Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Puffadás, székrekedés, mi...

Puffadás, székrekedés, mi okozhatja?

Figyelt kérdés

November élején antibiotikumot kellett szednem. Az lényegtelen hogy miért. Viszont a probiofikumot nem szedtem be mellé. Többen (többek között egy biosz tanár is) is mondták hogy nem jó, inkább élőflórás joghurtból pótoljam vissza a bélflórámat. Így is tettem, megettem napi két activiát. Az antibiotikumot kb egy hétig szedtem. Amikor abbahagytam két napig semmi gond nem volt, de utánna akármit ettem, mindentől úgy felpuffadtam hogy úgy néztem ki mint egy négy hónapos terhes. Három nap után elkezdtem szedni probiotikumot, hátha rendbeteszi a dolgokat. (Még ma este is vettem be) de ennek ellenére a puffadás (székrekedésssel együtt) továbbra is fennáll. Egy hete próbálom kerülni a kenyeret meg az élesztős kajákat. Javult a helyzet, viszont nem szűnt meg. Mit tehetnék még? Ez előtt soha nem volt gondom az emésztésemmel, semmilyen étel intoleranciám nincs.

17/L



2016. dec. 7. 20:53
 1/5 A kérdező kommentje:
Még annyit hozzátennék hogy otthon rendszeresen tornázok, naponta két csésze borsmenta teát iszok mert elvileg emésztéssegítő hatású.
2016. dec. 7. 21:00
 2/5 anonim ***** válasza:
Sajnos lehet az antibiotikum mellékhatása / utóhatása. Felborult a bélflórád, idő kell neki, mire helyrejön.
2016. dec. 8. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Ennyi idő alatt azért már nagyjából rendeződnie kellett volna.

Ez előtt szedtél antibiotikumot? Akkor nem volt gond?

Írtad, hogy lényegtelen miért szedtél gyógyszert, de nem gyomor/bél panaszok miatt kellett eredetileg is?

2016. dec. 8. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Legközelebb ne hallgass a biosztanárra...

Azért van különbség a joghurt és a direkt erre a célra összeállított probiotikumok között. Utóbbiakban eleve sokkal több a "hatóanyag", azaz több milliárd csíra, jobb készítmények esetén minimum 6-8 hasznos baktériumtörzsből, amelyek nagy része jó eséllyel átjut a gyomor savas közegén (ezért jók pl. a gyomorsaválló kapszulák) és meg tud telepedni a belekben.

A joghurtban lévő kis mennyiségű, max. 2-3 féle baktériumot jó eséllyel megemészted. Persze van jótékony hatása a joghurtnak, de ebben az esetben igen gyenge.

Az antibiotikum kiirtja a káros baktériumokkal együtt a hasznosakat is, azonban ott maradnak a bélben a gombák és az antibiotikumra rezisztens törzsek. Ezeknek eltűnik a "konkurrenciája", és szaporodásnak indulnak, elfoglalják a bélbolyhokon a hasznos bacik helyét is. Ha ez megtörténik, utólag már sokkal nehezebb rendet tenni, ezért ajánlott már AB szedés közben is probiotikumot szedni.

Kóros bélflóra esetén különféle emésztési problémák jelentkezhetnek, ilyen a puffadás, székrekedés is, de idővel jöhetnek súlyosabb betegségek is.

A borsmenta tea nagyon jó, ihatsz még kamillateát és gyömbérteát is, és használj sok fűszert (fahéj, szegfűszeg, kömény, kapor, fokhagyma stb.). Ezzel eltérő időben (pl. ébredéskor) vedd be a probiotikumot.

Ha ez még nem hat, akkor az étrendeden sem árt változtatni. (A gombák szeretik pl. a cukrot, a finomlisztet.)

2016. dec. 8. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Nem gyomor panaszra kellett az antibiotikum. Nem emlékszem kellett e ez előtt már szednem, de ha mégis, ilyen gond nem volt.

Köszönöm mindenkinek a választ!

2016. dec. 8. 19:37

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!