Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Vegánok! Hogy kéne étkeznem?

Vegánok! Hogy kéne étkeznem?

Figyelt kérdés
15 éves lány leszek, anorexiás vagyok. Szeretnék vegán lenni. Ti hogyan étkeztek, hogy mindent tartalmazzon az étrendetek? Miket esztek? Valaki tudna segiteni, aki vegán, meggyógyult anorexiás vagy csak tapasztalt a témában? Köszönöm :) nagyon fontos lenne.

2016. jún. 7. 11:11
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Nem vagyok vegán, csak szimpatizáns, de ha most anorexiás vagy, akkor talán előbb meg kéne gyógyulnod. A hirtelen vegánná válás azért jelent némi terhet az étkezés kialakítása körül, normál embernek ez OK lehet, de ha eleve nagy problémád van az evéssel, akkor nem kéne nehezíteni a dolgaid. Koncentrálj a gyógyulásra, persze közben tehetsz könnyebb, egyszerűbb lépéseket. Bár nem tudom, korábban mennyire álltál közel a növényi étkezéshez. Ha kicsit sem, akkor ez extrém lépés máskor is, anorexiásan pedig főleg.

Illetve ha lenne egy nagyon profi ember, aki összeállítja az étrendedet (de akkor őt kérdeznéd), az is más lenne. De ha nem értesz hozzá, akkor ne kapkodd el.


Picit azért a növényi étrendről... A normál vegánoknak elég egyszerű, változatosan esznek mindenféle növényit megfelelő mennyiségben (s max. még szednek B12-t, s amit még szerintük célszerű. a legtöbb ember szed kiegészítőt, még akkor is, ha rengeteg állati terméket eszik. de az esszenciális tápanyagok szinte mindegyike könnyen bevihető vegánként is. már ha az ember nem túl válogatós és eszik is eleget). Olvass a fehérje komplettálásáról, bár ha erről sem tudsz még, akkor megterhelő lesz az információ, nekem is az, pedig már évek óta gyűjtök infókat, igaz, lassan. Vannak jó kis kombók, amik komplett fehérjét adnak, pl. zöldborsó rizzsel vagy kölessel, az szerintem remek étel, persze dobnék hozzá más zöldségeket is. Az olajos magvakat sem hanyagolnám el, eléggé tápanyagdúsak. Sok zöldség, némi gabonaféle, gyümölcs, olajos mag, ezekkel igen változatosan és tápanyagdúsan tudsz enni. Akkor van baj, ha valaki sütin, tésztán, cukron-zsíron él s ezekre pazarolja a kalóriakeretét, a tápanyagok zöme pedig sehol nincs.


Megszorítóbb vagy kalóriaszegény növényi étrendnél nehezebb, de erről végképp nem regélek.


Úgyhogy eléggé alapinfó lenne, hogy eddig hogyan ettél s akár az is, hogy miért akarsz vegán lenni. Ha fizikailag és lelkileg is egészségesen meg tudod oldani, egy szavam nincs ellene, miért lenne? De egy drasztikus életmódváltás plusz teher, ahogy már írtam, márpedig az anorexia eleve hatalmas teher és nagy probléma több szinten.

2016. jún. 7. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
A vegán étrend nagyon nem lenne jó neked, súlyosbítaná az anorexiádat. Az anorexiát fehérje- és zsírszegény étrend illetve vitamin- és nyomelemhiány okozza, emellett rossz étkezési szokások miatt felborult bélflóra, éppen ezért kellene mindent enned, húst, tojást és állati zsírt is. Probiotikumot sem ártana szedned. Az anorexia nem játék, voltak már, akik meghaltak tőle.
2016. jún. 7. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Szia!

Az anorexia nem játék. Anorexiásoknak egyértelműen nem ajánlott vegán étrend követése, mivel növény alapú étrendek mindig kalóriaszegényebbek, mint az állati termékekben gazdag étrendek. Vegánoknak nagyobb mennyiségű ételt kell bevinni, hogy fedezzék a kalóriaszükségletüket, így evészavarok esetén kifejezetten problémás (akár veszélyes) lehet egy ilyen étrend. Szerintem mindenképpen gyógyítsd ki ezen problémáidat szakemberek segítségével, mielőtt bármiféle korlátozott étrendbe belevágnál.

