Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Egy könyvkiadás során mi az...

Kovacstomi kérdése:

Egy könyvkiadás során mi az amiért lehet perelni? Egy könyv kiadása előtt mik lehetnek a hitelesítések?

Figyelt kérdés
Egy pszichológiai jellegű könyvet írok, amiben az anyámmal kapcsolatos traumákat írom le, és bár nem említek név szerint senkit, félek mivan ha megtudja és perre megy. Nem élek egyébként vele, évek óta, de amúgy ettől tartok. Perre lehet menni, ha igazolni tudja hogy ő az anyám? A másik amitől tartok, hogy amikor majd kész lesz a könyv és szeretnének hitelesíteni nem tudok felmutatni egy papírt sem ami pszichológussal kapcsolatos. Erre azt értem, hogy nem kezelt ezekkel a dolgokkal kapcsolatban pszichológus és mivan ha épp a kiadó azt kérné, hogy leellenőrizzen nem a hazudok e a könyv tartalmával kapcsolatban.

2023. jan. 28. 11:49
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
95%

Ha egy szakmai jellegű, tudományos művet írsz, azt szakmai kiadónál jelenteted meg, ahol az első bekezdésben kiderül hogy kontár vagy, és egy baromság amit írtál.

Ha regény, fikció, amiben egy szakember szemével mesélnél a dologról, akkor nem kell semmilyen szakmai referencia - ellenben a szakemberek akik kézbe veszik a könyvet, az első bekezdésből látják hogy ez egy marhaság, és úgy le fogják húzni a könyvet mindenütt, mint annak a rendje.

Ha regényt írsz arról, hogy te hogy élted meg, az viszont végképp nem igényel semmilyen szakmai múltat vagy ismeretet.

2023. jan. 28. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%

Ha a szereplők egyértelműen azonosíthatók, ők perelhetnek akkor is, ha csupa szépet és jót írsz róluk.

Egyébként nem. Nem létezik olyan regény, amelyikben egyetlen szereplő sincs, aki olyan mint...

Ha a mamád magára ismer, az semmi.

A kapcsolatotok jobb nem lesz.

A másik fele. Ha nem tudományos igényű műként állítod be, nem tulajdonítasz magadnak olyan képzettséget, amivel nem rendelkezel, akkor lehet benne bármilyen ökörség.

Mkndettől függetlenül: Ha van rá néhány százezred, add ki magánkiadásban. Kiadó megvenni nem fogja. Nem ezt. Semmi mást.

2023. jan. 28. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:
Köszönöm a hasznos válaszokat, még arra gondoltam, hogy még az intézménynevek és az ott történt szörnyű dolgokkal való megemlítésre hogy reagálnak? Ha megemlítek egy kórházat ahová jártam és, hogy ott milyen rossz kezelést kaptam (ez csak egy kitalált példa), akkor a kiadó hogyan reagál erre? Ez alatt pedig nyilván a kórházzal való csatározásának elkerülését értem. Félre vágják a könyvet ha rossz hírnévvel tüntetek fel egy - egy nagyobb intézményt?
2023. jan. 28. 21:50
 4/13 anonim ***** válasza:
Ha szerencséd van, igen. Ha nem, a gatyádat is lepereli rólad az intézmény.
2023. jan. 28. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

Teljesen el vagy tévedve. Belülről ismerem a kiadók világát.

Ma nincs olyan kiadó hazánkban, amelyik megvenne könyvet. Jobb esetben beszáll a költségekbe. Esélyesebb, hogy mindent te fizetsz.

Ha a tartalom vállalhatatlan, akkor magánkiadásban megjelenhet, a neve bele se kerül.

Nem a tied lenne az első botránykönyv.

Nagyon komoly kártérítési perek is folytak.

Teljesen a te felelősséged.

2023. jan. 28. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
51%

3: Ha tudsz mindent tételesen bizonyítani akkor nem történik semmi. De ha olyat írsz, hogy X intézményben, Y napon ez és ez történt, és nem tudod hitelt érdemlően bizonyítani és az adott intézményre nézve káros. Pl. 5397 szeptember 85-én a Nevenincs kórház Belgyógyásztai osztályán kezeltek ,és a kezelés következtében két napig viszketett a szempillám, 5398 március 97-én ugyanezen kórház Kardiólgiai osztályán olyan injekciót adtak be ami után 3 napon keresztül hasmenésem lett és ez mindig a kórház hibája volt. Akkor bizony beperelhetnek hitelrontásért, és ha nem tudod igazolni, hogy neked van igazad milliós kártérítésre számíthatsz.

Ugyanígy minden beazonosítható személy ha megjelenik egy könyvben és nincs erről írásos engedélyed akkor azért szintén perelhető vagy.


"A másik amitől tartok, hogy amikor majd kész lesz a könyv és szeretnének hitelesíteni nem tudok felmutatni egy papírt sem ami pszichológussal kapcsolatos. Erre azt értem, hogy nem kezelt ezekkel a dolgokkal kapcsolatban pszichológus és mivan ha épp a kiadó azt kérné, hogy leellenőrizzen nem a hazudok e a könyv tartalmával kapcsolatban." ezt a részt nem is értem.

