Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Mennyi idő után éreztetek...

Mennyi idő után éreztetek változást gluténmentes táplálkozás közben?

Figyelt kérdés
Úgyértem, ha nem vagytok allergiások rá, hanem valami más okból. Én még csak 1 hónapja csinálom, mert vitiligóm és egy természet gyógyász azt mondta, hogy lehet hogy ez a baj. Sokan azt mondták, hogy majd sokkal jobban fogom magam érezni,ha gluténmentesen eszek, de eddig csak annyit vettem észre, hogy csomó kajából nem ehetek.

2017. máj. 29. 20:16
 1/7 anonim ***** válasza:

Pont ma jelent meg egy tanulmány arról, hogy a gluténmentes táplálkozás nem helyes, és hogy a glutént helyettesíteni kell valamivel. Neked sem kéne a glutént kihagyni a szervezetedből, honnan vette a természetgyógyászt ezt? :D :D A legtöbb egyébként kuruzsló. Szerintem keress egy másik orvost. A vitiligód h derült ki?


A cikk egy facebook csoportban jelent meg.


Egy spanyol tanulmány eredményei alapján a gluténmentes ételek sok esetben teljesen más tápanyagösszetétellel rendelkeznek, mint a gluténtartalmúak.

A gluténmentes táplálkozás egyre szélesebb körben elterjedt szerte a világon, és ennek egyik oka, hogy a Föld lakosságának mintegy 1%-a cöliákiában szenved.

Ebben az autoimmun betegségben a legcsekélyebb gluténbevitelre is komoly tünetek alakulhatnak ki. A gluténmentes étrend terjedésének másik oka, hogy napjainkban szinte "divattá vált" a gluténmentes táplálkozás, ugyanis sokan ezt az étrendet egészségesebbnek tartják a hagyományos, gabonaféléket tartalmazó táplálkozásnál.

Dr. Joaquim Calvo Lerma kutatócsoportja a gluténmentes ételek tápanyagtartalmát vizsgálva elszomorító adatokat talált; eredményeiket a Gyermek Gasztroenterológia és Hepatológia, valamint Táplálás 50. éves kongresszusán ismertették.

Ezek szerint a gluténmentes ételek energiatartalma magasabb a gluténtartalmúakénál és csupán nagyjából harmada fehérjét tartalmaznak. Beszámoltak továbbá a gluténmentes kenyerek magasabb lipid- és telített zsírsavtartalmáról, a gluténmentes tészták alacsonyabb cukortartalmáról, valamint a gluténmentes kekszek kisebb fehérje és magasabb zsírtartalmáról is.

A gluténmentes táplálkozás szükségessége esetén igen fontos lenne, hogy a helyettesítő ételek a gluténtartalmúakéval azonos tápanyagtartalommal bírjanak. Kiemelt jelentősége lenne ennek gyermekek körében, akik fejlődéséhez elengedhetetlen a megfelelő tápanyagtartalmú ételek bevitele.

Dr. Lerma és munkacsoportja felhívja a figyelmet arra, hogy a gluténmentes étel megnevezés önmagában félrevezetheti a vásárlót. Ahhoz, hogy az ilyen diétára szoruló páciens (vagy gyermek esetében annak szülője) kellőképpen tájékozott és körültekintő döntést hozhasson, mind a gluténtartalmú, mind a gluténmentes termékek címkéin egyértelműen jelölni kell azok pontos tápanyagösszetételét.

Forrás: Medical News Today

2017. máj. 29. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszi, hogy válaszoltál.:) Valami olyasmit mondott a természetgyógyász, hogy valami fertőzés van a szervezetemben, ami gluténnal táplálkozik. A vitiligo pigment hiányt jelent. Nem barnul a bőröm az arcom jobb oldalán és a szemöldököm is kifehéredett:D Még egyszer köszi a válaszod. Nagyon érdekes.:)
2017. máj. 29. 21:30
 3/7 Csori96 ***** válasza:

Ebben a tanulmányban nem a gluténmentes táplálkozásról van szó, hanem a glutént tartalmazó termékek gluténmentes változatairól.


Egyébként aki nem gluténérzékeny, nyugodtan fogyaszthat glutént, csak mértékkel.

2017. máj. 29. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

1-es, amit írtál, azokra vonatkozik, akik gluténmentes kenyeret és hasonlókat esznek. Én nem "helyettesítem" a glutént tartalmazó ételeket (nem kell, és nekem nem is hiányzik), hanem olyan egyszerű ételeket eszem, amikben alapból nincs glutén (pl. zöldségek, tojás, hús stb.).

Én pár hónap után vettem észre egyre több pozitív hatást, bár én nem csak a gluténtartalmú gabonákat hagytam el. Nem vagyok allergiás a gluténre, de az autoimmun eredetű betegségeim megszűntek. 3 hónap után voltam vérvételen, addigra már elég sok javulás látszott az eredményeken.

2017. máj. 29. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat.:) #4-es Remélem, hogy rám is pozitív hatással lesz, annak ellenére, hogy én csak glutént nem eszek.

Nekem még mindig nagyon tetszik az első válasz (:DD), mert én gluténmentes kenyeret eszek.

2017. máj. 29. 21:49
 6/7 anonim ***** válasza:

Semmit nem vettem észre, az a helyzet. Illetve ezt nehéz megállapítanom, mert a glutén elhagyásakor a cukor, laktóz és kb. minden gabona, a krumpli és a száraz hüvelyesek is kiestek (életmódváltás, no. nem volt vészes, csak eleinte nem tudtam, mit egyek :D). De ez sok éve volt s figyeltem, mi történik, ha kilengek. Nos, nekem a glutén eléggé mindegy, a szénhidráttal van gond. Szóval hogy kenyeret, rizst vagy zabot eszem, az elég hasonlóan rossz, legalábbis nem minimális mennyiségben.


Azt nem tudom, hogy azok közé tartozom-e, akiknek betegítő a glutén (fontos faktor, de önmagában ugye még kevés), de ezt nem fogom megtudni, a "szénhidrátérzékenységem" miatt. Ami nem olyan durva, de érezhető.


A laktózt hamarabb megérzem, hogy nem előnyös, mint a glutént.


Ha te főzöl magadra, akkor nem vészes, kb. csak a kelt tészták esnek ki, a többi megoldható.

Ha más főz vagy bolti cuccokat veszel, az már más, persze.

2017. máj. 29. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszi, hogy válaszoltál. :)
2017. máj. 30. 08:00

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!