"


Ezt azért itt nyugaton eléggé alaptalanul hangoztatják. Egyáltalán mit is nevezünk jó emésztésnek? A zöldségek rostjai emészthetetlenek, a cukros gyümölcsök pont nem jó hatással vannak az emésztésre :) Ettől még lehet enni természetesen, nincs baj velük.


Oda kell figyelni, a zöldségeket zsiradékkal együtt és pont csípős fűszerezéssel (csili, hagyma, fokhagyma, gyömbér) kell készíteni.


- az emésztőszervek működését lehet segíteni. ilyen a csípős fűszerezés, az étel megfőzése/párolása. De ilyen az evés utáni masszázs is, akupunktúrás kezelés, a lép erősítése (például rizsfogyasztás. a lép a kínai gyógyászatban a gyomor működésével áll összefüggésben, egyik erősíti a másikat).


Ha gluténérzékenység a gond, akkor ki kell szűrni. Ketogén étkezés (hús, zsír, némi zöldség, nem kell sok sőt te elhagyhatod ha rosszul vagy tőle).

Tisztuljon ki a tested, aztán szép lassan meg kell próbálkozni kevés zöldséggel. Megnézhetnéd milyen zöldségre hogy reagálsz, nyersen fogyasztva vagy sütve, sütni lehet tojással (paprikát, paradicsomot, salátát.. lehet zsíron cukkinit is pirítani).


KONKRÉT: kezdd el a hasmasszázst, nézd meg milyen zöldségekre reagálsz rosszul, ha nem változik semmi a hétvégén, akkor hús-zsír alapú étkezés. Tojás, hal, husi jóllakásig, eleinte fura lesz. De ezzel kizárhatod mind a zöldségeket, és ez érdekes tapasztalatokat hozhat illetve ami szerintem igazán segíthet az a lisztek, glutén kizárása lesz. Ekkor vissza lehet vezetni a zöldségeket, és persze figyelni hogyan reagálsz rájuk.


Budapesten meg tudod oldani a komolyabb kivizsgálást is, én csak néhány hasznos tanácsot írtam, van nálam komolyabb tudású szakértő is, akit felkereshetsz, végső soron biztos hogy megoldást tudsz találni az állapotodra, 22 évesen senki sem lehet maradandóan beteg, aki igen az csak azért mert elfogadja hogy beteg marad és gyógyszert szed. Ez viszont döntés kérdése, neked kívánom hogy akarj meggyógyulni!



Egy pontot nem írtam le, rendes üzletekben rendetlen zöldségeket árulnak. Permetezett, vitaminszegény zöldségeket. Ez van, én is ezt eszem általában. De tudni kell, hogy nem olyan jó mint lehetne..

2013. júl. 5. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


Csak és kizárólag édesanyám főztjével van gond. Mindig használ a levesbe leveskockát, különben ízetlen lenne az étel, de nem hiszem, hogy ezzel lenne a gond, ugyanis ha nagyon néha eszek zacskós levest (kb. félévente, tényleg nem gyakran), attól semmi bajom nem lesz. A családnak sincs semmi baja az anyukám főztjével, tehát csak nekem van ilyen problémám.


Csípősen meg semmilyen ételt nem tudok megenni. Egyszerűen nem megy, a fokhagymától meg kifejezetten ég a gyomrom.


Budapesti vagyok, így mindenre van lehetőségem, csak éppen megbízható forrásból ételt beszerezni nem. Ez a hús-zsír étkezés elég érdekesen hangzik, de kipróbálom, és elhagyom a gabonaféléket az étrendemből. Egy próbát megér. Nem szeretném így leélni az életem hátralévő részét :)

2013. júl. 5. 23:42
 4/4 anonim ***** válasza:

Biztos hogy találsz megoldást. Lehetőségeid vannak, és ha csak anyukád főztjével van gond, akkor feltételezhető hogy nem veled van a gond.


Már csak az a kérdés, hogy mennyi idő mire rájössz hogy mi okozza a gondot, de ehhez neked kell kísérletezgetni, ebben sem orvos sem mi itt a fórumon nem tudunk sokat segíteni. Létezik nagyon jó étel intolerancia szűrés, ez is egy lehetőség lesz későbbre ha magadtól nem jutsz eredményre és szűnnek meg a panaszaid.

2013. júl. 6. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!