Nem hitelesít senki semmit. Sem a kiadó sem más. Ha felmerül, hogy amit állítasz az nem igaz, és ez nem sérti senki jogait akkor max. elkönyvelnek úgy, hogy nem megbízható szerző össze ír mindent (nem egy ilyenről tudunk), ha meg oylat írsz ami mások jogait sérti akkor nem a kiadó vagy bárki mást fog "hitelesíteni" hanem a bíróságon kell minden egyes állításodat igazolni, különben fizetsz rendsen kártéritést stb.


Ha szakkönyvként akarod megjelentetni akkor oda az egyik belépő a lektorálás. Ha egy könyv nincs lektorálva, és a lektor nem megfelelő az adott területen (általában el sem vállalja), akkor azt nem veszi senki komolyan szakkönyvként. Kb. olyan mint egy bármilyen fikció regény. De ennek ki kell derülnie az elején.


A kiadó meg nem fog ismertelenektől bizonytalan eredetű könyvet kiadni főleg nem úgy, hogy látja, hogy több szervezet és magánszemély jogosan perelheti őket. Ezektől úgy menekülnek, mint lufis ember a nyílzápor elől. Ha magán kiadásban adod ki (ezt sokan választják) akkor meg te vagy perelhető és ha nincs igazán jó ügyvéded (ami nem kevés pénz) akkor szintén nem kevés pénzt fogsz fizetni.

2023. jan. 28. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:
És a nevek megemlítése? Az nem személyiségi jogsértés?
2023. jan. 29. 00:30
 8/13 anonim ***** válasza:
100%

Meddig tipródsz még? Kiadóban dolgozom. Kétszer is írtam neked.

Szerintem a mentális zavarod megakadályoz a gondolkodában, megfontolt cselekedetekben.

Ha úgy érzed, suúlyos jogsértések történtek, akkor ismeretlen tettes ellen tegyél feljelentést.

Ha a könyved valahogy kiadásra kerülne, bolt is befogadná, egy év alatt nem menne el 8-10 kötetnél több. Vagy egy sem. De ha ezerszám vinnék, attól sem lennél boldogabb.

2023. jan. 29. 06:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

Kiadóban dolgozom. Meddig tipródsz még? Egyrészt leírom az élettörténetemet regény formájában mint bántalmazott gyermek és megfontolt teszem ezt. Azt se tudod mit írok benne, azt se tudod ki vagyok de te nyilvánvalóan meghatározod max 8-10 kötet menne el belőle és még azt is hogy nem lennék boldogabb ha ezerszám vinnék. Másrészt miért írtad, hogy tegyek feljelentést mikor erről szó se volt hogy feljelentést kéne tegyek? Miről beszélsz? Elolvastad figyelmesen a kérdéseimet vagy csak szeretnéd lehordani?

Nem említek benne intézménynevet nyilván. Csak azt akartam megtudni ha esetleg az intézmény magára ismerne perelni tud e.

2023. jan. 29. 11:07
 10/13 anonim ***** válasza:
100%

"7/9 A kérdező kommentje:

És a nevek megemlítése? Az nem személyiségi jogsértés?"


Ezt a többedik válasz után írtad, amire már megfeleltünk.


A Jé, ez nem én vagyok? De, ez rólam szól! nem megfelelő alap a perre.

Ugyanez igaz az intézményekre. is.


Ha csakis igazat lehetne írni és kiadni, akkor nem létezhetne szépirodalom (sem).


Hogy mire alapozom a példányszámot? Talán arra, hogy több évtizedes tapasztalatom van ezen a téren. Nekem ennyi elég.


Bántásnak veszed a soraimat, pedig semmi sem áll távolabb tőlem, minthogy rosszat tegyek neked.


Tudom, hogy nem említettél feljelentést. Én tanácsolom neked, ha bűncselekmények sorát követték el ellened, abban a rendőrség lehet illetékes.


Attól semmi sem fog megváltozni, ha tíz-, húsz-, százezer ember elolvassa a könyvedet. A jelenség sem fog megszűnni.


Egyébként, mint írtam, bármit ki lehet adni, üres lapokat is. Volt ilyen. És a kezem alatt át ment olyan könyv is, aminek a szövege kb. ez a szint volt: ünyünyü, lülö, bühühü. Nem ez, de háromszáz oldal zagyvaság.

Közreműködőként sem szerepeltünk benne.


Egyébként kiadó sem kell, hogy rendesen betördelt, szabványoknak megfelelő pdf-et tudsz küldeni nyomdának.


Hozzávetőlegesen egy B/5-ös méretű, ragasztókötéssel készülő, 304 oldalas könyv, 300 példány nyomdaköltsége 270-290 ezer forint.

Azzal számolja, hogy ha lesz bolt, amelyik bizományba átveszi, a vételár 60%-át magának tartja meg. Egy példányra 900 forint nyomdaköltség esik. Kb. 1500 Ft-ért kell adni, hogy nullára jöjj ki.

Ha nálunk tördelteted be, mi készítjük a borított, akkor a mi munkadíjunk. kb. 190 ezer forint+40 000 a borító.

2023. jan. 29. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!