Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » A paleo diéta elvei tényleg...

A paleo diéta elvei tényleg megdőlni látszanak?

Figyelt kérdés

Egyre több helyről hallom, olvasom, hogy a paleolit táplálkozás elvei egészségesség szempontjából, az alapelvei pedig valóságtartalmukat illetően könnyedén megcáfolhatóak. Tehát, hogy pl. a teljes kiőrlésű pékáruk, a krumpli és a babfélék igenis egészségesek lehetnek, nem szabd őket teljesen kizárni valamint, hogy valószínűleg az ősember is ehetett gumós, szénhidrátokban gazdag növényeket, mint a krumpli. Sőt, ez segíthette az intelligencia fejlődését is, ezért nem mentünk el állatias irányba és fejlődtünk így.


Egy másik teória a fogazat és az emésztőrendszeri nedvek (nyál, gyomornedv) savtartalma. A fogazatunk a főleg gyümölcsökön élő emberszabásúakhoz, gorilláéhoz hasonló, amik húst nem fogyasztanak. A nyálunk és a gyomornedvünk savtartalma is alacsonyabb, mint a napi szinten csak húst fogyasztó állatoké. Valamint a bélszakaszunk hossza sem a napi szintű húsfogyasztókhoz hasonló.


A családdal először érdeklődtünk ez iránt a diéta iránt, mert fogyást és egészséget ígért, de már nem hiszem, hogy ez normális. Csak valami új, felkapott kamudolog, ami még egészségtelen is. Szerintetek?



2015. dec. 9. 15:06
 1/8 anonim ***** válasza:
52%

Ez MOST felkapott dolog Magyarországon, nyugatabbra - ahonnan indult - már eléggé kifutott. (Persze, lehet találni pár újságcikket, de azok már csak utolsó rugások)


Ott már régen rájöttek arra a tényre, hogy az ember mindenevö, a mindennapos húsevés ártalmas az érrendszerre is, a tej/tejtermékek fogyasztása igen fontos, a gabonafélék alapvetö élelmiszerek - és ezért már csak néhány megszállott erölködik ezzel a hülyeséggel.

2015. dec. 9. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 Szintis Zoli ***** válasza:
96%

Nem vagyok paleós. Sőt. De...

1) A paleo sohasem mondta, hogy "egyél húst hússal". Ez már csak ferdítés. A paleo nem javasol extra fehérjebevitelt vagy az energiaszükséglet fehérjével való fedezését. A fehérjeszükséglet (0,8-1,2 g/ttkg) természetesen menjen húsból és tojásból, de a hangsúly az energiaigény zöldségekkel, némi gyümölccsel és főleg zsiradékkal való fedezésén van.

2) az ősember nem járt Amerikában, ezért nem ehetett krumplit, se édesburgonyát, se csicsókát (de nem is ez a lényeg) egy csomó mást viszont igen, ezért én nem mondom, hogy a ch fogyasztás csak modern emberi "találmány".

3)"tej/tejtermékek fogyasztása igen fontos" - valószínűtlen, hogy az evolúció (amiben hitem szerint a Teremtő keze munkálkodik) arra kárhoztatta volna egyik legnagyszerűbb teremtményét (az embert), hogy makro- és mikrotápanyag bevitelének teljessé tétele érdekében egy másik állatfaj (tehén) anyatejére legyen utalva.

2015. dec. 9. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
50%
Ha elolvasod szendi isten az agyban című könyvét, rájössz hogy ez az ember egy őrült
2015. dec. 12. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 Szintis Zoli ***** válasza:
73%
Az lehet, de nem Ő találta fel a paleót.
2015. dec. 12. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
38%

a szendi az tényleg bolond, és semmiféle táplálkozásszakértői képesítése nincsen.

egyszerűen észrevette a piaci rést, és lefordított pár dolgot angolból.

viszont maga a paleo nem hülyeség szerintem, de nem azért, ahogy az ősember evett, hanem pl. magamon tapasztalom, hogy mennyire rosszul viseli a szervezetem a szénhidrátot.

azt én is meg akartam említeni, hogy az ősember nem evett krumplit, de látom, valaki megelőzött :D

2015. dec. 14. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
7%

Egyrészt VAN, akinek rosssz a szénhidrátos táplákozás, és VAN, akinek a zsíros árt és a CH nem.