Ha mégis úgy döntesz, hogy belevágsz a dologba (amit anorexiásan én abszolút nem ajánlok), van pár dolog, amire feltétlenül figyelni kell:

Az egyik ilyen a B12. Ezt nem lehet eléggé kihangsúlyozni: Vegán étrenden mindenképpen szükséges a B12 pótlása megbízható forrásból. Vegán dietetikusok által az ajánlott mennyiség általában napi 25-100 mcg cyanocobalamin nyelv alatti vagy rágótabletta formájában, vagy heti kétszeri 1000 mcg cyanocobalamin nyelv alatti vagy rágótabletta formájában. Lehet különböző dúsított ételekből is bevinni a napi szükséges mennyiséget, de ez nehézkes és nem feltétlenül megbízható módja a B12 bevitelnek. Érdemes emellett még tudni, hogy bizonyos embereknél nem termelődik megfelelő mennyiségű intrinzikus faktor a B12 felszívásához (ennek semmi köze a vegán életmódhoz), így ha kiegészítés mellett is hiánytüneteket tapasztalnál, szükséged lehet intramuszkuláris B12 injekcióra; általában ez hydroxocobalamint szokott tartalmazni, esetlegesen methylcobalamint (egyébként ez a legmegbízhatóbb módszer B12 pótlására, így ha nem tartod kellemetlennek az injekciókat, kérheted az orvosodtól). B12 ellenőrzést (szérum B12, metilmalonsav, illetve homocisztein) olcsón rutinszerűen lehet végezni bármely laborban, és bizonyos időközönként érdemes is, hogy még hiánytünetek megjelenése előtt tudd, ha probléma van a felszívódással.

Emellett érdemes figyelni a D-vitamin szintedre, tartózkodj eleget a napon vagy ha ez nem megoldás, szedj D-vitamin kiegészítőt (természetesen téli hónapokban a napon tartózkodás nem megfelelő). Fehérjebevitelt egyszerűen lehet fedezni hüvelyesekből (főként babfajtákból) és szójatermékekből. Kalciumbevitel az amit még itt külön megemlítenék, ezt tejtermékek hiányában pl. sötétzöld leveles zöldségekből lehet bevinni (esetleg kalciummal dúsított növényi tejekből). Gyakori tévhit, hogy vegánoknak kevesebb kalciumot kell bevinni mint húsevőknek: Ezt nem támasztják alá tanulmányok. Az amerikai RDA kalciumra 1000 mg/nap 50 év alatt és 1200 mg/nap 50 év felett, érdemes ezt vegánoknak is tartani (összességében érdemes 1400 mg alatt tartani a bevitelt).

(Jack Norris R.D. "Vegan for Life" című könyve az egyik legjobb összefoglalás a témáról, szerintem mindenkinek érdemes elolvasni aki vegán életmódot akar folytatni.)

2016. jún. 7. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
53%

A vegán étrenden is rengeteg kalóriát lehet bevinni, maximum a sok zöldség és gyümölcs (ami tipikus vegán étrendeknél) nagy térfogata miatt nehezebb egyeseknek ez. Rengeteg tömény étel is van, persze, szénhidrátos és zsíros is (vagy mindkettő, sok édesség ilyen), kérdés, hogy az adott ember mennyire eszi őket s mennyire laktatják őt.

DE mivel anorexiásról van szó, ez az előző épp elég gond lehet, ahogy a korlátok, tiltólisták is bekavarnak az eleve problémás étkezésbe. Önmagukban nem lenne baj velük, de anorexiásnál nem szerencsés.

2016. jún. 7. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
10%
Hülyeség, hogy nem jo! Persze, hogy jo! A megfelelő vegan étrend mindenkin akin kell változtat, ha kell hizlal, ha kell fogyaszt. Bar en nem voltam anorexiás, de egy eleg kemény fogyokurat folytattam, nagyon vékony lettem, vegánna válásom utan, nehány hónap elteltével a normal értek aljára hiztam, szóval igenis jót tenne neked! Eleinte sokat fogsz enni, de majd nehány hónap múlva visszaáll a normálisra. Reggelire általában kenyeret eszem, avokadoval, paradicsommal. Délelőtt is hasonlót, ebédre levest es főzeléket (hüvelyesekbol) leginkabb, délután magvak, gyümölcsök, nyers zöldségek, egy zabkasa(Zabpehely, mandulatej, egy összetört banán, egyéb gyümölcsök, egy-ket teáskanál lenmagliszt, összevágott mandula, vagy kesu.) szoktam meg smoothiet csinalni, legtöbbször zöldet, sok spenottal, sok banánnal. A zabkasat azért nem ajánlom reggelre, mert eléggé felpuffaszt, ami kellemetlen. Ja es az elején ne ijedj meg ettől, a legtöbb ember puffad, jobban figyelni kell. Nézz recepteket, tájékozódj, menni fog, jót tesz, hajra! Ha meg kérdésed van, nyugodtan írj:)
2016. jún. 8. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
63%

#4: Igazad van, rosszul fogalmaztam: Természetesen vegán étrenden is bármennyi kalóriát be lehet vinni (lsd. vegán testépítők és erőemberek), viszont a növény alapú étrendek kalóriasűrűsége alacsonyabb, mint állati termékekben gazdag étrendeké, így általánosan nagyobb mennyiségű étel bevitele szükséges a kalóriaszükséglet fedezéséhez.


