Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Mitől van az, hogy ha sok...

Mitől van az, hogy ha sok alkoholt iszunk, kiesnek emlékek, dolgok, amik történtek?

Figyelt kérdés
Nekem mindig ez van mostanában, pedig nem iszok többet, mint régebben, és régebben nem volt ez, de mostanság igen. Nem emlékszem a beszélgetésekre, bizonyos eseményekre, de persze van olyan, amire meg igen. szóval dolgok egy része kiesik.

2014. júl. 21. 12:16
 1/6 anonim ***** válasza:
76%

Nos, az alkohol legális drog.

Drog minden olyan anyag, ami erős élettani hatást / változást vált ki a szervezet normál működésében. Pl.: teobromin és teofillin (teában és kakaóban), kokain, alkohol, gyógyszerek, koffein (kávéban), kábítószerek...


A drogoknak több formájuk van. Az alkohol egy tudatmódosító szer. A módosult tudatállapot ilyenkor a bevitt anyag miatt van, ami az idegrendszerre hat. Többféleképp hatnak ezek az anyagok az idegrendszerre:

- szinapszisok gátlása --> gátolt információ, magasabb ingerküszöb (pl ezért nem szabad részegen vezetni a nagy reakcióidő miatt)

- szinapszisok serkentése --> alacsony ingerküszöb, tévképzetek, remegés, felgyorsultság (pl. speed)

- neurotranszmitter (ingerületátvivő anyagok) helyettesítése a hasonló molekulaszerkezet miatt


Na most az alkohol nemcsak gátolja a szinapszisok működését, de idegméregként is hat. Valójában nem az alkohol, hanem az abból a lebomlás következtében alakuló bonyolult kémiai vegyületek okozzák ezt a hatást. Ha az alkoholt viszont a máj nem bontaná le, az már kis mennyiségben is vakságot, de halált is okozna (ezt láthatjuk a metanolnál, amit nem tud lebontani a máj).


Mivel emlékeink az idegsejtek (agysejtek) közötti összeköttetések révén tárolódnak, nyilván ha ezek az anyagok roncsolják a sejteket, a sejtek közti kapcsolatok megszűnnek és az emlékek elhomályosulnak vagy elvesznek.


Az alkohol leginkább a cerebellumra (kisagy) van hatással, ami a mozgáskoordinációért felelős, ezért van az, hogy a részeg ember nehézkesebben jár vagy dülöngél, súlyos esetben járni sem tud...

2014. júl. 21. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Köszi a részletes választ!

Tehát azok az anyagok, amik az alkohol lebontása eredményeképp jönnek létre hatnak már akkor is? Szóval nem az általad említett szinapszisok gátlása vagy neurotranszmitter miatt jön létre ez, hanem az idegsejtek roncsolódása miatt?

2014. júl. 21. 22:59
 3/6 anonim ***** válasza:
76%
Az idegsejtek roncsolódása okozza a már meglévő emlékek elvesztését, a szinapszisok gátlása (ingervezetés akadályozása) pedig azt akadályozza, hogy amikor részegek vagyunk, az emlékek elraktározódjanak.
2014. júl. 22. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Á, igen, én az utóbbiról beszéltem, köszönöm szépen :D
2014. júl. 22. 16:35
 5/6 Phoney ***** válasza:
27%

A részegség okozta képszakadás a memóriarögzítés zavarára utal, ti. csak a részeg időszak (egy része, illetve részletei) az, ami ilyenkor kiesik. Ez az alkohol idegnyugtató (kettős GABA-gátló) hatására vezethető vissza, ami csökkenti az idegimpulzusok erejét, nem pedig holmi „roncsolódásra”. A már meglévő emlékek nem szoktak 1-1 ivás miatt eltűnni. Ha neked azok is kiesnek, akkor más bajod is van.


(A metanol közvetlen hatása egyébként lényegében nem különbözik az etanolétól, a metanol egész más miatt okoz vakságot. A metanolmérgezést az okozza, hogy a szervezet ugyanúgy próbálja lebontani, mint az etanolt, csakhogy a metanolból ekkor hangyasav keletkezik, és ez okoz vakságot, kómát, halált. Éppen ezért lehet késleltetni a metanolmérgezést, ha etanolt itatnak az áldozattal, mert ettől lelassul a metanol lebontása.)

2014. júl. 25. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Nem, mint említettem, a részegség közbeni emlékekről van szó, nem a már meglévőekről.

Esetleg arra is tudna valaki választ adni, miért van az, hogy mostanában kiesnek a dolgok ugyanannyi piától?

Régebben nem volt ilyen gondom, pedig nem ittam kevesebbet szerintem.

2014. júl. 25. 21:55

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!