Emellett a szénhidrátot NEM (vagyis nem CSAK) a krumpli jelenti, és ggabonaféléket mindenhol ettek az ösemberek is.

2015. dec. 15. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Mindent állítást meg lehet cáfolni.


Magánügy milyen vallást/világnézetet választasz, és ez a paleóra is igaz. Mit gondolsz róla, csinálod, nem csinálod, ha csinálod HOGYAN csinálod..

Így a kérdésed bár érdekesnek rémlik, valójában ugyanoda vezet mint rengeteg unalmas kérdés :)

Értelmetlen szócsépléshez vagy jobb esetben rövid lezáráshoz ahol beismerhető, hogy nincs igazi válasz mivel igazából szubjektív. Te döntöd el melyik forrásoknak, embereknek, kutatásoknak akarsz hinni.

2015. dec. 26. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:
86%

Lehet hülyeség a paleo, de az én családomban mindenki helyre jött tőle.

Anyukám cukros lett, elkezdte a paleot, és lám, rendben van a cukra. Én féléves korom óta ekcémás vagyok. Évekig jártam mindenféle orvoshoz, hátha valamit tudnak vele kezdeni, de azon kívül, hogy tonna számra írták fel a mindenféle "csodakrémeket", gyógyszereket, nem tudtak semmit mondani, csak annyit, hogy ez nem fog elmúlni. Mielőtt elkezdtem a paleot, a jobb kezemen a gyűrűsujjam háromszorosára dagadt. Orvosok megint össze-vissza, végül nem igazán derült ki, hogy mi volt a probléma, de mindenesetre elakartak küldeni kórházba, immungyengítésre, és gyógyszereket összeállítani, amiket aztán szedhetnék életem végéig (anélkül, hogy tudnám egyáltalán, hogy mire szedem..). Majd amikor erre nemet mondtunk, és előadtuk, hogy ezt étrend váltással megpróbáljuk helyrehozni, azt kaptuk, hogy hülyék vagyunk, és ez sosem fog elmúlni. (megjegyzem korában már voltak az étkezésre odafigyeléssel próbálkozásaink, kisebb-nagyobb sikerrel)

Miután elkezdtem a paleot, 1 hónapra rá elkezdett kisebbedni az ujjam, a fájdalom is kezdett megszűnni. Pár hónappal később a nyomát sem éreztem. Az ekcémámnak több idő kellett, kb 1év, mire teljesen rendbe jöttem. Azóta ha hosszabb ideig nem tartom be, előjön az ekcémám, de amíg paleozok, addig semmi bajom, és a közérzetem is sokkal jobb, kevésbé vagyok fáradékony stb.

Apukám és a testvérem is hasonlóan vannak az ekcémával, és távolabbi rokonoknál is vannak ilyen tapasztalatok pl asztmával, pikkelysömörrel.

Illetve anyukám teltebb testalkatú volt, ő lefogyott, apukámnak is volt egy kis pocakja, az pedig szinte eltűnt (ő kevésbé tartja a diétát). Én mindig is nagyon vékony voltam, szinte kórosan, és sehogy sem tudtam hízni, most pedig már 2-3kilóval stabilan több vagyok, mint eddig (ami nálam nagyon sokat számít).


Ezek után ellehet dönteni, mennyire árt a paleo, mennyire nem egészséges. Nem csak egy-két szidalmazó cikket kéne elolvasni, és az alapján véleményt alkotni, hanem jobban utánajárni..:)

2016. márc. 28. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!