#5: Nem érted az anorexiás emberek működését. Az anorexia nervosa egy pszichés zavar, a beteg tudatosan kóros súlyvesztést ér el. Alapvető szabály anorexiások esetén, hogy kerüljék a korlátozott étrendeket, márpedig a vegán étrend egyértelműen korlátozott. Természetes, hogy a vegán étrend bárki számára egészséges tud lenni, de ettől még marad az ijesztő statisztika, mely szerint anorexia nervosaban szenvedő betegek 45-54%-a valamilyen fajta vegetáriánus étrendet követ. A korreláció egyértelműen fordított irányú (tehát nem a vegetáriánus étrendtől lesz valaki anorexiás, hanem az anorexiában szenvedő betegek nagyobb eséllyel lesznek vegetáriánusok), viszont a vegetáriánus étrend (mint bármilyen korlátozott étrend) nehezíti a beteg gyógyulását (akár súlyosbítja a betegséget). Bárki lehet vegán, de ettől még evészavarban szenvedő emberek esetén kifejezetten szükséges lehet a betegségük gyógyulása, mielőtt egy ilyen étrendbe racionálisan belevágnának.

2016. jún. 9. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Én is anorexiás vagyok és vegetáriánus is. A legfontosabb vitaminok, amiket be kell vinned a szervezetedbe még plusszba: D-vitamin, fehérje, vas, cink, kalcium, B-vitamin, B12-vitamin. Ezeket mondják a legfontosabbaknak.

Fehérjét tartalmaznak a tejtermékek, csonthéjasok (mandula, dió, mogyoró), meggy, alma. Kalcium is csonthéjasokban van, meg ugyanúgy tejtermékekben, karfiolban, narancsban. Van a csonthéjasokban, tojásban, meggyben, ribizliben. Cink a napraforgómagban, tojásban, csonthéjasokban. B6-vitamint tartalmaznak a magvak, brokkoli, karfiol, paprika. D-vitamint tartalmaz a tojás, sajt, joghurt. B12-vitamin a problémás, ez kevesebb ételben van jelen, ami nem húsféle, de elvileg a tejben, tojásban, joghurtban megtalálható.

Remélem tudtam segíteni!:)

2016. jún. 10. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
#6 nem tudom, miért nem erted miről beszélek. Nem egy ilyen emberről tudok. Hidd el, nagyon jól tudom mi az anorexia. Mondhatni tapasztalatból. Egyre többet es többet enne, nem tudna megállni, hogy ne egyen, míg egy kevésbé korlátozott etrendnel, amilyet MOST IS folytat, ez nem lenne lehetséges. Gondolj csak bele a kalórianevitelbe is! Nem mindig tud eleinte egy étkezés alkalmaval annyit bevinni, mint a "mindenevok". Szepen hozzászokna ehhez a szervezete, felhizlalja az egészségessé, onnantól megállna, normálisan enne ismét. Az anorexiabol nyilvánvalóan nagyobb eséllyel hozza ki mas jellegű táplálkozás, ugyanis a mindenevessel lett az, ezt ne felejtsük el! Hidd el, nem fog attól többet enni, hogy magába próbálna erőltetni. Mint mondtam, tapasztalatból írok. A veganizmus miatt hiztam vissza a normalisra es mas problémákban is segített! elotte borzasztó dolgokra képes voltam heti mínusz 4-5kiloert! (pedig eleve sem voltam egyáltalán kövér, sőt!)nekem segített, ezért szeretnek en is segíteni!
2016. jún. 12. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Nem. Bocsánat, nem derül ki a kérdésemből, hülyén fogalmaztam meg. Most is vegán vagyok (már egy éve) eleinte minden rendben volt, menstruáltam is (az utóbbi 4 hónapban nem jött meg). A probléma az, hogy mielőtt/miután vegánná váltam, állandóan zabáltam, sosem tudtam, hogy kell mértékkel, NORMÁLISAN étkezni. Mindig volt súlyfeleslegem. Egy fél éve fogyókúrázni kezdtem, lefogytam 13 kg-t, de nem érzem így jól magam, mert nincs menzeszem, iszonyatosan hullik a hajam, állandóan fáradt vagyok és depis. Viszont hízni nem szeretnék. Egyvalamit szeretnék: kialakítani egy NORMÁLIS táplálkozást, amivel megtarthatom a súlyomat, visszaállíthatom a menstruációmat, nem vezet túlevéshez, nem kell soha többé fogyóznom, és amitől nem lesz lelkiismeret furdalásom.
2016. júl. 4. 13:29

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!