Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » A túl sok vitamin káros lehet?

A túl sok vitamin káros lehet?

Figyelt kérdés
2010. márc. 20. 11:37
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
Attól függ milyen vitamin. pl: a C-vitamin nem káros, glükózzá bontja a szervezeted és elraktározza úgy, de a zsírban oldódó vitaminok túlzott felhalmozása káros lehet
2010. márc. 20. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
15%
Szia! Én azt hallottam már több orvostól és olvastam is, hogy bizonyos vitaminok "túladagolása" sokkal nagyobb kárt okoz, mint a hiánya. Azt tudom, hogy pl. a C vitamin túladagolása a húgyhólyag belső falát felmarja.
2010. márc. 20. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
Csak a zsírban oldódók (D, E, K, A).
2010. márc. 20. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:

11:57-es vagyok


Banális tünet – ezért gyakran nem is gondolnak rá, akik rendszeresen, megszakítás nélkül napi 600–800 mg-nál több C-vitamint fogyasztanak –, de a C-vitamin-túladagolás tünetei lehetnek például a visszatérő hasgörcsök. Ezt elsősorban a tartósan szedett, „nyújtott hatású”, szintetikusan előállított, napi 1000 mg feletti C-vitamin-bevitellel lehet elérni.


A leggyakoribb és -komolyabb probléma azonban a vesekőképződés. A nagy mennyiségben bevett, mesterségesen előállított aszkorbinsav ugyanis a szervezetben sajátos kémiai anyaggá (oxaláttá) alakul át. A napi 1000 mg-ot pedig elsősorban azoknak nem tanácsos túllépniük, akiknek már volt kalcium-oxalátos vagy húgysavas köve, illetve genetikusan hajlamosak a vesekőképződésre. A túlzott aszkorbinsav-bevitelkor ugyanis a vizeletben megnő az oxálsav és a húgysav mennyisége, ami vesekő(vek) kialakulásához vezethet. Ennek bizonyítására például amerikai urológusok végeztek vizsgálatokat, melyek azt is igazolni látszanak, hogy a napi 2000 mg C-vitamin – hosszú időn át tartó – szedése még a kőképz(őd)ésre nem hajlamos kísérleti személyeknél is megnövelte a káros, a vesét terhelő anyagok koncentrációját.

A túlzásba vitt C-vitamin-szedéstől óvó orvosok, kutatók azt is kiderítették, hogy az aszkorbinsav kis kristályok formájában nemcsak az egyik legfontosabb méregtelenítő szervünkben – a vesénkben –, hanem másutt (a test szöveteiben) is felhalmozódhat.


A megadózis gátolhatja olyan fontos ásványi anyagok felszívódását is, mint a réz és a szelén. Márpedig a szelén például fontos szerepet játszik egyes daganatos, szív- és érrendszeri betegségek elleni védekezésben, antioxidáns, immunvédő szerepet tölt be a szervezet működésében.


A réz hozzájárul a vérképzőszervek kiegyensúlyozott működéséhez, fontos szerepe van a kötőszövetek (például a csontok, az izmok) épségének, rugalmasságának megőrzésében, illetve nagyon fontos feladatot lát el a szervezet kórokozókkal (baktériumok, vírusok, gombák) szembeni védekezésében.


A túlzásba vitt C-vitamin-pótlással kapcsolatban felmerült aggályok között arról is lehetett hallani, hogy a sok aszkorbinsav felgyorsítja a B12-vitamin kiürülését. Ez különösen a húsmentes étrenden élőket érintheti, mivel a B12-vitamin csak állati étrendben fordul elő, a vegetáriánusok szervezetébe eleve kevesebb jut belőle, ők viszont gyakran élnek különféle vitaminkészítményekkel, étrend-kiegészítőkkel, hogy a hiánybetegségeket elkerüljék. A táplálkozástudományi szakemberek – dietetikusok – nekik általában azt tanácsolják: időnként vizsgáltassák meg a B12-szintjüket, amennyiben huzamosabb ideig szednek napi 500 mg-nál több C-vitamint, illetve meghatározott időnként szüneteltessék a vitaminkúrát, és tartózkodjanak a C-vitaminnal dúsított élelmiszerek fogyasztásától is



Nagy mennyiségű aszkorbinsav bevitele oxálsav- és húgysavkövek kiválását idézheti elő a húgyutakban, bár ezt magnéziummal, B6-vitaminnal és elegendő víz fogyasztásával el lehet kerülni. A napi 10 g-ot (10 000 mg) meghaladó mennyiségek fogyasztása kellemetlen mellékhatásokkal járhat: hasmenés, nagyfokú vizelés és bőrkiütés. Ne szedjen C-vitamint az a rákos beteg, aki kemoterápiás vagy sugárkezelésben részesül. Ha a vizeletéből vérzukorszintet állapítanak meg, szóljon a kezelőorvosának ha nagy adag C-vitamint szed rendszeresen, mert meghamisítja az ereményt.

2010. márc. 20. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim válasza:
Érdekes én napi 2000mg c vitamint szedek és semmi kellemetlenséget sem észleltem.Attól függ mennyire van szüksége a testednek. Ismerek olyan testépítőt aki napi 4-5g c vitamint fogyaszt, sőt a c vitamin "feltalálója" Szent Györgyi Albert napi 6000mg-ot fogyasztott és 103 éves koráig élt...
2010. márc. 20. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
83%
Az a 103 jó lesz 93-nak is. A barátnőmnél is úgy derült ki, hogy sok C vitamint szed, hogy a vizeletében sok fehérje volt (húgyhólyag belső falát lemarta).
2010. márc. 20. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim válasza:
hát a 93 sem egy rosz kor... Mennyi c vitamint szedett barátnőd?
2010. márc. 20. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
75%
1 db 1500-as tablettát naponta. És még dohányzott is. Mondta is a dokinak, amikor kiderült, hogy sokat szed, hogy azért szed ennyit, mert hallotta, hogy a dohányosoknak több C vitaminra van szüksége. Amúgy meg Ő sem érzett semmi furcsát. Lehet, hogy nálad is kiderülne, hogy sokat szedsz, ha megnézetnéd a vizeleted, de nem biztos.
2010. márc. 20. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim válasza:
Szerintem egy ~50 kilós lánynak másabb a c vitamin szükséglete mint pl nekem. 105kg vagyok fizikai munkát végzek és mellette sportolok is.Valamint lehettek belső problémái is barátnődnek, amit a doki szerint a c vitamin hozott ki.
2010. márc. 20. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
80 kg-os a leányzó, és lehet, hogy igazad van, de a fenti cikk is írta, hogy húgyúti gondokat okoz és vesekövet.
2010. márc. 20. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!