Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Gluténérzékenység? Tapasztalat?

Gluténérzékenység? Tapasztalat?

Figyelt kérdés

Fiatal srác vagyok, nemrégiben felmerült bennem, hogy gluténérzékeny vagyok. Sok dolgot olvastam az interneten, ill. hallottam az orvostól, de sajnos sok az egymásnak ellentmondó információ. Ezért úgy döntöttem, megkérdezem azokat, akiknél már diagnosztizálták ezt a betegséget és biztosan gluténérzékenyek, hogy ők mit tapasztaltak, az ő esetükben milyenek voltak a tünetek.


Igaz-e az, hogy a gé. mindenkinél súlyos tünetekkel jár?

Már attól is lesz-e hasmenésed/hányingered, ha csak egy szendvicset megeszel?

Volt-e olyan például, hogy több, mint egy hétig nem volt hasmenésed, pedig közben ettél lisztes dolgokat miden nap?

Vashiányos voltál-e, vagy pedig ez sem törvényszerű?

Bármi egyéb?


Mindenkit szeretnék kérni, hogy ne olyan dolgokat írjon, amit valahol olvasott vagy csak úgy hallotta valahonnan, hanem csakis saját tapasztalatokat vagy közeli ismerőstől hallott megbízható tapasztalatokat.


A válaszokat nagyon köszönöm!



2015. aug. 24. 01:04
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

nálam kisebb mennyiségtől nem volt sosem tünetem.

vashiányos vagyok, de nem tudom, hogy törvényszerű e.

volt olyan, hogy 1-2 hétig semmi tünet.

csináltass tesztet, az a biztos.

2015. aug. 24. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 Ikonstar ***** válasza:
100%

A kérdéseidre a válaszok sorban:

- Nem igaz, vannak, akik egyáltalán nem tapasztaltak közvetlen tüneteket, miközben már előrehaladott állapotban volt náluk a gluténérzékenység.

- Egyéni, nincs általános szabály.

- Van, aki hónapokig vagy évekig ehet glutént, de nem tapasztal semmit, miközben a glutén belül végzi a rombolást.

- A vashiány jellemző tünet, de már a bélbolyhok sorvadása után alakul ki, amikor korlátozott a felszívódás.


Ezen a Facebook oldalon rendszerezve van a glutén okozta betegségekről sok információ, a tünetekről is sok mindent olvashatsz:


[link]

2015. aug. 24. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat!


Amúgy kb. egy hónapja kerestem fel a háziorvosomat. Ő azt mondta, hogy ha gluténérzékeny lennék, sokkal súlyosabb tüneteim lennének. Második alkalommal csak a helyettes-háziorvossal tudtam beszélni. Ő is közölte, hogy szerinte nem vagyok gluténérzékeny. Ezt egyedül arra alapozta, hogy szerinte a gluténérzékenyek már a legkisebb mennyiségre is azonnal tünetekkel reagálnak, pl. már egy szendvicstől is hasmenésük, hányingerük lesz.


Persze lehetséges, hogy nem vagyok gluténérzékeny. Ezt én is tudom. De az orvosaim érvelése ez esetben is elfogadhatatlan, mert egyszerűen mindenhol az ellenkezőjét olvasom annak, amit ők állítanak. Rengeteg helyen írják azt, hogy sokan nem tapasztalnak tüneteket kisebb mennyiségtől.


Gasztroenterológiára azért kaptam beutalót, de csak hét héttel későbbre volt időpont. Igazából tartok attól, hogy a gasztroenterológus is ugyanilyen szkeptikus lesz és nem fog rögtön hinni nekem, hanem mittudomén javasol egy étrendet, és közli, hogy jöjjek vissza x héttel később stb.

Így ki tudja hány hónap múlva fog végre kiderülni, hogy gluténérzékeny vagyok-e vagy sem.


Ezt az egész hercehurcát leegyszerűsíthetném és meggyorsíthatnám, ha vennék egy gyorstesztet, de jelen pillanatban ezt nem igazán engedhetem meg magamnak. Meg nem tudom, hogy megérné-e. Azt olvastam, ezek nem mindig megbízhatóak.

2015. aug. 26. 02:23
 4/4 Ikonstar ***** válasza:
100%

Mindkét orvos rosszul tudja.

A felnőttkorban diagnosztizált lisztérzékenyeknél gyakran semmilyen tünet sem jelentkezik. A rövid időn belüli reagálás az allergiára jellemző, a cöliákiánál órák, de napok is eltelhetnek.


A Biocard gyorsteszt megbízható, de pár ezer forintért maszek laborokban néznek lisztérzékenységet mutató ellenanyagokat. Transzglutamináz IgA, IgG és EMA. Ezek sokkal pontosabban mutatják a helyzetet. A többi alternatív módszert én nem javaslom.

2015. aug. 27. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!